Ухвала суду № 59724853, 10.08.2016, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
10.08.2016
Номер справи
905/1775/15
Номер документу
59724853
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр-т Науки, 5

У Х В А Л А

10.08.2016 Справа № 905/1775/15

Господарський суд Донецької області у складі судді Сажневої М.В., розглянувши матеріали заяви Державного підприємства «Донецька залізниця» про заміну сторони її правонаступником у справі № 905/1775/15

за позовомПублічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку»до Державного підприємства «Донецька залізниця»простягнення заборгованості за кредитним договором №ККPOSKD.991040.033 від 07.11.2013 у розмірі 7684903,63 доларів США

за участю представників:

від позивача (стягувача)ОСОБА_1 - представник за довіреністювід відповідача (боржника) не зявилисьвід ПАТ «Українська залізниця» ОСОБА_2 - представник за довіреністюОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Рішенням господарського суду Донецької області від 19.10.2015 у справі №905/1775/15 позов Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» задоволено частково, стягнуто з Державного підприємства «Донецька залізниця» на користь Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» заборгованість за кредитним договором №ККPOSKD.991040.033 від 07.11.2013, що складається із заборгованості за кредитом в сумі 6960965,85 доларів США, поточної заборгованості по сплаті відсотків в сумі 54066,68 доларів США, простроченої заборгованості по сплаті відсотків в сумі 546674,21 доларів США. Стягнуто з Державного підприємства «Донецька залізниця» на користь державного бюджету України судовий збір в сумі 71909,32 грн.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 26.01.2016 рішення господарського суду Донецької області від 19.10.2015 у справі № 905/1775/15 залишено без змін.

22.02.2016 на виконання вказаного рішення господарським судом Донецької області видано відповідні накази.

Постановою Вищого господарського суду України від 30.03.2016 постанову Донецького апеляційного господарського суду від 26.01.2016 у справі №905/1775/15 залишено без змін.

12.04.2016 до суду від Державного підприємства «Донецька залізниця» надійшла заява про заміну відповідача (боржника) його правонаступником, а саме: заміну Державного підприємства «Донецька залізниця» на Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».

Ухвалою господарського суду Донецької області від 14.04.2016 призначено вказану заяву до розгляду в судовому засіданні.

Розгляд заяви неодноразово відкладався.

Під час розгляду заяви про заміну сторони правонаступником 26.07.2016 Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» подано клопотання про залишення вказаної заяви без розгляду, оскільки її підписано неуповноваженою особою - ОСОБА_3, яка діяла на підставі довіреності підписаної в.о. начальника ДП «Донецька залізниця» ОСОБА_4 Однак вказані особи не мають права виступати від імені ДП «Донецька залізниця», оскільки не входять до складу ліквідаційної комісії.

10.08.2016 до суду від Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» надійшли письмові пояснення, в яких останнє зазначає, що довіреність, на підставі якої підписано заяву про заміну сторони правонаступником, підписано ОСОБА_4, як виконуючим обовязки начальника залізниці, а не як головою комісії з реорганізації залізниці.

Представник позивача проти вказаного клопотання заперечив.

З матеріалів справи вбачається, що заяву про заміну відповідача (боржника) підписано представником Державного підприємства «Донецька залізниця» - ОСОБА_3 на підставі довіреності №в.оН-01/798 від 22.04.2015 виданої в.о. начальника Державного підприємства «Донецька залізниця» ОСОБА_4

Відповідно до ст. 246 Цивільного кодексу України довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами.

До письмових пояснень ПАТ «Українська залізниця», поданих 10.08.2014, додано належним чином засвідчену копію наказу №725-Ц/од від 20.11.2014, яким утворено комісію з реорганізації ДП «Донецька залізниця» у складі, у тому числі, ОСОБА_4 голова комісії, в.о. начальника залізниці.

З отриманого судом Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи - Державного підприємства «Донецька залізниця» за ідентифікаційним кодом (01074957) станом на 22.04.2016 вбачається, що в графі прізвище, імя, по батькові керівника юридичної особи значиться: ОСОБА_4 - голова комісії з припинення або ліквідатор.

Згідно з ч. 3 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи викладене довіреність №в.оН-01/798 від 22.04.2015 на уповноваження ОСОБА_3 на представництво інтересів ДП «Донецька залізниця», видана та підписана уповноваженою особою, до якої перейшли повноваження з управління справами ДП «Донецька залізниця» та покладено виконання обовязків начальника залізниці, а саме - ОСОБА_4

Доказів на підтвердження того, що вказана довіреність була відкликана або скасована Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» не надано, а матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, клопотання Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про залишення без розгляду заяви про заміну боржника правонаступником задоволенню не підлягає.

