Постанова № 59830730, 19.08.2016, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
19.08.2016
Номер справи
381/3199/16-а
Номер документу
59830730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/124/16

381/3199/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Ковалевська Л.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов»язання вчинити дії провести перерахунок пенсії виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов»язання вчинити дії провести перерахунок пенсії у розмірі 86% від заробітної плати, за період, який був врахований при перерахунку пенсії за 24 календарних місяці роботи, згідно з наданою довідкою Фастівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України №470/1/07 від 07 липня 2016 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошових допомог за сумлінну працю та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи з 30.09.2011 року.

На підставі заяви про призначення пенсії їй було проведено розрахунок розміру пенсії, відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» але без врахування нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати.

У зв'язку з чим, розмір призначеної їй пенсії становить 3031,31 грн., на момент перерахунку розмір призначеної пенсії позивачки становив 86% від заробітної плати. 07.07.2016 року позивач звернулася з відповідною заявою до Відповідача з проханням пояснити, чому при призначенні пенсії згідно довідки №5555/04 та 55556/04 від 30.09.2011 року не взято до розрахунку пенсії та інші виплати, а саме: індексацію та матеріальну допомогу.

Листом-відповіддю №17/Г-01 від 21.07.2016 року Відповідач пояснив, що підстав щодо врахування виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати немає. Пенсія призначена та виплачується згідно чинного законодавства.

Проте, заявник вважає, що розмір її пенсії обчислено з порушенням норм чинного законодавства.

Посилаючись на викладене позивач просила, визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо неврахування їй при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати, на які було нарахований та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язати Відповідача - Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити їй перерахунок та виплату пенсії у розмірі 86% від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24календарних місяці роботи, згідно з наданою довідкою Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №470/1/07 від 07.07.2016 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомоги на оздоровлення, грошових допомог за сумлінну працю та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи з 30.09.2011 року.

Представник Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області письмово проти позову заперечує, вважає що при перерахунку пенсії з посади державного службовця застосовуються норми законодавства, чинні на момент проведення такого перерахунку, пенсія обчислюється у розмірі 60% заробітку, тому в задоволенні позову просить відмовити.

Відповідно до ч.1 п.2, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Фастівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», у розмірі 84% від заробітної плати з 01.02.2010 року. На підставі заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 було проведено розрахунок розміру пенсії, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». У зв'язку з чим, розмір призначеної їй пенсії становить 3031,31 грн.

07.07.2016 року ОСОБА_1 звернулась з відповідною заявою до Відповідача з проханням пояснити, чому при призначенні пенсії згідно довідок №5555/04 та 55556/04 від 30.09.2011 року не взято до розрахунку пенсії та інші виплати, а саме: індексацію та матеріальну допомогу.

Листом-відповіддю №17/Г-01 від 21.07.2016 року Відповідач пояснив, що підстав, щодо врахування виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати нема Пенсія призначена та виплачується згідно чинного законодавства.

Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову допомогу за сумлінну працю та суми індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових, оскільки нею, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були сплачені страхові внески.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, а також, грошова допомога за сумлінну працю та суми компенсації та індексації були сплачені страхові внески.

Наведене підтверджується, також, довідкою Фастівського управління Державної казначейської служби України Київської області №26 від 29 грудня 2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України «Про державну службу», у якій в графу "Інші виплати" включені матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову допомогу за сумлінну працю, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.

Позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.

Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації заробітної плати, грошову допомогу за сумлінну працю відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ст.71 КАС України).

Згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення з позовом до суду, передбачений ч. 2 ст. 99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 08.02.2016 року.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 94, 99, 100, 158-163, 167, 171, 186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Фастівського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов»язання вчинити дії провести перерахунок пенсії виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо неврахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії державного службовця до розрахунку розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги за сумлінну працю, індексації заробітної плати, на які було нарахований та фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Відповідача - Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 86% від заробітної плати, за період, який був врахований при призначенні пенсії за 24 календарних місяці роботи, згідно з наданою довідкою Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №470/1/07 від 07.07.2016 року про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомоги на оздоровлення, грошових допомог за сумлінну працю та сум індексації заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) починаючи з 08.02.2016 року.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.

Суддя Л.М.Ковалевська