Постанова № 59776630, 16.08.2016, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
905/3526/15
Номер документу
59776630
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

16.08.2016 справа №905/3526/15

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий: судді ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3

При секретарі: Поляковій А.О.за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: від третьої особи 1: від третьої особи 2:ОСОБА_4, за довіреністю не зявився не зявився не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуПублічного акціонерного товариства «Азовмаш», м.Маріуполь Донецької області на рішення господарського суду Донецької області від26.04.2016р.у справі№ 905/3526/15 /головуючий Бокова Ю.В., судді Сковородіна О.М., Харакоз К.С./за позовом ОСОБА_5 державного майна України, м. Київдо Публічного акціонерного товариства «Азовмаш», м.Маріуполь Донецької областітреті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:1. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, м.Київ 2.Державна фіскальна служба України, м. Київпростягнення пені за несвоєчасно сплачені дивіденди в сумі 114116,01грн.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_5 державного майна України, м. Київ звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Азовмаш», м. Маріуполь Донецької області про стягнення пені за несвоєчасно сплачені дивіденди в сумі 114 116,01грн.

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем несвоєчасно сплачено дивіденди державі за державні корпоративні права, тому на підставі ст. 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності» позивач просить суд стягнути суму пені, яка нарахована Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.

Рішенням господарського суду Донецької області від 26.04.2016р. у справі №905/3526/15 задоволено позовні вимоги ОСОБА_5 державного майна України та стягнуто з відповідача на користь позивача пеню за несвоєчасно сплачені дивіденди в сумі 114 116,01 грн. та судовий збір у сумі 1 711,74 грн. Рішення обґрунтовано доведеністю позовних вимог.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Публічне акціонерне товариство «Азовмаш», м.Маріуполь Донецької області звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 26.04.2016р. у справі № 905/3526/15, припинити провадження у справі та витрати з оплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на позивача.

Доводи апеляційної скарги відповідач обґрунтував порушенням судом першої інстанції норм матеріального права при винесенні оскаржуваного рішення. Зокрема, заявник апеляційної скарги вважає, що місцевий господарський суд неправильно застосував норми ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності», а також не враховано, що відповідачем не приймалось рішення до 1 травня щодо сплати дивідендів, оскільки загальні збори акціонерів ПАТ «Азовмаш» відбулись 14.05.2016р., а тому відповідач повинен сплачувати до державного бюджету частину чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів. Отже, саме органами доходів і зборів повинна нараховуватися пеня з урахуванням вимог абзацу восьмого ч. 5 ст. 11 вказаного закону.

Крім того, апелянт зазначає, що він є платником чистого прибутку з кодом бюджетної класифікації 21010100. За платіжними дорученнями № 633974 від 07.08.2015р., № 635445 від 13.08.2015р., № 635731 від 14.08.2015р., № 636561від 19.08.2015р., № 634015 від 07.08.2015р., №634662 від 11.08.2015р. грошові кошти були спрямовані до державного бюджету України, в призначенні платежу вказаний код бюджетної класифікації 21010100, сплата частини чистого прибутку.

Також скаржник посилається, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011р. № 106 контроль за правильністю та своєчасністю надходження до державного бюджету частини чистого прибутку покладено на органи державної фіскальної служби.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 08.06.2016р. по справі №905/3526/15 порушено апеляційне провадження по справі.

30.06.2016р. від ОСОБА_5 державного майна України надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги в повному обсязі.

30.06.2016р. від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (перша третя особа) надійшли письмові пояснення на апеляційну скаргу, в яких просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги ПАТ «Азовмаш» в повному обсязі та залишити рішення господарського суду Донецької області від 26.04.2016р. у справі № 905/3526/15 без змін. Мінекономрозвитку вважає, що оскаржуване рішення прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства та з урахуванням повного дослідження обставин справи. Зокрема, третя особа вважає, що нею правильно було здійснено розрахунок пені, що передбачений абзацом сьомим ч.5 ст. 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності», та, на його думку, цей закон не ставить в залежність дату проведення загальних зборів акціонерів, на яких приймалось рішення про виплату дивідендів. Також третя особа зауважує про несвоєчасну сплату ПАТ «Азовмаш» платежів та не вірно визначено призначення даним платежів та коду бюджетної класифікації. Проте, перераховані кошти Мінекономрозвитку розцінює як сплату дивідендів, а не частину чистого прибутку.

