Постанова № 59724112, 15.08.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2016
Номер справи
815/2751/16
Номер документу
59724112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2751/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2016 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Рудченко О.І.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВТК" до Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016р. №000014001, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СВТК" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 10.05.2016р. №000014001, посилаючись на те, що під час інвентаризаційної перевірки перевіряючими не було встановлено фактичну кількість товару, яка зберігалася виключно за місцем реалізації та зберігання, що на думку позивача, виключає можливість застосування до ТОВ «СВТК» штрафних санкцій згідно п.12 ст.3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідач - Іллічівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових поясненнях на адміністративний позов (від 09.08.2016р. вхід.№20821/16), наголошуючи, зокрема, що ТОВ "СВТК" на складах, та за місцем реалізації веде облік товарних запасів із порушенням, а саме при проведенні інвентаризації встановлено розбіжність між фактичними залишками та даними бухгалтерського обліку на суму 21859,16грн., внаслідок чого позивачем порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, з урахуванням того, що представник відповідача - Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області до суду не з»явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, а також зважаючи на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного податкового законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, у період з 12.04.2016р. по 21.04.2016р. На підставі Наказу ГУ ДФС в Одеській області від 11.04.2016р. №557, направлень від 12.04.2016р. №210, №211 та від 18.04.2016р. №246 заступником начальника відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2, головним державним ревізором-інспектором відділу, контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Кочиним І.А., та головним державним ревізором-інспектором відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Алексєєвим О.В., на підставі п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, проведено фактичну перевірку ТОВ «СВТК» з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, порядком обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв за період з 18.09.2015р. по 21.04.2016р.

За наслідками вказаної перевірки ГУ ДФС в Одеській області складено Акт №92/15-32-40-01/31886276 від 21.04.2016р. «Про результати фактичної перевірки ТОВ «СВТК» з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, порядком обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв за період з 18.09.2015р. по 21.04.2016р.», в якому встановлено, що ТОВ "СВТК" веде на складах та за місцем реалізації облік товарних запасів на із порушенням, а саме при проведенні інвентаризації встановлено розбіжності між фактичними залишками та даними бухгалтерського обліку на суму 21859,16грн., внаслідок чого порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

На підставі складеного Акта перевірки №92/15-32-40-01/31886276 від 21.04.2016р. Іллічівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області 10.05.2016р. винесено податкове повідомлення-рішення №000014001.

Не погодившись з означеним податковим повідомленням-рішенням Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 10.05.2016р. №000014001, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "СВТК" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання його протиправним та скасування.

Так, на думку суду, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 10.05.2016р. №000014001, винесено контролюючим органом правомірно, та в межах положень чинного податкового законодавства, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено в Акті Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №92/15-32-40-01/31886276 від 21.04.2016р. «Про результати фактичної перевірки ТОВ «СВТК» з питань дотримання вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, порядком обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв за період з 18.09.2015р. по 21.04.2016р.», у ході проведення перевірки комісією у складі головного бухгалтера ОСОБА_5, головного технолога ОСОБА_6, експедитора ОСОБА_7, та в присутності заступника начальника відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Димитрова А.В., та головного державного інспектора відділу контролю за виробництвом спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС в Одеській області Алексєєва О.В., проведено інвентаризацію готової продукції ТОВ «СВТК», за результатами якої встановлено розбіжності між фактичними залишками та даними бухгалтерського обліку, а саме: пиво «Bohemian kings beer» академічне не фільтроване за ціною - 21грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 8002,18, фактичні залишки продукції (л) - 7830, результати (л) - мінус 172,18, сума - 3615,78грн.; пиво «Bohemian kings beer» красне класичне не фільтроване за ціною - 21грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 7286,5, фактичні залишки продукції (л) - 7300, результати (л) - 13,5, сума - 283,50грн.; пиво «Bohemian kings beer» оригінальне не фільтроване за ціною - 21грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 6305,5, фактичні залишки продукції (л) - 6305, результати (л) - мінус 0,5, сума - 10,5грн.; пиво «Bohemian kings beer» преміям не фільтроване за ціною - 20грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 6962,34, фактичні залишки продукції (л) - 6970, результати (л) - 7,66, сума - 153,2грн.; пиво «Bohemian kings beer» пшеничне не фільтроване за ціною - 21грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 6426,18, фактичні залишки продукції (л) - 6070, результати (л) - мінус 356,18, сума - 7479,78грн.; пиво «Bohemian kings beer» класичне не фільтроване за ціною - 20грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 5618, фактичні залишки продукції (л) - 5850, результати (л) - 232, сума - 4640грн.; пиво «Bohemian kings beer» темне не фільтроване за ціною - 20грн., залишки продукції за даними обліку, рах.26 (л) - 3816,18, фактичні залишки продукції (л) - 4100, результати (л) - 283,82, сума - 5676,40грн.;

