Справа № 589/2310/16-а
Провадження № 2-а/589/55/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2016 р.
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Прачук О. В.,
з участю секретаря судового засідання Антошко Т. А.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Брикуна О. Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області,
- про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Шосткинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - управління ПФУ), в якому просила визнати протиправними дії управління ПФУ щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 106-34-16 та припинення виплати призначеної пенсії за вислугою років з 01.06.2015 року, а також зобов'язати управління ПФУ відновити їй виплату призначеної пенсії за вислугою років з 01.06.2015 року та здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 106-34-16 з виплатою заборгованості у зв'язку зі здійсненням перерахунку.
В обґрунтування своїх вимог послалася на те, що з 12.11.1997 року і по теперішній час вона працює на посаді прокурора Шосткинської місцевої прокуратури. На підставі постанови Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02.11.2015 року відповідач своїм рішенням від 09.12.2015 року призначив їй з 01.05.2015 року пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ .
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 з 01.12.2015 року підвищено посадові оклади працівників прокуратури. В зв'язку з цим позивач 06.04.2016 року звернулася до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії з наданням відповідної довідки та відновлення виплати призначеної пенсії з 01.06.2015 року. На що відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку та відновленні виплати пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII та на Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 року.
Позивач вважає дії управління ПФУ щодо відмови в перерахунку пенсії та відновленні її виплати протиправними і такими, що порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені в позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213, передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Оскільки нового Закону щодо призначення пенсій прийнято не було, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, згідно Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 року у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, суд приходить до наступного висновку:
Згідно ст.71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 02.11.2015 року було зобов'язано управління ПФУ призначити позивачці пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.05.2015 року. На виконання вказаної постанови 09 грудня 2015 року позивачці була призначена пенсія за вислугу років. (а.с. 19, 38 - 40)
Довідкою від 15.01.2016 року підтверджується, що позивач лише в січні 2016 дізналась про те, що пенсія їй призначена, але не виплачується, тому посилання представника відповідача на пропущення нею строків звернення до суду - безпідставні. (а.с. 20)
06 квітня 2016 року позивач звернулась до управління ПФУ з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії в зв'язку зі зміною розміру посадового окладу, на підтвердження чого надала довідку від 05.04.2016 року, та поновлення їй виплати пенсії. (а.с. 14-17)
Листом від 15.04.2016 року відповідач повідомив про відмову у задоволенні заяви. (а. с. 18)
Пенсія позивачу призначена з 01.05.2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII.
Частиною 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789- XII встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII.
Статтею 20 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015 і діяв і на час призначення пенсії, і на час розгляду звернення, і на день надання відповіді управлінням ПФУ, також передбачено право на перерахунок пенсії, умови та порядок якого визначаються Кабінетом Міністрів України.
Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ.
У справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10) від 26 вересня 2014 року з питання відмови в перерахунку пенсії через невстановлення певного порядку Урядом була кваліфікована Європейським Судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 51-56).
Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено і у справі «Будченко проти України» (заява № 38677/06) від 24.07.2014.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає і право на забезпечення у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку.
Відповідно до ст.7 Закону принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат.
Як встановлено в судовому засіданні, призначена позивачу пенсія за вислугою років з 01.05.2015 не виплачувалась з посиланням відповідача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213- VIII від 02.03.2015 та Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911- VIII від 24.12.2015, якими було змінено порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам.
Вказаний в пункті 5 Закону № 213- VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах у період з 01 квітня 2015 року по 01 червня 2015 року не був прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, і норми
Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
Таким чином, з 1 червня 2015 року позивач не є особою, яка має право на призначення пенсії у порядку спеціального закону, відтак відпали передбачені Законами України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911 -VIII від 24.12.2015 підстави для невиплати пенсії, призначеної відповідно по Закону України «Про прокуратуру», на які посилається відповідач.
Зазначена позиція викладена і в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27.04.2016 року № К/800/4966/16.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що даний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки відмова Управління в проведенні перерахунку та виплаті пенсії, порушує передбачене ст. 46 Конституції України право позивача на соціальний захист та суперечить вимогам ст.19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 70, 71, 94, 158-163, 167,186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 106-34-16 та припинення виплати призначеної пенсії за вислугою років з 01.06.2015 року.
Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Сумської області відновити виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії за вислугою років з 01.06.2015 року та здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 106-34-16 з виплатою заборгованості у зв'язку зі здійсненням перерахунку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551 грн 20 к.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено 10 серпня 2016 року.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук