пр. № 1-кс/759/2523/16
ун. № 759/11363/16-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 серпня 2016 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва Величко Т.О. при секретарі: Нечипорук А.В. за участю прокурора Київської місцевої прокуратури №8 Сидоренка М., розглянувши винесене в кримінальному провадженні № 42016101080000079 від 03.08.2016 року про отримання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів,-
ВСТАНОВИВ:
18.08.2016 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання про отримання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, посилаючись на те, що Київською місцевою прокуратурою №8 здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42016101080000079 внесеному 03.08.16 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України.
До Київської місцевої прокуратури № 8 надійшла заява ОСОБА_2 про те, що в квадраті 48 Святошинського ЛПГ невстановлені особи проводять порубку сироростущих дерев діаметром 50-70 см., віком 120-150 років, чим завдають істотну шкоду.
Встановлено, що Святошинське лісництво обслуговує Комунальне підприємство «Святошинське лісопаркове господарство», юридична та фактична адреса: 03115, м. Київ, вул. Святошинська, 24, код ЄДРПОУ: 03359687, яке здійснює роботи по благоустрою території. Святошинське лісництво займає площу 2 906 га.
01.05.2014 року в.о. Президента України підписав Указ Президента України № 446/2014 «Про зміну меж національного природного парку «Голосіївський», яким до території національного парку приєднано 6 462,62 гектари лісів Святошинського лісопаркового господарства, що займає територію в межах столиці України м. Києва.
Так, слідчим Святошинського УП ГУ НП у м. Києві проведено огляд місця подій від 04.08.2016 у кв. 48 Святошинського лісництва, яке перебуває на обслуговуванні КП «Святошинське ЛПГ» та зафіксовано непоодинокі факти порубки сироростущих дерев.
Вказаний факт може свідчити про порушення чинного законодавства під час проведення порубки дерев у вказаному лісництві, у зв'язку з чим, виникла необхідність у залученні спеціаліста Інспекції для проведення слідчих дій в межах даного кримінального провадження та проведенні перевірки дотримання законодавства під час проведення порубки дерев.
Місцевою прокуратурою 08.08.16 на адресу Державної екологічної інспекції у м. Києві (далі - Інспекція) скеровано лист про проведення перевірки дотримання чинного законодавства під час проведення порубки дерев у кв. 48 Святошинського лісу за результатами чого скласти відповідний акт перевірки.
За результатами розгляду вказаного лист, Інспекцією відмовлено у проведенні перевірки з посиланням на Закон України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та рекомендовано звернутися до суду для призначення перевірки.
Відповідно до пункту 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року
№ 454/2011, основним завданням Держекоінспекції України є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Згідно підпункту (д) пункту 4 Положення, Інспекція відповідно до покладених на неї завдання здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення; раціонального та невиснажливого використання лісових ресурсів; добування, здійснення побічного та супутнього спеціального лісокористування; виконання комплексу необхідних заходів захисту для забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, застосування пестицидів і агрохімікатів у лісовому господарстві й лісах; використання полезахисних лісосмуг, водоохоронних і захисних лісових насаджень; заготовки деревини відповідно до затвердженого лісосічного фонду, в тому числі розрахункової лісосіки; недопущення експлуатації нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, транспортних шляхів, магістральних трубопроводів, комунальних і інших об'єктів, не забезпечених обладнанням, що запобігає шкідливому впливу на стан і відтворення лісів; збереження корисної для лісу фауни та з інших питань.
Пунктом 2 Постанови Кабінетів Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Водночас, призначити перевірку у передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України порядку правоохоронними органами неможливо, оскільки пункт 6 частини другої статті 36та пункт 4 частини другої статті 40 вказаного кодексу вилучені на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України, до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, у сторони обвинувачення є достатньо підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, які є предметом доказування, за таких обставин розгляд клопотання слід проводити без участі представників
КП «Святошинське ЛПГ» (юридична адреса: 03115, м. Київ,
вул. Святошинська, 24) на балансі яких перебуває вказана ділянка Святошинського лісництва.
Для прийняття законного рішення у кримінальному проваджені необхідно провести перевірку дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів. Вказані обставини мають істотне значення для досудового розслідування, а для їх дослідження необхідні спеціальні знання.
Згідно вимог КПК України слідчий суддя не уповноважений розглядати клопотання про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Керуючись ст.ст. 1,3, 9, 40, 93, 110,131,308 КПК України та п. 78.1., 78.1.1., 78.1.11, ст. 78 ПКУ, - суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №8 Сидоренка М., про призначення отримання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів - залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді діє один місяць.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Т.О.Величко