Справа № 171/549/16-ц
2/171/508/16
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
16 серпня 2016 року Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Чумак Т.А..,
за участю секретаря Жандарук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договорів оренди землі б/н від 31.08.2007 року,
встановив:
23.03.2016 року позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі б/н (площа 139,921 га) від 31.08.2007 року.
23.03.2016 року позивач звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору оренди землі б/н (площа 76,0926 га) від 31.08.2007 року.
Ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області № 171/551/16-ц від 28.03.2016 року цивільну справу № 171/551/16-ц за позовом Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі б/н (площа 76,0926 га) від 31.08.2007 року та цивільну справу № 171/549/16-ц за позовом Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі б/н (площа 139,921 га) від 31.08.2007 року обєднано в одне провадження, присвоївши спільний № 171/549/16-ц.
Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що 08.08.2007 головою Апостолівської районної державної адміністрації (далі позивач) прийнято розпорядження № 384-р-07 «Про надання земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для випасання худоби за рахунок земель запасу на території Камянської сільської ради», згідно з яким відповідачеві передано в довгострокову оренду, строком на 49 років, земельні ділянки зі сплатою орендної плати в розмірі одного відсотку від її нормативно грошової оцінки. На підставі вищезазначеного розпорядження голови Апостолівської райдержадміністрації 31.08.2007 між позивачем та відповідачем укладено договори оренди землі б/н на земельні ділянки площею 76,0926 га та 139,921 га, де відповідачу передано в платне користування земельні ділянки пасовища для випасання худоби за рахунок земель запасів (кадастровий № 1220383300:02:109:0002 та № 1220383300:02:109:0001), які знаходяться на території Камянської сільської ради Апостолівського району, договори зареєстровані у Державному реєстрі земель 08.10.2007 за № 040711701386 та № 040711701387. Відповідно до пункту 5 зазначених договорів оренди нормативна грошова оцінка земельних ділянок складає 166513,10 грн. та 305330,64 грн. Згідно з пунктом 9 Договорів орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмір 1% від грошової оцінки 1 га пасовищ за рік по колишньому КСП «Комуніст» та КСП ім. Куйбишева Камянської сільської ради і сплачується щомісячно до 30 числа кожного місяця, відповідно на рахунок Камянської сільської ради. Пунктом 11 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках, передбачених законом. У звязку з викладеним орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. Таким чином, з моменту набрання чинності Податковим кодексом України до договорів оренди землі б/н від 31.08.2007 року повинні були внесені зміни у відповідності до норм чинного законодавства. Відповідно до інформації відділу Держгеокадастру в Апостолівському районі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 10-28-99.4-267/2-16 від 19.01.2016 року, нормативно грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення 75,7304 га становить 311638,93 грн., 0,3622 га становить 1389,74 грн., 133,4587 га, становить 549197,23 грн., 6,4623 га становить 24795,39 грн., у звязку з чим необхідно, крім внесення змін до Договору в частині розміру річної орендної плати, внести зміни щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Листом від 28.05.2014 року за № 34-1455/0/268-14 Апостолівської районної державної адміністрації було направлено на адресу відповідача повідомлення щодо необхідності внесення змін до договорів оренди. Однак, у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір сторонами не підписано. Також 01.03.2016 року Апостолівською РДА повторно направлено на адресу відповідача повідомлення про те, що йому необхідно звернутися до Апостолівської РДА для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати шляхом укладання додаткових договорів. Згідно з поштовим повідомленням від 02.03.2016 року, зазначений лист отримано адресатом 04.03.2016 року. В той же час заяв та заперечень щодо можливості внесення змін до вищезазначених договорів оренди у визначений орендодавцем строк до райдержадміністрації не надходило. Враховуючи до уваги те, що позивачем як орендодавцем за вищезазначеними договорами оренди своєчасно не здійснено необхідних заходів на захист інтересів держави, в тому числі щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за використання земельних ділянок шляхом проведення претензійно позовної роботи, зазначене свідчить про неефективне здійснення посадовими особами Апостолівської РДА у Дніпропетровській області своїх повноважень, що порушує інтереси держави в галузі земельних відносин, тому на підставі зазначеного просить позов задовольнити шляхом внесення змін до договорів оренди землі б/н від 31.08.2007 року.
