Справа № 815/3649/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку скороченого провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" про визнання неправомірною бездіяльності, яка полягає у ненаданні повного переліку працівників КП"Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" та зобов'язання надати повний перелік працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові та займаної посади.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що 30.05.2016р. він звернувся до КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" із запитом на отримання публічної інформації, зокрема загальної кількості співробітників відповідача та повного переліку працівників із зазначенням їх прізвища, ім'я і по- батькові повністю та займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу. На вказаний запит позивачем було отримано відповідь, якою відповідачем у наданні повного переліку працівників відповідача було відмовлено з причини щоденної текучості кадрів. Позивач вважає відмову незаконною, а бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні повного переліку працівників відповідача, неправомірними з огляду на те, що КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" є розпорядником запитуваної інформації та інформація про перелік співробітників комунального підприємства та займаних ними посад є публічною, оскільки вона безпосередньо визначає функціональний обов'язок працівників, що займають відповідну посаду. Разом з тим, позивач зазначав, що згідно ч.5 ст.6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. На думку позивача, інформація про перелік співробітників комунального підприємства не є конфіденційною, не може бути обмежена в доступі і підлягає наданню на запит.
Копію ухвали про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 08.08.2016р., в установлений 10-денний строк заперечення на позов до суду не подав.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до п.1 ч.1 ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі. Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомленні позивачем обставини вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступні факти та обставини.
30.05.2016р. позивач звернувся до КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" із інформаційним запитом на отримання публічної інформації (а.с. 6).
У зазначеному запиті позивач висловив прохання надати йому наступну інформацію:
- загальну кількість працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" станом на дату розгляду запиту;
- повний перелік працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" із зазначенням їх: прізвища, ім'я та по батькові повністю; займаної посади, включаючи назву структурного підрозділу.
06.07.2016р. КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" надано відповідь у листі №1238 на звернення ОСОБА_1, яким повідомлено, що за інформацією наданою структурними підрозділами КП «ЖКС «Фонтанський» станом на 01.07.2016р., загальна кількість працівників склала 535 осіб. З них двірників -241 особа, робітників-185 осіб. Окрім ни на підприємстві працює лінійний персонал, оператори та інші. При цьому, двірники приймаються на роботу та звільняються майже щоденно. Враховуючи дуже велику кількість працівників КП «ЖКС «Фонтанський», а також текучість кадрів, надати прізвище, ім'я по батькові кожного працівника підприємство, нажаль, не має можливості.(а.с.7)
Позивач, вважаючи вищезазначену бездіяльність, яка полягає у ненаданні повного переліку працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський", неправомірною звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01. 2011р. №2939-VI , відповідно до ст.1 якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із ст.12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією). На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" розпорядники інформації, у тому числі, зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно зі ч.1,2 ст.21 вказаного Закону України інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Таким чином, з урахуванням наведеного, судом з'ясовано, що ч.1 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" містить вичерпний перелік випадків, за яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту.
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що відповідач - КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" відмовив ОСОБА_1 у наданні запитуваної інформації, у зв'язку з великою кількістю працівників та текучістю кадрів КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський".
Разом з тим, засновником КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" є Одеська міська рада, метою його створення є задоволення міських, суспільних потреб шляхом систематичного здійснення виробничої та іншої господарської діяльності з метою отримання прибутку в порядку передбаченому законодавством, а тому, відповідач - КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський", діяльність котрого координується та фінансується Одеською міською радою за рахунок бюджетних коштів, є розпорядником запитуваної позивачем публічної інформації у розумінні положень ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Крім того, відповідно до ч.5 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Враховуючи викладене та те, що КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" є розпорядником запитуваної позивачем публічної інформації та діяв не на підставі, та не у спосіб, що передбачені положеннями Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірною бездіяльності, яка полягає у ненаданні повного переліку працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" та відповідно зобов'язання надати повний перелік працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові та займаної посади.
Частиною ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач довів суду обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги та надав суду необхідні докази, у підтвердження своїх позовних вимог, а тому, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський", яка полягає у ненаданні повного переліку працівників КП "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський".
Зобов'язати Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" надати ОСОБА_1 повний перелік працівників КП"Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові та займаної посади.
Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Фонтанський" (код ЄДРПОУ 35302819) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок), сплаченого згідно квитанції №81541 від 19.07.2016р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Танцюра