Відповідно до наявного у матеріалах справи Акта контрольної перевірки інвентаризації цінностей у виробничих приміщеннях та на складі-магазині 13 квітня 2016р., складеного комісією у складі головного бухгалтера ТОВ «СВК» ОСОБА_5, головного технолога ТОВ «СВТК» ОСОБА_8, експедитора ОСОБА_7, контрольною перевіркою встановлено наступне: пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт академічне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 8002,180л., фактично виявлено - 7830,000л., результати перевірки - мінус 172,180л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт красне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 7286,500л., фактично виявлено - 7300,000л., результати перевірки - 13,500л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт оригінальне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 6505,500л., фактично виявлено - 6305,000л., результати перевірки - мінус 0,500л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт преміям значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 6962,340л., фактично виявлено - 6970,000л., результати перевірки - 7,660л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт пшеничне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 6426,180л., фактично виявлено - 6070,000л., результати перевірки - мінус 356,180л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт класичне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 5618,000л., фактично виявлено - 5850,000л., результати перевірки - 232,000л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт темне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 3816,180л., фактично виявлено - 4100,000л., результати перевірки - 283,820л.

Також, згідно з наявним у матеріалах справи Протоколом інвентаризаційної комісії №1, складеного комісією у складі головного бухгалтера ТОВ «СВК» ОСОБА_5, головного технолога ТОВ «СВТК» ОСОБА_8, експедитора ОСОБА_7, та затвердженого Директором ТОВ «СВТК» ОСОБА_9 15.04.2016р., на Товаристві має місце пересортування пива «Bohemian kings beer» не фільтрованого, а саме: пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт академічне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 8002,180л., фактично виявлено - 7830,000л., результати перевірки - мінус 172,180л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт красне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 7286,500л., фактично виявлено - 7300,000л., результати перевірки - 13,500л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт оригінальне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 6505,500л., фактично виявлено - 6305,000л., результати перевірки - мінус 0,500л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт преміям значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 6962,340л., фактично виявлено - 6970,000л., результати перевірки - 7,660л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт пшеничне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 6426,180л., фактично виявлено - 6070,000л., результати перевірки - мінус 356,180л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт класичне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 5618,000л., фактично виявлено - 5850,000л., результати перевірки - 232,000л.; пиво «Bohemian kings beer» не фільтроване сорт темне значиться в інвентаризаційному описі у кількості - 3816,180л., фактично виявлено - 4100,000л., результати перевірки - 283,820л.

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.

Згідно зі ст.20 означеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, з аналізу вищезазначеного вбачається, що положення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» вказують на обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) вести облік товарних запасів.

Бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім і внутрішнім користувачам для прийняття рішень (ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні").

Приписами статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника або уповноваженого органу, відповідно до законодавство та установчих документів. Підприємство самостійно обирає форму бухгалтерського обліку, затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації.

Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Таким чином, облік товарів на складах та/або за місцем їх реалізації здійснюється на підставі первинних документів, зокрема, товарно-транспортних накладних, рахунків-фактур, сертифікатів, платіжних вимог-доручень, видаткових накладних, тощо.

Облік товарів включає в себе комплекс операцій, який полягає у відображенні інформації, що міститься у первинних документах, на рахунках бухгалтерського обліку у порядку, визначеному відповідними національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Згідно пунктів 1, 3, 5 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановити наявність не облікованого товару можливо або шляхом проведення інвентаризації, або шляхом дослідження первинних документів, рахунків бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Таким чином, порушення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації можливо встановити, у тому числі, шляхом проведення інвентаризації.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, в ході проведення перевірки комісією у складі головного бухгалтера підприємства ОСОБА_10, головного технолога ОСОБА_6, експедитора ОСОБА_7, в присутності посадових осіб ГУ ДФС в Одеській області Димитрова А.В. та Алексєєва О.В. проведено інвентаризацію готової продукції ТОВ «СВТК», за результатами якої встановлено розбіжності між фактичними залишками та даними бухгалтерського обліку на загальну суму 21859,16грн., водночас, жодного доказу, який би спростовував наведені фахівцями податкового органу в Акті перевірки висновки, позивачем суду не надано, а тому спірне податкове повідомлення-рішення від 10.05.2016р. №000014001 винесено Іллічівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області обґрунтовано, правомірно, та в межах приписів чинного законодавства України.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "СВТК" до Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016р. №000014001, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, отже задоволенню не підлягають.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача, відповідно до положень ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "СВТК" до Іллічівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016р. №000014001, відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.