Позивач у судове засідання не зявився, про день, місце та час слухання справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив справу слухати у його відсутності.
Прокурор Апостолівського відділу Нікопольської місцевої прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
У судове засідання відповідач не зявився, про день, місце та час слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим таЦивільним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України).
Відповідно до ст.759,762 ЦК Українизаконом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно дост. 21 Закону України "Про оренду землі"(з відповідними змінами) орендна плата за землю -цеплатіж,якийорендарвносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма істрокивнесенняорендноїплатизаземлю встановлюютьсязазгодоюсторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати заземельніділянкидержавноїта комунальноївласності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України.
Згідно зіст. 15 Закону України "Про оренду землі"орендна плата із зазначеннямїїрозміру,індексації,форм платежу, строків, порядку її внесення іперегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміниумов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно дост. 14 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 5, 9 Типового договору оренди землі, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04р. №220(далі Типовий договір), договір оренди землі повинен містити відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; форми та розміру орендної плати, при цьому розмір орендної плати: грошовоїу гривнях із зазначенням способів внесення, а за земельні ділянки комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності(ст.14.1.147.Податкового кодексу України).
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (ст. 14.1.136.Податкового кодексу України).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділуXIII, глави2розділуXIVцьогоКодексу- капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 14.1.125.Податкового кодексу України).
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (ст.271.1.1.Податкового кодексу України).
Відповідно дост. 18 Закону України "Про оцінку земель"нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч. 5ст. 5 Закону України "Про оцінку земель"нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ч. 1ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Частиною 1ст. 15 Закону України "Про оцінку земель"визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно зіст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"до виключної компетенції міської ради віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно доПодаткового кодексу України.
У п. 2.19постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11р.№ 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин"зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки(ст. 288.5-288.5.2Податкового кодексу України).
Відповідно дост. 654 ЦК Українизміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно з ч.2ст. 651 ЦК Українидоговір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 08.08.2007 головою Апостолівської районної державної адміністрації прийнято розпорядження № 384-р-07 «Про надання земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для випасання худоби за рахунок земель запасу на території Камянської сільської ради», згідно з яким відповідачеві передано в довгострокову оренду, строком на 49 років, земельні ділянки кадастровий № 1220383300:02:109:0002 та № 1220383300:02:109:0001, зі сплатою орендної плати в розмір одного відсотку від її нормативно грошової оцінки. На підставі вищезазначеного розпорядження голови Апостолівської райдержадміністрації, 31.08.2007 року між позивачем та відповідачем укладено договори оренди землі б/н на земельні ділянки площею 76,0926 га та 139,921 га, де відповідачу передано в платне користування земельні ділянки пасовища для випасання худоби за рахунок земель запасів (кадастровий № 1220383300:02:109:0002 та № 1220383300:02:109:0001), які знаходяться на території Камянської сільської ради Апостолівського району, договори зареєстровані у Державному реєстрі земель 08.10.2007 за № 040711701386 та № 040711701387 (а.с. 6-7,10, 29-30, 34).
Відповідно до пункту 5 зазначених договорів оренди нормативна грошова оцінка земельних ділянок складає 166513,10 грн. та 305330,64 грн.
Пунктом 11 Договорів передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках, передбачених законом, у звязку з викладеним орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.
Таким чином, з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, до договорів оренди землі б/н від 31.08.2007 року повинні були внесені зміни у відповідності до норм чинного законодавства.
Відповідно до листа відділу Держгеокадастру в Апостолівському районі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 10-28-99.4-267/2-16 від 19.01.2016 року, нормативно грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення, площею 75,7304 га, - становить 311638,93 грн., площею 0,3622 га - становить 1389,74 грн., площею 133,4587 га, - становить 549197,23 грн. та площею 6,4623 га - становить 24795,39 грн., у звязку з чим необхідно, крім внесення змін до Договору в частині розміру річної орендної плати, внести зміни щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 15, 38).
