ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2016 р. Справа № 515/589/15-а
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Тимошенко С.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря -Худика С.А.
за участю представника апелянта -Хлопко А.Ю.
за участю представника відповідача -Борденюка В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕКА» на постанову Татарбунарского районного суду Одеської області від 07 червня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області, треті особи: Татарбунарська громадська організація «Захист», Товариство з обмеженою відповідальністю « ТЕКА» про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_3 звернулась з позовом до виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю «Тека», Татарбунарська громадська організація «Захист», в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області № 43 від 31.07.2014 року «Про доцільність розміщення групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській автостанції в м. Татарбунари за клопотанням ТОВ «Тека»».
В обґрунтування позову зазначила, що приймаючи оскаржуване рішення № 43 від 31.07.2014 року, відповідач керувався Положенням про порядок розміщення малих архітектурних форм в м. Татарбунари», затвердженого рішенням Татарбунарської міської ради № 808-У від 23.09.2010 року, яке було розроблено відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлової політики України № 227 від 13.10.2000 року «Про затвердження Типових правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності», який втратив чинність згідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлової політики України від 14.09.2006 року N 303, крім того посилається на те, що розміщення на орендованій ТОВ «Тека» земельній ділянці тимчасових споруд, згідно оскаржуваного рішення прив'язки, призведе до використання вказаної земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Постановою Татарбунарського районного суду Одеської області від 07.06.2016 року позовні вимоги - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області № 43 від 31.07.2014 р. «Про розробку паспорта прив'язки приміщення групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській
автостанції у м. Татарбунари за клопотанням ТОВ «Тека»».
В апеляційній скарзі, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕКА», посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 07 червня 2016 року -скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що використання документів, розроблених на підставі нормативних актів, що втратили свою силу на момент прийняття оскаржуваного рішення міськради, не є допустимим, крім того оскаржуване рішення міськради дозволяє використовувати орендарю частину земельної ділянки, наданої в оренду, не за цільовим призначенням.
Однак з таким висновком суду першої інстанції погодитись неможливо з наступних підстав.
Згідно з п.п. 42, 44 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації; встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлення порядку розміщення на території населеного пункту малих архітектурних форм/тимчасових споруд належить до компетенції саме сільських, селищних, міських рад.
З метою визначення основних вимог щодо порядку та умов розміщення малих архітектурних форм у м. Татарбунари, вимог щодо їх розміщення, облаштування та утримання, подання заяв для отримання дозволу на їх розміщення, рішенням Татарбунарської міської ради № 808-У від 23.09.2010 року було затверджено «Положення про порядок розміщення тимчасових споруд в м. Татарбунари».
З матеріалів справи вбачається, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Тека» на праві приватної власності належить нежитлова будівля, Автобусна станція, розташована за адресою: Одеська область, м. Татарбунари, вул. Степова, 2.
Для обслуговування та експлуатації вказаної Автобусної станції, між ТОВ «Тека» та Татарбунарською міською радою було укладено договір оренди землі № 26 від 24.01.2012 року, зареєстрований у відділі Держкомзему у Татарбунарському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.03.2012 року, відповідно до якого земельна ділянка площею 0,48 га передана в користування ТОВ «Тека» для реконструкції, обслуговування та експлуатації Автобусної станції.
З метою приведення Автобусної станції, розташованої за адресою: Одеська область,
м. Татарбунари, вул. Степова, 2, у відповідність з потребами громадян, які користуються послугами вказаної автостанції, а саме розміщення на території автостанції кімнати матері та дитини, камер схову, санвузлів, в тому числі і для осіб з обмеженими можливостями, ТОВ «Тека» було прийнято рішення розмістити на території автостанції тимчасові споруди, які будуть складатись як з приміщень призначених для обслуговування автостанції (приміщення диспетчера, приміщення охорони, підсобне приміщення, кабінка касира, приміщення персоналу, камери схову тощо), так і з приміщень для забезпечення потреб громадян (санвузли, кімната матері та дитини, торгівельні зали).
Згідно договору дарування від 24.02.2009 р., ОСОБА_3 є власником нежилого приміщення АДРЕСА_1, яке розміщене біля платформи автобусних зупинок автобусної станції м. Татарбунари Одеської області та межує з земельною ділянкою, на якій розміщена будівля автобусної станції, належна ТОВ « ТЕКА».
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року № 244, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за № 1330/20068, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до п. п. 2.1, 2.6 - 2.16 вказаного Порядку підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки ТС. Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України" ( 2807-15 ); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним. Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації. Паспорт прив'язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив'язки з інших підстав не допускається.
31.07.2014 року виконавчим комітетом Татарбунарської міської ради за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Тека» щодо надання дозволу на розміщення тимчасових споруд на території Автостанції у відповідності до вимог ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року «Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд для проведення підприємницької діяльності», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за № 1330/20068, а також Положення про порядок розміщення малих архітектурних форм в м. Татарбунари», затвердженого рішенням Татарбунарської міської ради № 808-У від 23.09.2010 року, прийнято рішення № 43 від 31.07.2014 року «Про розробку паспорта прив'язки розміщення групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській автостанції в м. Татарбунари за клопотанням ТОВ «Тека», яким ТОВ «Тека» надано дозвіл на розробку паспортна прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській автостанції в м. Татарбунари по вул. Степова, 2.
Для оформлення паспорта прив'язки ТОВ «Тека» звернулось до відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої було додано схему розміщення ТС (ситуаційний план); ескізи фасадів ТС у кольорі; схему благоустрою прилеглої території.
