донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
15.08.2016 справа №908/5335/15
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді Склярук О.І. Агапов О.Л., Ушенко Л.В.
за участю представників сторін: від позивача: від відповідача:не з'явився не з'явився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, м.Запоріжжяна рішення господарського суду Запорізької області від09.12.2015р.у справі№ 908/5335/15 (суддя Носівець В.В.)за позовомЗапорізької міської ради, м. Запоріжжядо Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, м.Запоріжжяпровнесення змін до договору оренди земельної ділянки
В С Т А Н О В И В:
Запорізька міська рада звернулася до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, м.Запоріжжя про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
09.12.2015р. господарським судом Запорізької області у справі № 908/5335/15 прийнято рішення (суддя Носівець В.В.), яким позовні вимоги задоволено повністю.
Внесено зміни в пункти 5 та 9 договору оренди землі від 14.09.2007р., що укладений Запорізькою міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_4 і зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 23.06.2008р. за №040826101085 щодо земельної ділянки площею 0,5404 га яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для розташування майнового комплексу магазину складу, виклавши їх в наступній редакції: « 5.Норматвина грошова оцінка земельної ділянки становить 5843237,12 грн. (п'ять мільйонів вісімсот сорок три тисячі двісті тридцять сім грн. 12 коп. в цінах 2015 року»; « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 175297,11 грн. (сто сімдесят п'ять тисяч двісті дев'яносто сім грн. 11 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 р. Цим же рішення було стягнуто з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Рішення обґрунтовано доведеністю позовних вимог.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з клопотанням про поновлення строку на звернення з апеляційною скаргою та з апеляційною скаргою, в якій просить рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позову. Вважає, що рішення місцевого господарського суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без врахування усіх обставин справи. Зокрема, посилається, що про час та місце проведення судового засідання його не було повідомлено належним чином, що є безумовною підставою для скасування рішення по справі. Наполягає, що орендна плата встановлюється на весь час дії договору оренди, договором не передбачено така підстава для перегляду орендної плати за землю, як зміна грошової оцінки землі, позивачем не надано доказів попереднього звернення до відповідача з пропозицією щодо внесення змін до договору оренди.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 27.05.2016р. поновлено пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги та порушено апеляційне провадження по справі № 908/5335/15.
07.06.2016р. на адресу Донецького апеляційного господарського суду від Запорізької міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просять рішення по справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
В судовому засіданні, яке відбулося 14.06.2016р., представник відповідача (заявник апеляційної скарги) заявив клопотання про відкладання розгляду апеляційної скарги у зв'язку з бажанням заявника апеляційної скарги прийняти участь у судовому засіданні. Клопотання було задоволено, розгляд скарги відкладено.
В наступні судові засідання відповідач, а також представники позивача та відповідача не з'явилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Зокрема, ухвала про проведення судового засіданні за апеляційним провадженням по справі № 908/5335/15 була надіслана на три адреси заявника апеляційної скарги (відповідача по справі), а саме: на адресу 69000, АДРЕСА_2; АДРЕСА_3
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 27.05.2016р., 14.06.2016р., 01.07.2016р., 02.08.2016р. явка сторін не визнавалася обов'язковою.
Згідно приписів ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд в процесі перегляду справи за наявними у справі документами та додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання до суду першої інстанції з незалежних від нього причин. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення у повному обсязі.
З огляду на наведене, судова колегія приходить до висновку про можливість розглянути апеляційну скаргу та справу за відсутністю представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, судова колегія зазначає наступне.
14.09.2007р. між позивачем (Запорізька міська рада) та відповідачем (приватним підприємцем ОСОБА_4) підписано договір оренди землі, зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.06.2008р. за номером 040826101085.
Згідно з п.п.1.2.5 договору орендодавець відповідно до рішення двадцятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради за № 34/33 від 28.04.2007р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,5404 га, нормативна грошова оцінка якої становить 1851302,32 грн. в цінах 2007р. для розташування майнового комплексу магазину-складу, яка знаходиться в АДРЕСА_1
Відповідно до п.8 договору, договір укладено на дев'ятнадцять років.
Пунктами 9-11 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 37026 грн.05 коп., що складає 2 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007р. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Комунарського району 332148115700005 в управління Держказначейства у Комунарському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПО 34677119, код 13050500.
Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати, в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.19 договору передача земельних ділянок орендарю здійснюється орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийома-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється п'ятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання передачі.
Факт передачі позивачем в оренду відповідачу земельної ділянки кадастровий НОМЕР_1 загальною площею 0,5404 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 23.06.2008р., який підписано позивачем та відповідачем (а.с.16).
Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008р. № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Дніпромісто", затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р., значення коефіцієнтів місце розташування та впливу локальних факторів, а також впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки.
Доказів скасування, зміни та доповнення рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008р. № 79 матеріали справи не містять.
Запорізькою міською радою 27.07.2011р. прийнято рішення № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя", згідно з яким встановлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати.
Запорізькою міською радою 26.06.2012р. прийняте рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у місті Запоріжжя", яким затверджено коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати, для всіх земельних ділянок міста Запоріжжя крім пунктів, наведених нижче, в розмірі 3.