Листом від 28.05.2014 року за № 34-1455/0/268-14 Апостолівської районної державної адміністрацієї було направлено на адресу відповідача повідомлення щодо необхідності внесення змін до договорів оренди, однак у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, додатковий договір сторонами не підписано, 01.03.2016 року Апостолівською РДА повторно направлено на адресу відповідача повідомлення, про те, що йому необхідно звернутися до Апостолівської РДА для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткових договорів (а.с. 11-12, 34-35).
Згідно з поштовим повідомленням від 02.03.2016 року зазначенні листи отримано адресатом 04.03.2016 року. В той же час, заяв та заперечень щодо можливості внесення змін до вищезазначених договорів оренди у визначений орендодавцем строк до райдержадміністрації не надходило (а.с. 13, 36).
Частиною 3ст. 653 ЦК Українипередбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що відбулась зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею; нормативна грошова оцінка земельної ділянки; у п. 11 Договорів передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадках, передбачених законом у звязку з чим орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, томусуд вважає, що позов підлягає задоволенню.
З відповідача також підлягає стягненню у відповідності дост. 88 ЦПК Українисудовий збір в сумі 5512 грн. на користь прокуратури Дніпропетровської області.
Керуючись ст. ст. 209, 212, 213, 214, 215, 224, 226 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Внести зміни до Договору оренди землі б/н від 31.08.2007 року на 139,921 га землі (кадастровий № 1220383300:02:109:0001), зареєстрованого в Державному реєстрі земель 08.10.2007 року за № 040711701387, укладеного між Апостолівською районною державною адміністрацією (код ЄДР 04052235) та ОСОБА_1, виклавши пункт 5 договору у новій редакції:
« п.5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 139,921 га, (кадастровий № 1220383300:02:109:0001) станом на 01.01.2016 року складає - 573992,62 га, становить 549197,23 грн., за 133,4587 га, 24795,39 грн. за 6,4623 га».
Внести зміни до Договору оренди землі б/н від 31.08.2007 на 139,921 га землі (кадастровий № 1220383300:02:109:0001), зареєстрованого в Державному реєстрі земель 08.10.2007 року за № 040711701387, укладеного між Апостолівською районною державною адміністрацією (код ЄДР 04052235) та ОСОБА_1, виклавши пункт 9 договору у новій редакції:
« п.9: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (у гривнях) за земельну ділянку, площею 139,921 га, у розмірі 3% від нормативної-грошової оцінки земельної ділянки та з урахуванням її індексації, та станом на 2016 рік складає 17219,78 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку, не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом».
Внести зміни до Договору оренди землі б/н від 31.08.2007 року на 76,0926 га землі (кадастровий № 1220383300:02:109:0002), зареєстрованого в Державному реєстрі земель 08.10.2007 року за № 040711701386, укладеного між Апостолівською районною державною адміністрацією (код ЄДР 04052235) та ОСОБА_1, виклавши пункт 5 договору у новій редакції:
« п.5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 76,0926 га, (кадастровий № 1220383300:02:109:0002) станом на 01.01.2016 року складає 313028,67 грн., в тому числі - 311638,93 грн. за 75,7304 га та 1389,74 грн. за 0,3622 га.»
Внести зміни до Договору оренди землі б/н від 31.08.2007 року на 76,0926 га землі (кадастровий № 1220383300:02:109:0002), зареєстрованого в Державному реєстрі земель 08.10.2007 року за № 040711701386, укладеного між Апостолівською районною державною адміністрацією (код ЄДР 04052235) та ОСОБА_1, виклавши пункт 9 договору у новій редакції:
«п.9: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі (у гривнях) за земельну ділянку, площею 76,0926 га, у розмірі 3 % від нормативної-грошової оцінки земельної ділянки та з урахуванням її індексації, що станом на 2016 рік складає 9390,86 грн. Річна орендна плата за земельну ділянку, не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом».
Стягнути із ОСОБА_1 на користь прокуратури Дніпропетровської області в сумі 5512 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте Апостолівським районним судом за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом 10 днів з дня отримання його копії.
На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:ОСОБА_3