16.08.2016р. від ОСОБА_5 Державного майна України надійшли пояснення, в яких наполягає щодо наявності у нього права щодо звернення з даним позовом до господарського суду з посилання на ст.ст.1, 3, 4 Закону України «Про управління обєктами державної власності», п.5) ст.4, п.2) ст. 5 Закону України «Про ОСОБА_5 державного майна України», Закон України «Про акціонерні товариства» та постанову Кабінету Міністрів України від 16.05.2001р. №518.

В судовому засіданні присутній представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив рішення залишити без змін. Представники інших учасників у справі у судове засідання не зявилися про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 08.06.2016р. по справі №905/3526/15 явка сторін не визнавалася обовязковою. З огляду на наведене судова колегія вважає за можливим розглянути справу за відсутністю інших представників сторін.

Відповідно до приписів ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд повторно розглядає справу за наявними у справі документами і додатково поданими доказами. Додаткові докази приймаються судом якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість прийнятого рішення у повному обсязі. В апеляційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду у суді першої інстанції .

Дослідивши обставини справи, апеляційну скаргу, вислухав пояснення представників сторін, які були присутні у попередніх засіданнях, судова колегія зазначає наступне.

14.05.2015р. були проведені загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства «Азовмаш» (відповідач у справі) (протокол № 15 річних загальних зборів акціонерів від 14.05.2015р.), на яких були присутні усі акціонери відповідача (2 особи), які сукупно є власниками 1 224 306 633 голосуючих акцій, що становить 100% від загальної кількості голосуючих акцій товариства. Отже, загальні збори відбулися за наявністю кворуму.

Обмеженою випискою про стан рахунку в цінних паперах на 14.05.2015р. підтверджується, що на момент проведення вказаних загальних зборів акціонерів ПАТ «Азовмаш», держава в особі ОСОБА_5 державного майна України була власником простих іменних акцій ПАТ «Азовмаш» у кількості 612 153 331 штук, що складає частку у статутному капіталі 50% (а.с.106 т.1).

Як вбачається з наявного в матеріалах справи протоколу № 15 річних загальних зборів акціонерів від 14.05.2015р. до порядку денного було включено 18 питань, зокрема, девятим питанням було розподіл прибутку товариства, отриманого за результатами діяльності товариства у 2013, 2014 роках, у тому числі затвердження розміру річних дивідендів.

За результатами розгляду цього питання пунктом 2 було прийнято рішення про розподіл чистого прибутку, отриманого товариством за результатами діяльності у 2014 році, зокрема, нараховані дивіденди на державну частку у розмірі 1 592 250,00 грн. Пунктом 4 цього питання порядку денного було вирішено дивіденди на державну частку сплатити до загального фонду Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету 21010500 («Дивіденди (дохід), нараховані на акції (частка, пай) господарських товариств, які є у державній власності») до 01 липня 2015р.

Згідно копій платіжних доручень ПАТ «Азовмаш» здійснило наступні платежі: від 07.08.2015р. № 633974 у сумі 72 000,00 грн. та за № 634015 у сумі 78 000,00 грн., від 11.08.2015р. № 634662 у сумі 150 000,00 грн., від 13.08.2015р. № 635445 у сумі 100 000,00 грн., від 14.08.2015р. № 635731 у сумі 1 000 000,00 грн. та від 19.08.2015р. № 636561 у сумі 192 250,00 грн. (а.с.22-24 т.1). В усіх платіжних дорученнях вказано призначення платежу частина чистого прибутку на 2015 рік та зазначено код бюджетної класифікації 21010100.

Згідно із абзацом пятим ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності» господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.

Як на підставу обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_5 державного майна України (далі ОСОБА_5) посилається на абзац сьомий ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності», якою передбачено: «На суму дивідендів на державну частку, несвоєчасно сплачених господарським товариством, у статутному капіталі якого є корпоративні права держави, та господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутному капіталі господарського товариства, частка держави якого становить 100 відсотків, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності, нараховується пеня, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання строку платежу і по день сплати включно».

Оскільки ПАТ «Азовмаш» не своєчасно сплатило дивіденди ОСОБА_5 звернувся з листом від 07.10.2015р. № 10-51-17955 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо нарахування пені. Наказом міністерства від 09.10.2015р. № 1285 було затверджено розрахунок пені ПАТ «Азовмаш» у розмірі 114 116,01 грн.

На адресу відповідача ОСОБА_5 направив лист від 11.11.2015р. № 10-51-20395 щодо сплати пені та виконання наказу Мінекономрозвитку від 09.10.2015р. № 1285.

Через несплату відповідачем у добровільному порядку нарахованої пені, позивач звернувся до господарського суду Донецької області з відповідним позовом.

Рішенням суду першої інстанції від 26.04.2016р. позовні вимоги були задоволені у повному обсязі. Оскаржуване рішення обґрунтоване доведеністю позовних вимог.

Перевіривши обставини справи, правильність застосування господарським судом норм матеріального права, дослідивши наявні матеріали справи, колегія суддів не погоджується з таким висновком місцевого господарського суду з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 153 ЦК України акціонерне товариство може бути створене юридичними та (або) фізичними особами, а також державою в особі уповноваженого органу, територіальною громадою в особі уповноваженого органу.

Управління акціонерними товариствами, у статутних капіталах яких є корпоративні права держави або територіальної громади, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених законом (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про акціонерні товариства» (далі Закон про акціонерні товариства).

Згідно із ч. 1 ст. 3 Закону України «Про управління обєктами державної власності», об'єктами управління державної власності є, зокрема, корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави).

Корпоративні права - сукупність майнових і немайнових прав акціонера - власника акцій товариства, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами (п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону про акціонерні товариства).

Частиною 1 статті 20 Закону про акціонерні товариства передбачено, що акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про депозитарну систему України», власник рахунка у цінних паперах - особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах. Рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства (ч. 1 ст. 5 вказаного закону).

Частиною 1 статі 8 Закону України «Про депозитарну систему України» передбачено, що підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі.

Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.

В підтвердження наявності корпоративних прав в статутному капіталі ПАТ «Азовмаш» позивачем була надана виписка про стан рахунку у цінних паперах № 193 від 23.02.2016р., в якій зазначено, що станом на 14.05.2015р. держава в особі ОСОБА_5 державного майна України є власником 612 153 331 штук простих іменних акцій відповідача, які складають 50% статутного капіталу ПАТ Азовмаш.

Кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на отримання дивідендів (п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону про акціонерні товариства).

До виключної компетенції загальних зборів належить затвердження річного звіту товариства; розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом (п. 11, 12 ч. 2 ст. 33 Закону про акціонерні товариства).

Частини 1, 2 статті 30 Закону України «Про акціонерні товариства» визначають, що дивіденди - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами. Дивіденди виплачуються на акції, звіт про результати розміщення яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку.

Частиною третьою вказаної статті передбачено, що рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами акціонерного товариства.

Абзацом четвертим частини пятої статті 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності передбачено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 1 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах (абзац 5 ч. 5 ст. 11 вказаного Закону).

