ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/123/16
381/3197/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Соловей Г.В.,
з участю секретаря - Момот Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного УПФ України в Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Фастівському об'єднаному УПФ України в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 % від заробітної плати з 29.08.2006 року.
На підставі заяви про призначення пенсії їй було проведено розрахунок розміру пенсії, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати.
26.08.2011 року звільнилася з посади державного службовця. На момент звільнення їй було присвоєно 9 ранг державного службовця і видано дві довідки від 29.08.2011 року про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи та про заробітну плату для перерахунку пенсії, до яких не було включено суми нарахованої матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення-соціально побутових потреб та суми компенсації та індексації.
При зверненні до відповідача із заявою від 15.07.2016 року про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки в яку включено індексацію заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, 10 окладів. На її заяву про здійснення перерахунку пенсії відповідачем була надана відповідь від 21.07.2016 року про відмову в перерахунку пенсії.
Вважає, що відповідач, безпідставно відмовив їй у здійсненні перерахунку розміру пенсії, свідомо та умисно незаконно ухиляється від здійснення перерахування розміру пенсії з урахуванням наведених видів виплат належних державному службовцю.
В судове засідання позивач не з'явилася, справу просила слухати у її відсутність.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, через канцелярію суду подав письмову заяву в якій справу просив слухати в її відсутність. З наданих до суду письмових запереченнях проти позову заперечував, пославшись, що згідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям обчислюється тільки із заробітної плати державного службовця, тому при перерахунку пенсії з посади державного службовця застосовуються норми законодавства, чинні на момент проведення такого перерахунку, тобто у розмірі 60% розміру заробітку.
Дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Фастівському об'єднаному УПФ України в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 84 % від заробітної плати з 29.08.2006 року.
На підставі заяви про призначення пенсії позивачу було проведено розрахунок розміру пенсії, відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати. Розмір призначеної пенсії становить 2106,48 грн.
26.08.2011 року позивач звільнилася з посади державного службовця. На момент звільнення їй було присвоєно 9 ранг державного службовця і видано дві довідки від 29.08.2011 року № 4905/04 та № 4908/04 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи та про заробітну плату для перерахунку пенсії, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до яких не було включено суми нарахованої матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення-соціально побутових потреб та суми компенсації та індексації.
На момент перерахунку, розмір призначеної пенсії позивача становив 86 % від заробітної плати.
15.07.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та просила привести розмір її пенсії у відповідність з оновленою довідкою, шляхом включення до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, індексація заробітної плати та матеріальну допомогу.
Відповідач своїм листом № 208/С-01 від 21.07.2016 року відмовив у перерахунку пенсії.
Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки були сплачені страхові внески.
Наведене підтверджується також довідкою ФО УПФ України Київської області № 6880/07 від 14.07.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включена індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення входять до системи оплати праці позивача.
Також, Позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Разом з тим, відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер і про порушення такого права позивач повинна була дізнатися в момент призначення пенсії, суд вбачає відсутність поважних причин для поновлення строку, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 08.02.2016 року.
Керуючись ст.ст.11,12,71,99,100,158-163,167,171,186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного УПФ України в Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати, на які було нараховано та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 87 % від заробітної плати, за період. який був врахований при перерахунку пенсії за 24 календарних місяці роботи, згідно з наданою довідкою Фастівського об'єднаного УПФ України № 6880/07 від 14.07.2016 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, грошових допомог за сумлінну працю та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи з 08.02.2016 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Соловей Г.В.