Постанова № 59806586, 17.08.2016, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
17.08.2016
Номер справи
466/6440/16-а
Номер документу
59806586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 466/6440/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 серпня 2016 Шевченківський районний суд міста Львова

у складі: головуючого судді Донченко Ю,В.,

при секретар Ярема О.І.

за участі:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова, в якому з врахуванням своїх уточнень до позову, просить визнати протиправним рішення Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 12.07.2016 року № 6865/03-15 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити призначену йому пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 13 червня 2016 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) згідно з поданою довідкою Львівської міської ради від 13.06.2016 року № 2401/06 про заробітну плату, у розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, на яку нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 13 червня 2008 року позивачу призначено пенсію за віком посадової особи місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування від 07.06.2001 р. (із змінами та доповненнями) та Закону України " Про державну службу" від 16.12.2003 року (зі змінами та доповненнями ). Пенсію визначено на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків заробітної плати з урахуванням лише посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та зависокі досягнення у праці. А такі виплати як інші в т.ч. суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і т.д з яких теж нараховуватись внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування до розрахунку пенсії не включено.

04.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з проханням провести перерахунок розміру пенсії згідно з поданою довідкою про складові заробітної плати, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, проте, отримала відмову. Вважає, що дані виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому, повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях. Просила відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення позивача представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 13 червня 2008 року позивачу було призначено пенсію за віком посадової особи місцевого самоврядування відповідно до Закону України "про службу в органах місцевого самоврядування від 07.06.2001 р. (із змінами та доповненнями) та Закону України " Про державну службу" від 16.12.2003 року (зі змінами та доповненнями ). Пенсію визначено на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 відсотків заробітної плати з урахуванням лише посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та зависокі досягнення у праці. А такі виплати як інші в т.ч. суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і т.д з яких теж нараховуватись внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування до розрахунку пенсії не включено.

04 липня 2016 року позивач звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Рішенням від 12 липня 2016 року № 6865/03-15 управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» і Постанови КМУ від 30 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також у зв'язку з тим, що чинним законодавством не передбачено можливості для врахування сум, пов'язаних з індексацією заробітної плати

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» та статтею 21 Закону України " Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що пенсія посадовим особам в органах місцевого самоврядування призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Згідно з цією статтею (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям та посадовим особам місцевого самоврядування призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державні службі та на службі в органах місцевого самоврядування пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок передбачених Законом без обмежень граничного розміру пенсії.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст. 21 Закону України "про службу в органах місцевого самоврядування", заробітна плата посадової особи органу місцевого самоврядування " складається з посадового окладу, премій, доплат за ранги,надбавки за вислугу років ,та інших надбавок передбачених Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця та посадовихз осіб органів місцевого самоврядування.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.

Довідкою про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про Державну службу» № 1101/69, виданою Львівською міською радою 13 червня 2016 року року підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та такий необхідно задовольнити.

На підставі статей 33, 37 Закону України «Про державну службу», статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці», статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись статтями 2, 9, 11, 70, 159-163, 256 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та інші виплати з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне страхування в заробітну плату для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та скасувати рішення Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 12.07.2016 року № 6865/03-15.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію посадової особи органів місцевого самоврядування відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», та статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" починаючи з 13 червня 2016 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) згідно довідки Львівської міської ради від 13.06.2016 року про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» та Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", у розмірі 90% середньомісячного заробітку посадової особи органів місцевого самоврядування, на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Ю.В.Донченко