Постанова № 59734768, 16.08.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.08.2016
Номер справи
343/1270/16-а
Номер документу
59734768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 343/1270/16-а

Провадження №: 2-а/0343/93/16

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого суддi - Керніцького І. І.,

секретаря - Оленюк Т. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій Долинського об"єднаного управління ПФУ Івано -Франківської області щодо недоплати пенсії особі та зобовязання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, в якому просить визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області при нарахуванні йому пенсійного забезпечення; зобов'язати Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області здійснити йому перерахунок пенсійного забезпечення - дорахувати до державної пенсії доплату за понаднормативний стаж -34 роки з розрахунку 34 % від зарплати із 26 грудня 2015 року та провести їх виплату.

Свої вимоги мотивував тим, що він старший технік другого взводу роти пожежогасіння Івано-Франківського протипожежного батальйону, сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії. Перебуває на обліку в Долинському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Із наданого розпорядження №121851 від 26 травня 2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, зробив висновок, що пенсія не відповідає Конституції України і законам, що регламентують порядок призначення та її розрахунок відповідно до його статусу. Судячи із документу, пенсія йому призначена на загальних умовах. 06 червня 2016 року він звернувся з заявою про перерахунок пенсії до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, яке повідомило, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що йому вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. Вважає дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги змінили, просять адміністративний позов задоволити в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області при нарахуванні позивачу пенсійного забезпечення; зобов'язати Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області здійснити позивачу перерахунок пенсійного забезпечення - дорахувати до державної пенсії доплату за понаднормативний стаж -34 роки з розрахунку 34 % від зарплати із 26 грудня 2015 року та провести їх виплату.

Представник відповідача згідно довіреності Мазур М.М. позов не визнав, пояснивши, що позивачу з 01.01.1992 року перераховано пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 01.01.2004 згідно заяви позивача від 17.03.2004р. перераховано пенсію з 01.01.2004 року за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначено із застосуванням коефіцієнту страхового стажу визначеного за формулою відповідно до ст. 25 цього Закону. Згідно заяв позивача проводилися перерахунки відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії за віком визначено за новою формулою відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнту страхового стажу визначеного за формулою відповідно до ст. 25 цього Закону. У позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_2 06 червня 2016 року звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З копії повідомлення від 21 червня 2016 року № 39/Л-13, виданого Долинським об'єднаним управлінням ПФУ Івано-Франківської області, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що у позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 12 листопада 2010 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2, серія НОМЕР_1.

Таким чином, позивач ОСОБА_2, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача слід задоволити в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнає протиправними дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області при нарахуванні позивачу пенсійного забезпечення, зобов'язує Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області здійснити позивачу перерахунок пенсійного забезпечення - дорахувати до державної пенсії доплату за понаднормативний стаж -34 роки з розрахунку 34 % від зарплати, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 34 роки, та провести її виплату.

На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71, 99,100 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області при нарахуванні ОСОБА_2 пенсійного забезпечення.

Зобов'язати Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсійного забезпечення - дорахувати до державної пенсії доплату за понаднормативний стаж -34 роки з розрахунку 34 % від зарплати із 26 грудня 2015 року.

Зобов'язати Долинське об'єднане управління ПФУ Івано-Франківської області провести виплату недорахованих пенсійних виплат із 26 грудня 2015 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.

Суддя:

Постанова в повному обсязі виготовлена 08.08.2016 року.