Постанова № 59718965, 15.08.2016, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
15.08.2016
Номер справи
711/6612/16-а
Номер документу
59718965
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №711/6612/16-а

Номер провадження 2-а/711/183/16

15 серпня 2016 року

Суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси Смоляр А.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про оскаржування дій управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах про оскаржування дій управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах. При цьому посилалася на те, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII у розмірі 70 % заробітної плати, відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки № 01-12/532 від 22.06.2016 року виданої Черкаською районною радою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 70 відсотків, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 70 відсотків сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, без обмеження її максимального розміру.

23.06.2016 року позивач звернулася до управління із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з прийняттям постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 та надала довідку № 01-12/532 від 22.06.2016 року виданої Черкаською районною радою про заробітну плату .

За наслідками розгляду даної заяви, управлінням відмовлено в перерахунку пенсії державному службовцю, а тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою суду від 29.07.2016 року у справі відкрито скорочене провадження.

У встановлений ст. 183-2 КАС України строк відповідач подав письмові заперечення та клопотання про розгляд справи у відкритому судовому засіданні, але на думку суду справу можливо розглянути в порядку скороченого провадження.

Управління пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області в запереченні вказує, що позов не підлягає до задоволення, оскільки Верховною Радою України ухвалено Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01.01.2015), яким зокрема внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (щодо порядку і умов перерахунку пенсій державних службовців).

Відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723 - XII «Про державну службу» у редакції, що діє з 01.01.2015, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначає Кабінет Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначався порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723 - XII «Про державну службу».

Пунктом 5 вищезазначеної Постанови від 31.05.2000 № 865 було передбачено перерахунок пенсій з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсій державним службовцем, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

Звернув увагу суду, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», зокрема вилучено пункт 4 постанови щодо порядку визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, щодо підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям пункт 5 викладено в новій редакції, зокрема: форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Тобто, з п.5 виключено те, що у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця проводиться перерахунок пенсії.

Також, звернув увагу суду на те, що в пункті 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам визначається в такому порядку.... Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» визначено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено.

Тобто, на думку відповідача, постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» взагалі не передбачала підвищення заробітної плати державних службовців, а лише збільшення на 25 відсотків посадових окладів за рахунок зменшення інших складових заробітної плати (індексації, надбавок, доплат, премій, тощо).

Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд може розглядати в порядку скороченого провадження адміністративні справи щодо вимог, передбачених частиною першою цієї статті, якщо такі вимоги не стосуються прав, свобод, інтересів та обов'язків третіх осіб.

Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м.Черкасах Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723- XII у розмірі 70% заробітної плати.

23 червня 2016 року позивач звернулася із заявою до управління ПФУ в м. Черкасах Черкаської області про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку № 01-12/532 від 22.06.2016 року виданої Черкаською районною радою про заробітну плату .

Однак, листом управління ПФУ в м.Черкасах Черкаської області від 01 липня 2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року №76-УІІІ, згідно з п.2 ч.11 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до даного закону, скасовані. Також, згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015р. №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних пенсій, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються, та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 (набрала чинності 15.12.2015р., застосовується з 01.12.2015р.) виключено п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865, який визначав умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (В редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-ргі/99за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.

Враховуючи позицію вищевикладеного положення, суд приходить до висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, норми ст.37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Згідно довідки № 01-12/532 від 22.06.2016 року , виданої позивачу Черкаською районною радою про заробітну плату, що подається для перерахунку непрацюючим державним службовцям, заробітна плата її чоловіка на посаді голови районної ради становить 13774,55 грн., в т.ч.: посадовий оклад - 3879,00 грн., надбавка за ранг (4) - 140,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) -1607,60 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15% посадового окладу) - 581,85, надбавка за високі досягнення в парці та розроблення проектів нормативно-правових актів, проведення експертизи проектів (100 % посадового окладу з урахуванням надбавок за ранг державного службовця та вислугу років) - 5626,60, премія ( 50%)- 1939,50 грн.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 23 червня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з липня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2016 року.

Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що управління ПФУ в м.Черкасах Черкаської області не мало правових підстав для відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити повністю та визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01 липня 2016 року.

Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць. А тому ця сума підлягає негайному стягненню на користь позивача.

Даний позов є позовом немайнового (зобов'язального) характеру, а тому за його подачу справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, згідно з п.п. 1 п.3 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», що складає 551, 2 грн.

Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень , суд вважає за необхідне стягнути судовий збір на користь держави з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ч.1ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2,71,94, ч.4 ст. 122, 158 - 163,183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1

Зобов'язати управління Пенсійного Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області провести з 01 липня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3 723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 70 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 70 відсотків.

Зобов'язати управління Пенсійного Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникла внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії).

Зобов'язати управління Пенсійного Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 70 відсотків сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, без обмеження її максимального розміру.

Стягнути з Управління ПФУ в м. Черкасах на користь держави судовий збір у розмірі 551,2 грн.

Постанову допустити до негайного виконання у межах стягнення суми за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м.Черкаси шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя: А. О. Смоляр