Ухвала суду № 59757209, 15.08.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2016
Номер справи
815/3490/16
Номер документу
59757209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3490/16

У Х В А Л А

15 серпня 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стефанова С.О., за участю секретаря судового засідання Гунько О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» про передачу на розгляд місцевому адміністративному суду адміністративної справи № 815/3490/16 за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Гутник Ігоря Івановича, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора Гутник Ігоря Івановича, юридичного департаменту Одеської міської ради, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

У судовому засіданні представник третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» заявив письмове клопотання про передачу даної справи на розгляд місцевому адміністративному суду, оскільки у даній справі відповідачами є посадова особа місцевого самоврядування та орган місцевого самоврядування, а отже відповідно до вимог ст. 18 КАС України дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.

Представник позивача у судовому засіданні відносно задоволення вказаного клопотання заперечував.

Представник відповідача - юридичного департаменту Одеської міської ради відносно задоволення клопотання не заперечував.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні клопотання представника третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» про передачу даної справи на розгляд місцевому адміністративному суду необхідно відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пунктом 1. ч. 2 ст. 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

При цьому, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем оскаржується дії державного реєстратора Гутник І.І. щодо внесення 03.06.2005 року запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 15561070002008370 про внесення змін до відомостей про ТОВ «Главбуд Плюс», що не пов'язані зі змінами в установчих документах та відповідно позивач просить зобов'язати юридичний департамент Одеської міської ради скасувати вищезазначений запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та внести запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до відомостей про ТОВ «Главбуд Плюс» про ОСОБА_3 щодо «Прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи».

Статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено наступне.

Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.

Суб'єктами державної реєстрації, зокрема, є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти - у разі державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень з державної реєстрації інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

При цьому, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» встановлено, що державним реєстратором може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус.

Таким чином, з огляду на вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що в даному випадку юридичний департамент Одеської міської ради виступає як суб'єкт державної реєстрації, з яким державний реєстратор Гутник І.І. перебуває у трудових відносинах та якому передані функції з державної реєстрації, а тому, відповідно до вимог ч. 2 ст. 18 КАС України зазначена справа підлягає розгляду окружним адміністративним судом.

За таких обставин, суд вважає, що даний адміністративний позов відповідно до положень ст. 18 КАС України належить розглядати в порядку адміністративного судочинства Одеським окружним адміністративним судом та провадження по зазначеній справі було відкрито з дотримання правил предметної підсудності, у звязку з чим у суду не має підстав для задоволення клопотання представника третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» про передачу даної справи на розгляд місцевому адміністративному суду.

Керуючись ст. 18, 22 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю «Главбуд Плюс» про передачу на розгляд місцевому адміністративному суду адміністративної справи № 815/3490/16 - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк апеляційної скарги з дня отримання ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 17 серпня 2016 року.

Суддя С.О. Стефанов