Вказане рішення № 37 було оприлюднене та набрало чинності 01.01.2013р.
Матеріали справи містять витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом укладеного між сторонами договору оренди землі. Відповідно до цього витягу станом на 18.03.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 по АДРЕСА_1 у місті Запоріжжя складає 5843237,12 грн. (а.с. 24).
У зв'язку з прийняттям вищевказаного рішення, Запорізька міська рада 22.04.2015р. звернулась до ПП ОСОБА_4 з пропозицією № 01/02-32/01164 від 20.04.2015р. про внесення змін до договору оренди землі від 23.06.2008р. за №040826101085 шляхом викладення пункту 5 договору та п. 9 договору у відповідних редакціях. До пропозиції додано розрахунок нового розміру орендної плати та проект додаткового договору.
Пропозиція позивача залишена відповідачем без задоволення у зв'язку з чим позивач звернувся до господарського суду з відповідним позовом.
Як зазначалося вище, рішенням по справі позовні вимоги задоволено повністю. Рішення обґрунтовано доведеністю позовних вимог.
Судова колегія, відповідно до приписів ст.101 ГПК України, повторно переглянувши справу, також вважає, що позовні вимоги підлягали задоволенню з огляду на наступне.
Стаття 651 ЦК України встановлює, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно зі ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Судова колегія бере до уваги, що сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду орендної плати у разі прийняття орендодавцем рішення про збільшення орендної плати, а оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону України «Про оренду землі»).
Стаття 15 Закону України "Про оренду землі" визначає істотні умови договору оренди землі, серед яких є і орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі»).
Як визначено у пп. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Згідно до пп. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно з пп. 270.1.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Базою оподаткування відповідно до пп. 271.1.1 ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. 271.2 ст. 270 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Підпунктом 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є загальнодержавним податком, мінімальний граничний розмір якого регулюється Податковим кодексом України. Зокрема, розмір річної орендної плати для земельних ділянок несільськогосподарського призначення не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За приписами ч. ч. 1, 3 ст. 18, ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частинами 1, 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, а також затвердження конкретних ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України віднесено пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключеної компетенції сільської, селищної, міської рад, яка реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарних засіданнях ради.
Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
З огляду на вище викладене, затвердження нормативної грошової оцінки землі, ставок земельного податку та розміру орендної плати відноситься до виключної компетенції відповідної місцевої ради. При цьому, мінімальний граничний розмір орендної плати залежить від розміру земельного податку, який, у свою чергу, обчислюється від нормативної грошової оцінки землі.
Матеріали справи містять витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка є предметом укладеного між сторонами договору оренди землі. Відповідно до цього витягу станом на 18.03.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 по АДРЕСА_1 складає 5843237,12 грн. (арк.с. 24).
Таким чином, розмір земельного податку складає 58432,37 грн. (1% від нормативної грошової оцінки), а орендна плата для вказаної земельної ділянки складає 175297,11 грн.: 5843237,12 х 1% х 3, де 3- коефіцієнт "К", згідно якого визначається розмір орендної плати.
Пунктом 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" встановлено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Посилання заявника апеляційної скарги на його не належне повідомлення про час та місце проведення судового засідання спростовується матеріалами справи.
Ухвала про порушення провадження по справі від 13.10.2015р. та призначення справи до розгляду з зазначенням дати, часу та місця проведення судового засідання була надіслана на адресу сторін 13.10.2015р. за вих. 09-11а/17636, що підтверджується відповідним штампом канцелярії суду на зворотній стороні ухвали.
Ухвала по відкладання розгляду справи від 18.11.2015р. на іншу дату з зазначенням цієї дати, часу та місця проведення судового засідання була надіслана сторонам по справі 19.11.2015р. за вих.09-11а/19352. Зокрема відповідачу копії цієї ухвали було надіслано на три адреси, а саме: на адресу 69000, АДРЕСА_2; АДРЕСА_1 (адреса за якою розташована земельна ділянка).
Матеріали справи містять конверти з зазначеними ухвалами, які направлялися на адресу ПП ОСОБА_4, АДРЕСА_1 м. Запоріжжя рекомендованими листами та були повернуті поштою на адресу господарського суду Запорізької області з відміткою закінчення терміну зберігання.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, ОСОБА_4 проживає за адресою: АДРЕСА_4
З огляду на наведене, судова колегія приходить до висновку, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце проведення судового засідання.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Заявник апеляційної скарги не довів належними та допустимими доказами наявності обставин, з якими закон пов'язує можливість скасувати рішення місцевого господарського суду по цій справі.
Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 99, 101, 102, 103, 105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, м.Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області у справі № 908/5335/15 від 09.12.2015р. залишити без задоволення
Рішення господарського суду Запорізької області у справі № 908/5335/15 від 09.12.2015р. залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів з моменту набуття постановою законної сили.
Головуючий суддя О.І. Склярук
Судді: О.Л. Агапов
Л.В. Ушенко
Надруковано: 7 прим.:
1. позивачу
3. відповідачу
1. ДАГС
1. до справи
1. ГСЗО