Справа №265/3873/16-а
Провадження №2-а/265/122/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2016 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О.О., за участю секретаря Куксенко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що у зв'язку з досягненням пенсійного віку їй призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. ст. 37 Закону України "Про державну службу". Однак при призначенні пенсії не було враховано матеріальну допомогу на оздоровлення; допомогу для вирішення соціально-побутових питань; винагороду за сумлінну працю, тому 17.06.2015 року вона звернулася до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю. Проте згідно рішення відповідача від 26.06.2015 року у перерахунку пенсії їй було відмовлено? оскільки вказані виплати не повинні враховуватися при призначенні пенсії.
Вважає, що рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя № 2935 від 26.06.2015 року є незаконним, тому просить суд скасувати дане рішення, зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя перерахувати їй пенсію з 17.06.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, винагороди за сумлінну працю, отриманні за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, та зобов'язати сплатити недоотримані суми пенсії з 17.06.2015 року.
При цьому просила суд поновити строк звернення до суду, оскільки про порушення своїх прав вона дізналася 22 червня 2016 року, коли отримала письмову відповідь в УПФУ від 14 червня 2016 року про те, що у перерахунку пенсії їй було відмовлено. Саму копію рішення вона отримала 22.06.2016 року разом з із відповіддю УПФУ від 14 червня 2016 року, та відразу звернулася до суду з даним позовом, тому строк звернення до суду нею не пропущений.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву з проханням слухати справу без її участі. Просила задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення в яких зазначив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі з 01.12.2015 року. 17.06.2016 року позивачка звернулась до управління із завою про перерахунок пенсії. До заяви було додано довідку про складові заробітної плати №09/29/8 від 15.06.2015 року.
Відповідно до частини 4 статті 45 ЗУ 1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.Таким чином вважає, що право на перерахунок позивач, якщо і набуває, то не раніше 01.07.2016 року.
Рішенням управління від 26.06.2016 року №2935 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, позивачу відмовлено у врахуванні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю. Стаття 1 Закону України «Про оплату праці» визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати і у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога.
Відповідно до п.2.3 ст. 2 «Інструкції про статистику заробітної плати», яка затверджена Наказом Державного комітету статистики України від 27.01.2004 р. №114/8713, матеріальна допомога, яка носить системний характер, і надається всім або більшості робітників - входить в склад фонду оплати праці. Згідно п.2 Постанови КМУ «Про впорядкування умов опати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів»№ 2288 від 13.12.1999 р. керівникам органів і головам рад, зазначених у п.1 цієї постанови, надане право у межах установленого фонду оплати праці встановлювати спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконаная особливо важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу та надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. У відповідності до Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій»та Постанови КМУ від 23.04.2003 р. № 851 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865» при визначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсій матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати. Матеріальна допомога, що надавалась позивачки не мала системний характер, а тому не може бути врахована при перерахунку пенсії.
Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те. що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати і у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає. Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Крім того, в п.1 оглядового листа Вищого адміністративного суду України від 14.08.2008р. № 1406/100/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)»зазначено, що допомога на оздоровлення не є складовою заробітної плати, а тому не враховується при призначенні пенсій державним службовцям. Аналогічна правова позиція Вищого адміністративного суду України міститься в Узагальненнях судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам Вищого адміністративного суду України. Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація не входить до складу заробітної плати державних службовців, а відтак вони не можуть враховуватися при нарахуванні відповідних пенсій.
Згідно зі ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством У країни про державну службу.
Пенсія позивачу призначена із розрахунку 80% від розміру заробітної плати. Звертає увагу, що станом на день звернення позивача за перерахунком пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначалаться в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином підстав для врахування при перерахунку пенсії показника 83% від заробітної плати, не має.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління ПФУ в Орджонікідзевському районі з 01.12.2015 року як отримувач пенсії за віком - держслужбовець.
Згідно довідки про складові заробітної плати № 09/29/8 від 15.06.2015 року за період з 01.02.2006 року по 31.01.2008 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач в листі від 14.06.2016 року, до заробітної плати додатково включені інші виплати: виплати матеріальної допомоги на оздоровлення; на вирішення соціально - побутових потреб; винагорода за сумлінну працю.
17.06.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю.
Рішенням управління від 26.06.2015 року №2935 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, ОСОБА_1 відмовлено у врахуванні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю.
Згідно ч.2 ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", (далі -Закон) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.7 ст.33 Закону, державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 "Про оплату праці", визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 ст.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, суд вважає, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 "Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670" затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (далі -форма № 5-1), якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При таких обставинах суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 в повному обсязі, скасовує рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 26.06.2015 року №2935 про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, зобов'язує відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 17.06.2015 року (день звернення з заявою позивачки до УПФУ) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, винагороди за сумлінну працю, отриманні за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.
При цьому суд вважає, що позивачкою не пропущений строк звернення до суду з позовними вимогами, оскільки про порушення своїх прав позивачка дізналася 22 червня 2016 року, коли отримала письмову відповідь УПФУ від 14 червня 2016 року про те, що у перерахунку пенсії їй було відмовлено, саму копію рішення позивачка отримала 22.06.2016 року разом з із відповіддю УПФУ від 14 червня 2016 року, що не було спростовано відповідачем, та відразу звернулася до суду з даним позовом в межах строку звернення з позовними вимогами до суду відповідно до вимог ст. 99 КАС України.
Керуючись ст.ст. 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Скасувати рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 26.06.2015 року №2935 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії по заробітку.
Зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 17.06.2015 року (день звернення з заявою позивачки до УПФУ) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, винагороди за сумлінну працю, отриманні за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Костромітіна О. О.