Єдиний унікальний номер 728/1898/16-а
номер провадження 2-а/728/65/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2016 року 15:05 год. м.Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі
головуючої судді - Лободи Н.В.
за участі секретаря - Кирути Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмачі адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чернігівське об»єднане Управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ТУ ДСА в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чернігівське об»єднане Управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що на її думку, відповідач, у порушення вимог чинного законодавства України, протиправно не надав їй довідку про заробітну плату секретаря судового засідання, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 з 01.12.2015 року, тому просить визнати вищевказані дії відповідача незаконними та зобов»язати ТУ ДСА в Чернігівській області видати їй відповідну довідку.
Учасники провадження в судове засідання не з»явилася, надали суду заяви про розгляд справи без їх участі; позивач заявлені вимоги підтримує, просить їх задовольнити; представники відповідача та третьої особи просять відмовити в задоволенні позову.
У зв'язку з тим, що розгляд справи проводиться за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі частини 1 статті 41 КАС не здійснювалося.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 до 15.03.2010 року працювала на посаді секретаря судового засідання Бахмацького районного суду Чернігівської області (а.с.10-11).
З вказаної посади позивач звільнена 15.03.2010 року у зв»язку з досягненням граничного віку проходження державної служби, п.3 ст.30 ЗУ «Про державну службу» (а.с.11).
Позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю.
06.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до ТУ ДСА в Чернігівській області із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом ТУ ДСА в Чернігівській області від 13.06.2016 року № 03-31/781/16-вих. позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що у відповідача відсутні правові підстави для надання довідки для перерахунку пенсії, з огляду на те, що згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а п.5 і п. 6 викладені в іншій редакції, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с.12).
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 вказаного вище Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суд критично ставиться до посилання відповідача на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 року відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону України «Про державну службу» з огляду на те, що відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486, одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України, а не ТУ ДСА України у Чернігівській області.
У свою чергу, відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.
Таким чином, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону, ТУ ДСА України у Чернігівській області протиправно перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України.
Разом з тим, відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно із пунктом 1 частини 3 статті 10 вищевказаного Закону, розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Згідно із пунктом 1 частини 2 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити відмову в задоволенні запиту на інформацію.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач не будучи суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, відмовив позивачу у видачі довідки, форма якої передбачена Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду відповідачем не доведено правомірність своєї відмови в наданні довідки про розмір заробітної плати, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, згідно з положеннями пункту 1 частини 1 статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Одночасно в пункті 1 частини 2 вказаної статті зазначається, що суд, який прийняв постанову, може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Оскільки даний спір виник не з приводу присудження виплати пенсії, а з приводу видачі довідки, необхідної для перерахунку вже призначеної пенсії, то підстав для негайного виконання даного судового рішення суд не вбачає.
До того ж питання негайного виконання рішення суду не є позовною вимогою, а пов'язане з виконанням судового рішення.
Керуючись статтями 1, 4 , 13, 10, 19, 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», ст.ст. 41, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чернігівське об»єднане Управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати дії Територіального управління Державної судової адміністрації у Чернігівській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату секретаря судових засідань, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року незаконними.
Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації у Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату секретаря судових засідань, яка необхідна для перерахунку пенсії, враховуючи підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 з 01.12.2015 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп. в рахунок відшкодування судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода