ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАМІНУ СТОРОНИ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ
27 липня 2016 року Справа № 808/868/16м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Нестеренко Л.О., при секретарі судового засідання Фесик А.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні подання Державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 808/868/16
за заявою ОСОБА_3
до Енергодарського Міського управління юстиції Запорізької області
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Енергодарського Міського управління юстиції Запорізької області про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
19.07.2016 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. подано подання про заміну сторони виконавчого провадження у справі №808/868/16. А саме, державний виконавець просить замінити Енергодарське Міське управління юстиції Запорізької області на Виконавчий комітет Енергодарської міської ради. Просить розглянути подання за відсутністю державного виконавця.
Представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явились.
Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд подання без його участі, проти задоволення подання не заперечує.
Відповідно до ч. 2 ст. 264 КАС суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести судове засідання без участі осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши наявні матеріали справи, судом встановлено наступне.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області перебуває виконавчий лист № 808/868/16, виданий 13.06.2011 Запорізьким окружним адміністративним судом «про зобов'язання Енергодарське міське управління юстиції вчинити дії по державній реєстрації за ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_1) права власності на земельну ділянку площею 4113 кв.м кадастровий номер: НОМЕР_2, яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_1».
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області ВП № 51443194 від 16.06.2016 року в порядку ст.ст. 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу.
Станом на 16.06.2016р. документального підтвердження виконання рішення за виконавчим документом до відділу не надано.
Боржником за вищезазначеним виконавчим листом зазначено Енергодарське міське управління юстиції Запорізької області.
Розпорядженням Кабінету міністрів України від 20.04.2014р. № 304-р «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних та фізичних осіб - підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції» припинено надання Енергодарським міським управлінням юстиції Запорізької області адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних та фізичних осіб - підприємців.
На цей час надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних та фізичних осіб - підприємців в м.Енергодар Запорізької області здійснює відділ державної реєстрації Енергодарської міської ради, який входить до структури виконавчих органів Енергодарської міської ради.
Відповідно до частини першої статті 264 КАС у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Ця норма кореспондується із частиною п'ятою статті 8 Закону № 606-ХІУ, відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Згідно з абзацом першим пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1878-УІ до 1 січня 2013 року державна реєстрація, зокрема, права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2013 року.
Згідно з пунктом 3 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 26.11.2015, № 834-УІІІ «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Законом України від 26.11.2015, № 834-УІІІ «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» пункт «б» частини першої статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було доповнено підпунктом 8 такого змісту: «8) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органи державної реєстрації прав є правонаступниками реєстраторів бюро технічної інвентаризації у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а виконавчі органи місцевих рад відповідно, є правонаступниками органів державної реєстрації прав, а отже і є правонаступниками сторони виконавчого провадження щодо виконання рішення суду.
На обґрунтованість вказаної позиції додатково вказують висновки зазначені в постанові Верховного суду України від 19.04.2016р. № 21-3795а15, а також ухвалах Вищого адміністративного суду України від 3 грудня 2013 року, 26 березня, 2 липня 2015 року (справи №№ К/800/56577/13, К/800/59709/14, К/800/63502/14). У цих рішеннях суд касаційної інстанції дійшов висновку, що з 1 січня 2013 року функції державної реєстрації прав на нерухоме майно було передано від реєстраторів бюро технічної інвентаризації до органів державної реєстрації прав, що відповідає необхідності забезпечення здійснення повноважень органів державної влади та безперервності їх реалізації та зумовлює правонаступництво щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, що складають зміст правовідносин, зокрема, в сфері державної реєстрації прав.
Суз зазначає, що в даному випадку йдеться не про юридичне правонаступництво, а про перерозподіл повноважень між органами державної влади, від чого обсяг прав відповідних громадян на виконання рішення суду змінюватись не може.
Відповідно до ст. 264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст.ст. 160, 165, 264 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Зюбрицького А.В. про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 808/868/16 - задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження - боржника за виконавчим провадженням ВП№ 51443194, а саме: Енергодарське Міське управління юстиції Запорізької області на виконавчий комітет Енергодарської міської ради Запорізької області (м. Енергодар, вул. Курчатова, 11, код ЄДРПОУ - 04526934).
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко