Постанова № 59757296, 01.08.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
820/1118/16
Номер документу
59757296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 серпня 2016 р. № 820/1118/16

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Тітова О.М.,

суддів Панченко О.В., Самойлової В.В.

за участю:

секретаря судового засідання - Костіної А.В.,

представників сторін:

позивача - Глушко О.А.,

відповідача - Климчука С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області до Державної фіскальної служби України, треті особи: Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державна казначейська служба України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Комунальне підприємство "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

- зобов'язати Державну у фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області № 37519000154502 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 2 120 926,13 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375.

В обґрунтовання позовних вимоги зазначив наступне. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015р «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню» на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенції з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п.2001.3 ст.2001 Податкового кодексу України. Комунальне підприємство «КОМСЕРВІС» отримало вищезгадану субвенцію: в сумі 905315,67 грн. згідно з договором № 72з/21 від 10.12.2015р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ № 375 від О4.О6.2015р; в сумі 1215610,46 грн. згідно з договором № 5/21 від 17.07.2015 р про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ № 375 від 04.06.2015р. Вказані суми направлені на погашення заборгованості з податку на додану вартість. На сьогоднішній день, вищевказані вимоги законодавства є невиконаними, а вказана сума не була зарахована на електронний рахунок, що спричинило неможливість реєструвати податкові накладні споживачам наших послуг з серпня 2015 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача в обґрунтування заперечень зазначив, що Державна фіскальна служба України в даному випадку діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги є незаконним та необгрунтованими, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.

Представники третіх осіб, у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, відповідно до вимог ст. 35 КАСУ, правом надати письмові заперечення не скористалися, заяв про розгляд справи за їх відсутності не надали.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності вказаних осіб на підставі ст. 128 КАСУ.

Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області є платником податку на додану вартість.

Так, у зв'язку зі змінами, несеними в Податковий кодекс України, Комунальне підприємство "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області зареєстровано в системі електронного адміністрування з податку на додану вартість, Державною казначейською службою України в Харківській області йому автоматично відкрито електронний рахунок, з якого відбувається сплата вказаного податку до бюджету.

При вирішенні даного спору, суд враховує наступні обставини та нормативні положення.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р внесено ряд змін до податкового законодавства України. Зокрема, зазначеним Законом доповнено Податковий кодекс України статтею 200 і та внесено зміни до ст.201, підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України, згідно з якими передбачено електронне адміністрування податку на додану вартість.

У зв'язку із набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 р, доповнено п.200-1-4 ст. 200-1 Податкового кодексу України підпунктом в), яким обумовлено зарахування на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України.

Зазначені зміни спрямовані на впорядкування податкових відносин при використанні субвенції з державного бюджету для сплати податкових платежів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 04.06.2015р «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню». В наслідок цих змін на електронні рахунки в органах казначейства постачальників комунальних послуг повинні зараховуватись суми субвенції з бюджету, які збільшуватимуть реєстраційну суму для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України.

Так, система електронного адміністрування, відповідно до положень п. 200-1.1 ст. 200-1 ПКУ, забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, насамперед, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, який обчислюється за формулою, визначеною абз. 2 п. 200-1.3 ст. 200-1 ПКУ.

Розрахована сума податку за зареєстрованими податковими накладними повинна бути більшою або дорівнювати сумі коштів, що знаходяться на електронному рахунку такого платника. Інакше, у разі, якщо загальна сума податку, визначена в зареєстрованих податкових накладних платника податку є більшою, ніж сума, електронного рахунку в СЕА з ПДВ, або сума коштів такого рахунку має від'ємний показник, то у платника податку на додану вартість виникає обов'язок поповнення свого електронного рахунку для реєстрації податкових накладних на відповідну суму.

Метою такого адміністрування ПДВ є своєчасна сплата ПДВ в повному обсязі, оскільки, відповідно до умов п. 200.2 ст. 200 ПКУ, податок до бюджету сплачується з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкритий рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за реєстром платників, надісланим Державною фіскальною службою України.

Комунальне підприємство «КОМСЕРВІС» отримало субвенцію: в сумі 905 315,67 грн. згідно з договором № 72з/21 від 10.12.2015р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ № 375 від 04.06.2015р; в сумі 1215610,46 грн. згідно з договором № 5/21 від 17.07.2015 р про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ № 375 від 04.06.2015р.

Судовим розглядом встановлено, що вказані суми направлені на погашення заборгованості з податку на додану вартість, що підтверджується копіями платіжних доручень № 2 від 17.12.2015 року та № 1 від 31.07.2015 рю (а.с.27,28).

Під час судового розгляду встановлено, що позивач намагався вирішити спірну ситуацію шляхом звернень до відповідних органів державної влади за територіальним розташуванням.

Так, листом № 60 від 28.01.2016р. позивач звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області та Державної фіскальної служби України щодо усунення порушень порядку адміністрування ПДВ (а.с.29).

КП КОМСЕРВІС листом від 19.02.2016 року № 992/10/20-40-15-01-10 ГУ ДФС у Харківській області було надано відповідь та повідомлено, що у разі здійснення Казначейством розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах , такі розрахунки будуть враховані в системі електронного адміністрування ПДВ шляхом збільшення показника «Суми поповнення рахунку» в межах проведених розрахунків з податку на суму зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податків, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав,що обліковуються Казначейством до виконання у повному обсязі (а.с.31).

Крім того, як вбачається з роздруківки з офіційного веб-сайту Державної казначейської служби України, на виконання пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість Казначейство починаючи з 11.12.2015 року надавало Державній фіскальній службі України інформацію щодо зарахованих за попередній день сум з податку на додану вартість за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 375. Станом на 27.01.2016 року до Казначейства не надходили від Державної фіскальної служби України коригуючи реєстри та відповідно суми ПДВ, сплачені платниками за результатами проведених розрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015 року № 375 не відображені в системі електронного адміністрування ПДВ (а.с.33).

Суд зазначає, що приписами п. 200-1.3 ст. 200-1 ПКУ встановлено обов'язок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у разі проведення розрахунків з платником податку по відшкодуванню йому різниці в тарифах на послуги, серед всього іншого, з централізованого водопостачання та водовідведення, за рахунок субвенції з державного бюджету з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" в рахунок погашення заборгованості з податку, враховувати в поповнення рахунку в СЕА з ПДВ в межах проведених розрахунків з податку, суму зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Аналогічний алгоритм адміністрування ПДВ визначено й в положеннях п. 9 Постанови КМУ від 16.10.2014 р. № 569 із змінами та доповненнями "Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість", які визначають обов'язок Казначейства у разі проведення розрахунків передбачених п.200-1.3 ст. 200-1 ПКУ надавати не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення розрахунків, інформацію органам ДФС щодо проведення таких розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах.

На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС повинна сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.

У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство повинно зменшити залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.

ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації повинна збільшити суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.

Отже, в даному випадку ані ДКС України, ані ДФС України не було вчинено дій, передбачених наведеними нормами податкового законодавства, оскільки отримані КП "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області бюджетні асигнування у вигляді субвенційних коштів не знайшли свого відображення на електронному рахунку підприємства в СЕА з ПДВ, на що вказує його від'ємне значення такого рахунку.

Суз зазначає, що бездіяльність органів державної влади свідчить про повне ігнорування приписів діючого законодавства та спричиняє перепони у господарській діяльності підприємства позивача у вигляді відсутності можливості реєстрації та видачі податкових накладних контрагентам КП "Харківводоканал" для формування останніми суми податкового кредиту за відповідний звітний період.

Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, в даному випадку відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не дотримали вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому оскаржувана бездіяльність є протиправною, що дає суду підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до вимог ст. 94 КАСУ позивачу підлягають поверненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області до Державної фіскальної служби України, треті особи: Головне управління Державної фіскальної служби України у Харківській області, Державна казначейська служба України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників.

Зобов'язати Державну у фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення суми поповнення електронного рахунку Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області № 37519000154502 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 2 120 926,13 грн. відповідно до договорів про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 375.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (юридична адреса: Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04655, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Комунального підприємства "КОМСЕРВІС" Куп'янської міської ради Харківської області (юридична адреса: вул. Леніна, буд. 110, м. Куп'янськ, Харківська область, 63705, код ЄДРПОУ 37813203) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн. 00 коп.).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 08.08.2016 р.

Головуючий суддя Тітов О.М.

Судді Панченко О.В.

Самойлова В.В.