465/4495/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.08.2016 року суддяФранківського районного суду м.Львова Гулієва М.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязанняперерахувати пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» ,-
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду із позовом до управління Пенсійного Фонду України в Франківському районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобовязанняпровести перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 04.07.2016 №18/1137 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на вересень 2011 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку 18776,3 грн., із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 3.01.2006 перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Франківському районі м.Львова як одержувач пенсії за вислугу років, яка призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
08.07. 2016 року звернувся до управління ПФУ Франківському районі м.Львова із заявою про проведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», при цьому подав довідку прокуратури Львівської області від 04.07.2016 №18/1137 про заробітну плату.
Однак, листом від 08.07.2016р. управлінням ПФУ в Франківському районі м. Львова №10691/03-20 йому відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки.Законом України від 28.12.2014 р.№76-УШ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»з 01.01.2015р. внесено зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.
Вважає, що відповідач неправомірно відмовив йому в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки, відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років, чим порушив його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення.
Представник відповідача надіслав заперечення на позов, згідно якого зазначив,що на даний час відсутній законодавчий документ,що регулює питання перерахунку пенсій,призначених згідно Закону України"Про прокуратуру",а тому до прийняття КМУ нормативно-правових актів відсутні підстави для перерахунку пенсії за вислугу років.Просить у задоволенні позову відмовити.
Оскільки, предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1ст.183-2 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, подані заперечення, суд вважає, що позов підлягає дозадоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згіднозі ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченоКонституцієюта Законами України.
Частиною 2статті 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Зі ч.3ст.72 КАС України слідує, щообставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що з 03.01.2006р. позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Франківському районі м. Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру».
Пенсія призначена на умовах ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-Ш «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Розмір пенсії становить 6774,72 грн.
08.07. 2016 року позивач звернувся до управління ПФУ в Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугу років, у звязку з підвищенням посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до постанов Кабміну від 31.05.12р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (в редакції від 30.09.15р. № 763) і від 09.12.15р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», долучивши довідку про заробітну плату прокуратури Львівської області від 10.06.2016 №18/1048.
Рішенням від 08.07.2016 управлінням ПФУ в Франківському районі м. Львова №10691/03-20 йому відмовлено у проведенні перерахунку, оскільки,Законом України від 28.12.2014 №76-УШ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»з 01.01.2015 внесено зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, тобто, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівників прокуратури буде визначено після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту.
Відповідно до ч.1 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(із змінами внесеними згідно ізЗаконом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакціїЗакону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505«Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури (в редакціїпостанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 № 763) і від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості і проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищені посадові оклади прокурорсько-слідчим працівникам у вересні і грудні 2015 року, а отже збільшилась заробітна плата.
Згідно зі ч.1ст.58Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Відповідно до ч. 17 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(із змінами, внесеними згідно іззаконом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на листопад 2004 року) перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат без обмеження її максимального (граничного розміру).
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-УІ зміни достатті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Відповідно дост.22 Конституції Україниконституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тобто, право на пенсійне забезпечення, встановленеЗаконом України «Про прокуратуру»є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісні характеристики. Також Конституційний суд України у своєму рішенні № 6- рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Урішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999(у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 ( у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, щоКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, серед інших, належать громадяни, які відповідно дост.17 Конституції України, перебувають на службі в органах прокуратури. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а1), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14а).
Згідно зіст.58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, застосоване щодо позивача ОСОБА_2 відповідачем положення п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015за№ 213-VІІІ, погіршує його права та суперечитьКонституції України.
Окрім цього, оскільки, пенсія ОСОБА_1 призначена до набрання законної силиЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ, а саме до 01.10.2011, яким внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, зазначені обмеження на позивача не поширюються.
Це ж слідує з п.2Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-УІ, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача, документів пенсійної справи, довідок прокуратури Львівської області від 04.07.2016 №18/1137 про заробітну плату та статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(із змінами, внесеними згідно іззаконом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакціїЗакону України від 12.07.2001 р. №2663-ІІІ, що діяла станом на листопад 2004 року) з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку 18776,3 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати, а тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,6,14,17-20,72,94,158- 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова щодо відмови ОСОБА_1у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 04.07.2016 №18/1137 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-ІІІ, що діяла станом на 15 січня2011 року) з розрахунку 90% від середнього заробітку 18776,3 грн. із 01.01.2016, без обмеження суми пенсійної виплати,з врахуванням проведених виплат.
Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1витрати на оплату судового збору в сумі 551грн.21коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.Гулієва