Згідно із абзацом шостим ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності», господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, сплачують дивіденди безпосередньо до Державного бюджету України у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, але не менше 30 відсотків, пропорційно розміру державної частки (акцій) у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій

Проте, абзацом восьмим частини 5 вказаної статті закону встановлено: «Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік, але не менше 30 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним. На суму таких коштів органами доходів і зборів нараховується пеня у порядку, визначеному абзацом шостим цієї частини, яка сплачується до загального фонду Державного бюджету України».

Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону про акціонерні товариства річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.

Місцевим господарським судом встановлено, що річні загальні збори акціонерів ПАТ «Азовмаш» відбулися 14.05.2015р., на яких був присутній представник позивача. На цих зборах було прийнято рішення про виплату дивідендів, нараховану на державну частку, у сумі 1 592 250,00 грн., які необхідно сплатити до загального фонду Державного бюджету України за кодом класифікації бюджету 21010500 до 01 липня 2015р.

Тобто, загальні збори акціонерів відповідача відбулись у період після 01 травня 2015 року, на яких розглядались результати діяльність акціонерного товариства за 2013 та 2014 роки.

Отже, на думку суду апеляційної інстанції, абзац шостий вказаної статті закону (на який посилається ОСОБА_5, як на підставу своїх позовних вимог) слід застосовувати у випадку, якщо на річних загальних зборах акціонерів, проведених у період до 30 квітня 2015р., приймалось би рішення про нарахування дивідендів, та у строк до 01 липня 2015р. відповідач не сплатив дивіденди, то в такому разі правомірно б вимагати від відповідача сплати пеню саме за несвоєчасну сплату дивідендів.

Однак, колегія суддів апеляційного суду вважає, що до спірних правовідносин підлягають застосовувати саме положення абзацу восьмого частини 5 статті 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності» з наступних підстав.

По-перше, річні загальні збори, на яких прийнято рішення про розподіл чистого прибутку (сплату дивідендів), були проведені після 01 травня (14.05.2015р.).

По-друге, з огляду на приписи абзацу восьмого ч. 5 ст.11 Закону України «Про управління обєкти державної власності» у такому разі товариство сплачує до державного бюджету частину чистого прибутку у розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, встановлених на відповідний рік.

Так, у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2015р. N 241 встановлено: «Затвердити базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2014 році (далі - базовий норматив) господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, у розмірі 50 відсотків».

Згідно Класифікації доходів бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011р. N 11, зі змінами та доповненнями, код 21010100 це частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011р. N 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", зі змінами, контроль за правильністю та своєчасністю надходження до державного бюджету частини чистого прибутку закріплено за органами державної фіскальної служби.

Як вже зазначалось вище, з наявних у матеріалах справи копій платіжних доручень від 07.08.2015р. № 633974 у сумі 72 000,00 грн. та за № 634015 у сумі 78 000,00 грн., від 11.08.2015р. № 634662 у сумі 150 000,00 грн., від 13.08.2015р. № 635445 у сумі 100 000,00 грн., від 14.08.2015р. № 635731 у сумі 1 000 000,00 грн. та від 19.08.2015р. № 636561 у сумі 192 250,00 грн. вбачається, що відповідач перерахував до державного бюджету частину чистого прибутку за кодом бюджетної класифікації 21010100.

Отже, ПАТ «Азовмаш» здійснило перерахування до державного бюджету частину чистого прибутку, але з порушення встановленого строку частиною 5 статті 11 Закону України «Про управління обєктами державної власності». Тому з урахуванням норм абзацу восьмого зазначеної частини закону, пеню за несвоєчасне сплату коштів повинен нараховувати орган податків та зборів (друга третя особа у цій справі).

В матеріалах справи на момент прийняття оскаржуваного рішення відсутні докази нарахування Державною фіскальною службою України пені за несвоєчасну сплату відповідачем частини чистого прибутку (дивідендів). З урахуванням приписів ст.ст. 99, 101 ГПК України Донецький апеляційний господарський суд ухвалою від 23.06.2016р. витребував відповідні докази у Державною фіскальною службою України.

