П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 676/1770/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Швець О.Д.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
16 серпня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Курка О. П.
за участю:
секретаря судового засідання: Стаднік Л.В.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Роюк В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Хмельницького обласного військового комісаріату на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з даною постановою суду, Хмельницький обласний військовий комісаріат подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні представник позивача заперечувала проти задоволення апеляційної скарги відповідача та просила суд залишити її без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року - без змін.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області підтримала доводи апеляційної скарги Хмельницького обласного військового комісаріату та просив суд задовольнити її.
Представник Хмельницького обласного військового комісаріату в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач проходив військову службу на посаді заступника начальника інженерного факультету з гуманітарних питань Військового інженерного факультету Подільського державного аграрно-технічного університету.
Наказом Міністра оборони України №1026 від 01 листопада 2007 року був звільнений з військової служби зі Збройних Сил України в запас за п.67 пп. «в» за станом здоров'я.
З 18.12.2007 року позивачу нарахована та призначена військова пенсія за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
28.07.2008 року Міністром оборони України видано наказ №377, яким затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України та схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Наказом Міністра оборони України від 27.12.2013 року №814, який набрав чинності з 30.12.2013 року, визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377, та з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України затверджено нові схеми розмірів їхніх посадових окладів.
Наказом №814 установлена таблиця заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України для внесення змін до штатів, на яких утримуються командування видів Збройних Сил України, Об'єднань оперативного командування, Командування сил підтримки Збройних Сил України, управління оперативних командувань, регіональні та територіальні управління, об'єднання, з'єднання, військові частини, підприємства організації Збройних Сил України у розмірах згідно з наказом, а також посадами, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» та не визначені цим наказом.
На підставі постанови КМУ № 355 позивачу був збільшений розмір пенсії .
Позивач 09.02.2016 року звернувся до ГУ ПФУ, а 29.02.2016 року до ГУ УПФУ в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 814 від 27.11.2013 року, але у такому перерахунку йому було відмовлено листом ГУ ПФУ від 19 лютого 2016 року № 1493/ А-100 з посиланням на те, що функції з визначення розміру грошового забезпечення та вислуги років для призначення та перерахунку пенсії залишено за уповноваженими органами міністерств, з яких звільнилися на пенсію військовослужбовці, у випадку позивача - за Військкоматом, а отже, ГУ ПФУ не має законних підстав для зміни складових грошового забезпечення, визначених уповноваженими органами силових міністерств. Крім того позивачу роз'яснено, що рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 року не приймалось, підстав для здійснення перерахунку пенсій, у зв'язку із введенням у дію Наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 та № 814 від 27.11.2013 року немає.
Хмельницький обласний військкомат листом від 29 січня 2016 року № 7-250 також відмовив позивачу у наданні довідки про розмір грошового забезпечення згідно наказу № 814 для перерахунку пенсії..
Позивач вважає, що бездіяльністю відповідачів порушено його право на пенсію.
Відповідно до ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій.
Пунктом 5 постанови №1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами за аналогічними посадами.
Таким чином, вказані накази №377 та №814 є також підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки змінють розмір однієї зі складових грошового забезпечення (посадового окладу) порівняно з тим, який був встановлений станом на 01.01.2008 року.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 15.01.2013 року (справа №21-201а12), від 24.09.2013 року (справа №21-244а13) та від 19.11.2013 року (справа №21-396а13).
Відповідно до п.п.2, 3 Порядку №45 Пенсійний Фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно процедури проведення перерахунку пенсій, визначеної Порядком, Хмельницький обласний військовий комісаріат наділений функцією щодо видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином перерахунок пенсії проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та у строки, передбачені ч.2ст.51 цього Закону, тобто без звернення пенсіонера із заявою про перерахунок пенсії.
Крім того, як видно із постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року, суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 04.10.2015 року з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення відповідно до наказу Міністра Оборони України від 27 листопада 2013 року № 814.
Однак колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з вказаним враховуючи наступне.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується поясненнями представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Хмельницького обласного військового комісаріату не зверталося із списками осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністру України від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"". В результаті чого Хмельницький обласний військовий комісаріат не направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 до Постанови Кабінету Міністру України від 13 лютого 2008 року.
А тому, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не було правових підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 04.10.2015 року з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення відповідно до наказу Міністра Оборони України від 27 листопада 2013 року № 814, оскільки у нього не було даних за формою згідно із додатком 2 до Постанови Кабінету Міністру України від 13 лютого 2008 року.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку що постанова Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року підлягає зміні.
За ч.1 ст.201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції по суті правильно вирішив справу, однак із помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргуХмельницького обласного військового комісаріату задовольнити частково.
Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною змінити.
Абзац третій резолютивної частини постанови викласти наступним чином:
"Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не надання Хмельницькому обласному військовому комісаріату списків відповідно до Постанови Кабінету Міністру України від 13 лютого 2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб""".
Врешті постанову залишити без змін.
Стягнути з Хмельницького обласного військового комісаріату за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України частину суми судового збору в розмірі 485,32 грн. за подання апеляційної скарги на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 18 травня 2016 року за реквізитами одержувач: УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030101; Код ЄДРПОУ: 38054707; Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області; МФО: 802015; р/р: 31212206781002.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І. Судді Білоус О.В. Курко О. П.