Заява про заміну сторони її правонаступником мотивована тим, що відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та постанови Кабінету Міністрів України №200 від 25.06.2014 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» утворено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування шляхом злиття. У вищевказаних нормативних актах визначено, що ПАТ «Українська залізниця» є правонаступником усіх прав та обовязків в тому числі Державного підприємства «Донецька залізниця».

ПАТ «Українська залізниця» проти заяви заперечує та зазначає, що моментом переходу прав та обовязків до правонаступника є дата внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо припинення реорганізованої юридичної особи, однак до теперішнього часу ДП «Донецька залізниця» з єдиного державного реєстру не виключене. Крім того, майно (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображається в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, та не увійшло до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця». ПАТ «Українська залізниця» вказує, що Державне підприємство «Донецька залізниця» знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, свою діяльність не припиняло, свої активи та зобовязання до ПАТ «Українська залізниця» не передавало.

Позивач заяву про заміну сторони правонаступником підтримує та просить суд задовольнити заяву відповідача і замінити сторону (боржника) з примусового виконання наказу господарського суду Донецької області по справі №905/1775/15 Державне підприємство «Донецька залізниця» на правонаступника - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».

13.06.2016 у відповідь на запит суду від Відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві надійшли належним чином засвідчені копії матеріалів реєстраційної справи Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, господарський суд Донецької області

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до п. 1 Постанови №200 від 25.06.2014 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» Кабінет Міністрів України постановив утворити Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття.

Згідно з п.п. 1, 2 статуту Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» останнє утворене відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які організовані шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

В зазначеному з Додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до таких підприємств відноситься Державне підприємство «Донецька залізниця».

Частиною 6 статті 2 Закону України «Про особливості утворення Публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» є правонаступником всіх прав та обовязків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.

Суд відзначає, що статус Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» як правонаступника відповідних підприємств (у тому числі боржника) безпосередньо визначений вказаним Законом і можливість запровадження винятків чи обмежень щодо такого правонаступництва законом не передбачена.

Наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України №725-Ц/од від 20.11.2014 «Про заходи щодо реорганізації державного підприємства «Донецька залізниця» наказано реорганізувати Державне підприємство «Донецька залізниця», що згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України № 200 від 25.06.2014 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» віднесено до переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких шляхом злиття утворюється Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».

Статтею 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Виходячи зі змісту ст. 104 Цивільного кодексу України реорганізація юридичної особи, зокрема, злиття - є формою припинення товариства, яке має наслідком правонаступництво новоутвореною юридичною особою всіх прав та обовязків першого.

Відповідно до ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Положеннями ст. 107 Цивільного кодексу України визначено порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення.

Частинами 3, 4 ст. 107 Цивільного кодексу України (в редакції чинній на період створення ПАТ «Українська залізниця» та реорганізації ДП «Донецька залізниця») визначено, що передавальний акт затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Підписані головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджені учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірники передавального акта та розподільчого балансу передаються в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, за місцем її державної реєстрації, а також в орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи - правонаступника, за місцем її державної реєстрації. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 №604 «Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції» на часткову зміну пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» установлено, що майно (активи, власний капітал та зобовязання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції (далі - майно), не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, що затверджуються Міністерством інфраструктури відповідно до пункту 5 зазначеної постанови, а відображається в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 цієї постанови.

У відповідності до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.2014 №604 комісії з утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» разом з Міністерством інфраструктури:

1) під час проведення інвентаризації та оцінки майна: сформувати окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобовязань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобовязань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність; сформувати окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України;

2) після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» згідно із законодавством.

Отже, Кабінет Міністрів України Постановою від 12.11.2014 №604, передбачив, що комісії з утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» разом з Міністерством інфраструктури повинні сформувати окремі акти обліку, в тому числі зобовязань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності.

Згідно передавального акту від 05.08.2015, затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015, голова та члени комісії з утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», а також голова та члени комісії з реорганізації ДП «Донецька залізниця», керуючись ст. 107 Цивільного кодексу України склали цей акт та підтверджують вартість і склад активів та зобовязань. Правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обовязків ДП «Донецька залізниця», яке розташоване на території проведення АТО не включено до зведених актів інвентаризації, а відображено в балансі і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п. 2 постанови КМУ від 12.11.2014 №604. Згідно статті балансу по рядку 1510 «Довгострокові кредити банків» зазначено усього за даними балансу станом на 31.07.2014 3577917 тис.грн. (згідно розшифровки показників рядків статті балансу в розрізі рахунків та субрахунків по рядку 1510 «Довгострокові кредити банків»: довгострокові позики 3577917 тис.грн., в тому числі довгострокові кредити банків в національній валюті 600000 тис.грн., довгострокові кредити банків в іноземній валюті 2977917тис.грн.,) у т.ч. які не підлягають акціонуванню (на території АТО) 3577917тис.грн.