Супровідним листом № 109/05/29 від 20.07.2016р. Державна фіскальна служба України надала виписку з особового рахунку Публічного акціонерного товариства «Азовмаш», з якої вбачається, що за період з 02.07.2015р. по 19.08.2015р. фіскальний орган не нараховував відповідачу пеню за несвоєчасну сплату частини чистого прибутку.

Донецький апеляційний господарський суд звертає увагу на те, що судом першої інстанції не надано правового обґрунтування щодо наявності у ОСОБА_5 державного майна України повноважень зі зверненням до суду з зазначеним позовом. З урахуванням цього колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ОСОБА_5 державного майна України» ОСОБА_5 державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Згідно приписів п.3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про ОСОБА_5 державного майна України» до повноважень ОСОБА_5 державного майна України у сфері управління корпоративними правами держави належить, зокрема, проведення моніторингу сплати дивідендів до Державного бюджету України господарськими товариствами, що належать до сфери його управління.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 5-2 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, відповідно до покладених на нього завдань у сфері управління об'єктами державної власності разом з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, забезпечує формування та реалізацію державної дивідендної політики в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пп. 64 п. 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014р. 459, Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань бере участь у формуванні та реалізації державної дивідендної політики.

Пунктом 3 Порядку формування та реалізації дивідендної політики держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №702, Мінекономрозвитку здійснює моніторинг стану сплати дивідендів, нарахованих на державну частку (далі - дивіденди) господарськими організаціями, в розрізі суб'єктів управління корпоративними правами держави і подає щомісяця до 15 числа Мінфіну інформацію про обсяги надходження дивідендів у звітному періоді в розрізі суб'єктів управління корпоративними правами держави, областей, господарських організацій із зазначенням їх державної частки станом на перше число кожного місяця.

Відповідно до додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 N 1019) Мінекономрозвитку та Державна фіскальна служба є органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, зокрема, щодо коду бюджетної класифікації 21010500 "Дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність" та щодо коду бюджетної класифікації 21010100 "Частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону", відповідно.

З огляду на вище викладене та враховуючи приписи діючого законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що ОСОБА_5 державного майна України не є органом, уповноваженого державою, контролювати надходження до державного бюджету частини чистого прибутку (дивідендів) від господарських товариств, в статутному капіталі яких є державна частка 50 і більше відсотків. Отже, звертаючись до господарського суду з даним позовом у ОСОБА_5 державного майна України були відсутні правові підстави на його подання.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки судом першої інстанції не враховані вищезазначені обставини справи та не вірно застосовані до даних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Таким чином, апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства «Азовмаш», м.Маріуполь Донецької області є обґрунтованою та підлягає частковому задоволенню, рішення господарського суду Донецької області від 26.04.2016р. у справі № 905/3526/15 підлягає скасуванню, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 98, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Азовмаш», м. Маріуполь Донецької області на рішення господарського суду Донецької області від 26.04.2016р. у справі №905/3526/15 задовольнити частково.

Рішення господарського суду Донецької області від 26.04.2016р. у справі №905/3526/15 скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 державного майна України, м. Київ до Публічного акціонерного товариства «Азовмаш», м. Маріуполь Донецької області про стягнення пені за несвоєчасно сплачені дивіденди в сумі 114116,01грн. відмовити.

Стягнути з ОСОБА_5 державного майна України (01601, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) на користь Публічного акціонерного товариства «Азовмаш» (87535, Донецька область, м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників, 1, код ЄДРПОУ 30832888) судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 1 882,91 грн.

Доручити господарському суду Донецької області видати відповідний наказ.

Постанова набирає чинності з моменту її прийняття та може бути оскаржена на адресу Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів.

Головуючий суддяО.І. Склярук

Судді:О.Л. Агапов

ОСОБА_3

Надруковано: 7 прим.:

1. позивачу

1. відповідачу

2. третім особам

1. ДАГС

1. до справи

1. ГСДО