Дата документу 08.08.2016
707/1647/16-а
2-а/707/50/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(у порядку ст. 183-2 КАС України)
08 серпня 2016 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області. В обґрунтування своїх вимог ОСОБА_1 указує, що вона працювала у Головного управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області та з 05.08.2011 року перебуває на обліку у Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області на пенсію відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу». Загальний страховий стаж роботи позивача становить 35 років 4 місяці 2 дні, в тому числі стаж державного службовця 28 років 8 місяців 7 днів. Відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 14.06.2016р. позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки про заробітну плату, виданої Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області від 14.06.2016 року №11-12/287-3700. Однак, згідно відповіді Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області від 21.06.2016 року, відповідач відмовив у здійсненні даного перерахунку без законних підстав, чим порушив її право на пенсійне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області та зобов'язати здійснити з 01.12.2015 року перерахунок пенсії відповідно до статті 37' Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» посадових окладів та довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 14.06.2016 року №11-12/287-3700 для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та виплатити пенсію починаючи з 01.12.2015 року в установленому розмірі 90% заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату за посадою начальника управління обслуговування кошторисів розпорядників коштів та інших клієнтів Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 14.06.2016р. №11-12/287-3700.
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 26.07.2016 року позовні вимоги в частині щодо періоду часу по до 11 січня 2016 року залишено без розгляду.
Матеріали, які наявні у справі є достатніми для всебічного та об'єктивного розгляду даної справи, а тому, у відповідності до ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Відповідач подав до канцелярії суду заперечення проти позову, де зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливості перерахунку розміру пенсії позивача, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів даної справи, позивач перебуває на обліку відповідача та з 05.08.2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від суми заробітної плати за останньою займаною посадою - начальника управління обслуговування кошторисів розпорядників коштів та інших клієнтів Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області.
14.06.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру їй пенсії, в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013.
Листом від 21.06.2016 року відповідач відмовив в задоволенні вимог позивача з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Так, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії було гарантоване законодавством на момент виникнення у позивачки права на пенсію, отже забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів ", підвищуються на 25%.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивачка має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) є протиправними.
Відповідно частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Що стосується посилання відповідача на п. 5 «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, вказана норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Також відсутні підстави для застосування до спірних Закону «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, адже не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову про необхідність здійснення перерахунку пенсії з 11.01.2016 року перерахунок пенсії відповідно до статті 37' Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з врахуванням підвищення з 11.01.2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013«Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» посадових окладів та довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 14.06.2016 року №11-12/287-3700 для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та здійснити виплату заборгованості з урахуванням раніше здійснених виплат.
Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69-71, 94, 99, 160-163, 183-2, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області, щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90 % розміру заробітку у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області здійснити з 11 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням підвищенням оплати праці працюючого державного службовця відповідної посади та рангу відповідно до статті 37' Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії та постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області від 14.06.2016 № 11-12/287-3700.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1102грн. 40коп.
Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя: В. В. Морозов