Відповідно до зведеного передавального акту від 06.08.2015, затвердженого Міністром інфраструктури України 18.08.2015, у складі голови та членів комісії з утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», та голови і членів комісії з реорганізації підприємств, у тому числі Державного підприємства «Донецька залізниця», керуючись ст. 107 Цивільного кодексу України складено та підтверджено вартість і склад активів та зобовязань. При цьому визначено, що майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції не включено до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображено в балансі (крім зобовязань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюються в частині активів за Публічним акціонерним товариством Українська залізниця на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки, відповідно до п.2 постанови КМУ від 12.11.2014р. №604. Правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обовязків після реорганізації шляхом злиття переходить до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», а саме перелік їх наведено у балансі (звіт про фінансові результати). Згідно статті балансу по рядку 1510 «Довгострокові кредити банків» зазначено усього за даними балансу станом на 31.07.2014 17553281тис.грн. (згідно розшифровки показників рядків статті балансу в розрізі рахунків та субрахунків по рядку 1510 «Довгострокові кредити банків»: довгострокові позики - 17553281тис.грн.; довгострокові кредити банків в національній валюті 1290600 тис.грн., довгострокові кредити банків в іноземній валюті 16262681 тис.грн.), у т.ч. які не підлягають акціонуванню (на території АТО) 3577917тис.грн.

Як свідчать фактичні обставини передавальний акт від 05.08.2015 та зведений передавальний акт від 06.08.2015 затверджені у порядку встановленому чинним законодавством України.

Стаття 136 Господарського кодексу України визначає право господарського відання речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

При цьому, слід зазначити, що відображення у балансі та передача майна на праві господарського відання, не виключає правонаступництво підприємства у правовідносинах, у разі його створення шляхом проведення реорганізації - злиття підприємств, на основі яких воно утворено, а те що майно не підлягає акціонуванню не спростовує факт його передачі.

За приписами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та беручи до уваги наведені положення ст. 107 Цивільного кодексу України, передавальний акт від 05.08.2015, зведений передавальний акт від 06.08.2015 є документами та на підставі яких, у тому числі, здійснюється реєстрація відповідної юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського обєднання, професійної спілки, її організації або обєднання, політичної партії, організації роботодавців, обєднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, який міститься у матеріалах справи, вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» зареєстровано в державному реєстрі 21.10.2015, та є правонаступником, в тому числі, Державного підприємства «Донецька залізниця».

Доказів скасування або оспорювання даного запису суду не надано, з матеріалів справи не вбачається.

Судом, взято до уваги наявність запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про знаходження Державного підприємства «Донецька залізниця» з 25.11.2014 у стані припинення за рішенням власників.

Разом з цим, слід зауважити, що наявність рішення засновників Державного підприємства «Донецька залізниця» про припинення цієї юридичної особи, рішення уповноваженого органу про створення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на базі реорганізованих підприємств та за рахунок їх активів і зобовязань, підписаних та затверджених передавальних актів, наявність запису у Єдиному державному реєстрі про створення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» як правонаступника Державного підприємства «Донецька залізниця», є цілком достатнім для правонаступництва, а відсутність запису про припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття, не можна віднести до суттєвого значення при визначенні факту правонаступництва.

До того ж, виходячи з правової суті реорганізації шляхом злиття, а також ґрунтуючись на тому факті, що при визначенні процесуального правонаступництва досліджується питання у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення, та за наявності діючого нового суб'єкта господарювання, створеного за рахунок підприємств, що реорганізуються, не може мати місце правомочність реорганізованого підприємства у такій спосіб.

Згідно зі ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про необхідність заміни відповідача (боржника) Державного підприємства «Донецька залізниця» на його правонаступника - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».

Аналогічна позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 04.08.2016 у справі №905/1021/16.

Враховуючи викладене, заява Державного підприємства «Донецька залізниця» про заміну сторони її правонаступником підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 25, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд,

У Х В А Л И В:

1. Заяву Державного підприємства «Донецька залізниця» про заміну відповідача (боржника) у справі №905/1775/15 на правонаступника задовольнити.

2. Замінити відповідача (боржника) у справі №905/1775/15 - Державне підприємство «Донецька залізниця» (83001, м. Донецьк, вул. Артема, 68, ідентифікаційний код 01074957) на його правонаступника - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, ідентифікаційний код 40075815).

Суддя М.В. Сажнева