У відповідності до п. 2.7 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності Відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, будівництва та інфраструктури Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області було оформлено Паспорт прив'язки групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській автостанції в м. Татарбунари за адресою: м. Татарбунари, вул. Степова, 2, підписано керівником та зареєстровано в журналі реєстрації паспортів прив'язки за № 6.
Відповідно до Експлікації приміщень тимчасових споруд, які будуть розміщені на території автостанції, розташованої за адресою: м. Татарбунари, вул. Степова, 2, яка є невід'ємною частиною вказаного Паспорту прив'язки, на земельній ділянці, яку орендує ТОВ «Тека» будуть розміщені такі приміщення: приміщення диспетчера, приміщення охорони, підсобне приміщення, кабінка касира, приміщення персоналу, камери схову, санвузли, кімната матері та дитини, торгівельні зали.
Отже, з Паспорту прив'язки групи тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності та приміщень обслуговування пасажирів на міській автостанції в м. Татарбунари за адресою: м. Татарбунари. вул. Степова. 2, вбачається, що вказані споруди призначені саме для експлуатації та обслуговування автобусної станції, а тому земельна ділянка, на якій такі споруди будуть розміщені, також буде використовуватись за цільовим призначенням, а саме: для експлуатації та обслуговування автобусної станції.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги стосовно того, що висновки суду, викладені в постанові стосовно того, що рішення виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області № 43 від 31.07.2014 року суперечить п. 1 договору оренди землі № 26 від 24.01.2012 року та дозволяє ТОВ
«ТЕКА» використовувати частину земельної ділянки, наданої в оренду, не за цільовим призначенням, є помилковими.
Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, тобто предметом оскарження можуть бути тільки акти, які породжують правовідносини, змінюють або припиняють їх.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 3 КАС України визначено, що адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Тобто необхідними умовами для набуття особою права на судовий захист є:
безпосередня участь цієї особи (позивача у справі) в переданих на вирішення до адміністративного суду публічно-правових відносинах;
володіння позивачем у цих відносинах певним обсягом прав;
здійснення неправомірного зазіхання державою на ці права позивача у спірних правовідносинах, внаслідок чого належні позивачеві права стають порушеними.
Наявність цих ознак є обов'язковою умовою для одержання особою захисту порушених прав та здійснення державою примусової сили для їх захисту шляхом прийняття адміністративним судом відповідного рішення.
У випадку, якщо позивач не є безпосереднім учасником спірних правовідносин, а дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень в цих відносинах не здійснюють жодного управлінського впливу на позивача, фактично має місце позов, спрямований не на відновлення порушених прав, а на досягнення інших цілей, забезпечення яких не відповідає встановленим ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства.
Таким чином, особа може одержати захист своїх прав в судовому порядку лише в тому випадку, якщо ця особа є учасником відповідних відносин, спір в яких переданий на вирішення суду, і в цих відносинах певним чином були порушені, невизнані або оспорені права цієї особи.
В іншому випадку особа не є носієм порушеного права, а отже вона не є суб'єктом права на судовий захист.
У будь-якому разі обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення його порушених прав, і у випадку задоволення судом його вимог, прийняте судом рішення має тягнути за собою відновлення тих прав, за захистом яких позивач і звернувся до суду.
Судом апеляційної інстанції з'ясовано, що на земельній ділянці ОСОБА_3, яка межує з орендованою ТОВ «Тека» земельною ділянкою, розташовані торгівельні лотки, і
в разі благоустрою Автобусної станції, яка передбачає зокрема, розміщення на території автостанції торгівельних залів, це складе позивачці небажану конкуренцію.
Хибним, на думку колегії суду, є посилання позивача в обґрунтування права на позов про оскарження рішення, порушенням норм чинного законодавства, оскільки право звертатися до суду так чи інакше повинно залежати від конкретних юридичних зв'язків та правовідносин між суб'єктами, однак в жодному разі не від загрози або потенційної можливості їх виникнення.
За змістом пункту 3 частини першої статті 163 КАС України у мотивувальній частині зазначаються обставини, встановлені судом із посиланням на докази, мотиви неврахування окремих доказів, а також мотиви, з яких суд виходив при ухваленні рішення, і положення закону, якими він керувався.
При цьому, в порушення вимог ст. 163 КАС України в мотивувальній частині постанови суду першої інстанції взагалі відсутні посилання на положення закону, якими суд керувався при прийнятті даного рішення, а також посилання на закон та інші нормативні акти матеріального права і у відповідних випадках - на норми Конституції України, на підставі яких судом визначено права й обов'язки сторін у спірнихправовідносинах.
Тому у даному випадку не можуть порушуватись права позивача з боку відповідача, а відтак суд не мав правових підстав для задоволення цього позову, оскільки обов'язковою умовою визнання рішення протиправним є порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів осоіб - позивача у справі цим органом.
Такі дії і рішення відповідача можуть бути предметом дослідження в іншій справі на ряду інших доказів.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що заявлений позов задоволенню не підлягає.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи та зробив висновки, які не відповідають матеріалам справи, та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, яка підлягає скасуванню.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.3 ч. 1 ст. 198, п.4ст. 202,ч. 2 ст. 205, ст.254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕКА» - задовольнити.
Постанову Татарбунарского районного суду Одеської області від 07 червня 2016 року- скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в позові ОСОБА_3 до виконавчого комітету Татарбунарської міської ради Одеської області, треті особи Татарбунарська громадська організація «Захист», Товариство з обмеженою відповідальністю « ТЕКА», про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: