Справа 688/2855/16-а
№ 2-а/688/97/16
Постанова
Іменем України
08 серпня 2016 року м.Шепетівка
Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницькоїобласті Козачук С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії -
в с т а н о в и в:
26.07.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 13.09.2011 року отримує пенсію у звязку з втратою годувальника згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Для призначення пенсії відповідачем була витребувана довідка про заробітну плату за період з травня 2004 року по квітень 2006 року без врахування «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати в сумі 4103 грн. 57 коп., на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
08.07.2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки про заробітну плату, виданої виконавчим комітетом Шепетівської міської ради від 02.07.2016 року № 01-12/2248 про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи підряд перед зверненням на пенсію, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» і здійснити розрахунок розміру пенсії з урахуванням «Інших виплат» на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Листом від 14.07.2016 року № 7469/02 відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу». У зв'язку з неврахуванням відповідачем до складу заробітку вищевказаних виплат, порушено її право на більший розмір пенсії.
Вважає вказані дії відповідача протиправними та просить зобов'язати відповідача упорядкувати пенсійну справу, здійснивши розрахунок та виплату їй пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, сум індексації заробітної плати, заявлених довідкою № 01-12/2248 від 02.07.2016 року, виданої виконавчим комітетом Шепетівської міської ради, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на дату виходу на пенсію, виходячи із розрахунку 70% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати з 01.03.2016 року, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при її призначенні.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, подавши у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечення на позов, в якому зазначив, що позивач отримувала пенсію за віком з 18.05.2006 року відповідно до ЗУ «Про державну службу», а з 13.09.2011 року, відповідно до її заяви переведено на пенсію у звязку з втратою годувальника згідно ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів громадян не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. Вважає необґрунтованим посилання позивача на застосування до вирішення спірного питання норм, які викладені вЗаконах України «Про пенсійне забезпечення» та «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки зазначеними Законами встановлено порядок призначення та виплати пенсії за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі: за віком, по інвалідності, за втратою годувальника, а не за Законом України «Про державну службу». Особам, які відповідно до Закону України «Про державну службу» мають право на призначення пенсії, вона призначається та перераховується на підставі норм зазначеного Закону. Крім того, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення.
Крім того, відповідач подав клопотання про розгляд справи в загальному порядку, з викликом сторін.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку, позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч.1ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідност.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченоКонституцією та Законами України.
Відповідно до ч.7ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ч.ч.2, 5ст. 37 Закону України «Про державну службу»( в редакції чинній на день призначення пенсії позивачу) (далі Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування померлого годувальника.
Судом встановлено, що з 18.05.2006 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Шепетівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області як одержувач пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу», а з 13.09.2011 року її переведено на пенсію у звязку з втратою годувальника згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Згідно довідки виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області № 01-12/2248 від 02.07.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу», суми заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.05.2004 року по 30.04.2006 року становили 15854 грн. 97 коп. і включені премії та «інші виплати»: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
З листа Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області № 7469/02 від 14.07.2016 року вбачається, що у врахуванні вищевказаних сум при призначенні пенсії позивачу було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.
Проте, з такими висновками відповідача суд не погоджується з огляду на таке.
Відповідно дост.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР(далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону №108/95-ВРвизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другоюстатті 33 Закону № 3723-XIIпередбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.6 ст.33 Закону№ 3723-XII державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівниківта інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ч.2 ст. 35 Закону№ 3723-XII державним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 66Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII(далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.Відповідно до частини першоїстатті 66 цього Законудо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV(далі Закон №1058-IV) визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З наданої позивачем довідки вбачається, що на всі виплати включені в довідку, в тому числі: на матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 04.03.2014 року у справі № 21-3а14.
У відповідності до ч. 1ст. 244-2 КАС Українирішення Верховного суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація до зазначеного переліку не входить.
Підвищення розміру пенсії в цьому випадку не може бути підставою для зміни базового місяця для індексації відповідно доЗакону України «Про індексацію грошових доходів населення»
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
А тому, у відповідача наявний обовязок включити в перерахунок пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, суми індексації заробітної плати і на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Відмова у перерахунку пенсії позивачу є протиправною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року(чинній на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, сум індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними, оскільки при відмові в перерахунку пенсії позивачу перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788XII.
Разом з тим, при визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положень ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.
Оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії та надала відповідачу довідку № 01-12/2248 від 02.07.2016 року про складові заробітної плати 08.07.2016 року, суд знаходить, що право позивача підлягає захисту з моменту її зверненнядо відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 08.07.2016 року, разом з відповідною заявою.
Отже, перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням вказаних сум відповідно до вищезгаданої довідки має бути проведений з 08.07.2016 року, а не з 01.03.2016 року як просить позивач.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, достатньо вмотивованими та ґрунтуються на наявних у справі доказах, а відтак підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат слід провести відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, стягнувши судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., сплачений позивачем та документально підтверджений, за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Керуючись ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 41,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163, 183-2, 244-2 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 «Інших виплат» на які нараховувались та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Шепетівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, сум індексації заробітної плати відповідно до довідки № 01-12/2248 від 02.07.2016 року, виданої виконавчим комітетом Шепетівської міської ради відповідно до ст. 37 Закону України«Про державну службу», в редакції станом на дату виходу на пенсію, виходячи з розрахунку 70 % від середнього заробітку з 08.07.2016 року, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений їй при призначені пенсії
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) гривня 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Шепетівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: С.В. Козачук