КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/1336/16 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В.
Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Поляковій А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Управління Держгеокадастру у Бориспільському районі Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Держгеокадастру у Бориспільському районі Київської області про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішень Управління Держгеокадастру у Бориспільському районі Київської області (надалі за текстом - «Управління Держгеокадастру») про відмову у наданні висновку про погодження йому проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2, яке оформлене висновком № 03-13/30 від 03.02.2016 р. та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1, оформленого листом № 03-13/31 від 03.02.2016 р.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати вказане судове і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 на праві власності належить приміщення складу-заправки № 44 по АДРЕСА_2.
Також, відповідно до договору купівлі-продажу від 18.11.2000 р. позивач набув у власність житловий будинок з надвірними спорудами по АДРЕСА_1.
Рішенням Глибоцької сільської ради № 247-21-VI від 28.03.2013 р. позивачеві надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,17 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
У 2015 р. товариством з обмеженою відповідальністю «Ліга-Експерт» виготовлено проект землеустрою щодо відведення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 земельної ділянки для експлуатації та обслуговування приміщення складу-заправки по АДРЕСА_2 у короткострокову оренду на 5 років.
У цьому ж році, названим товариством складено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1
У червні 2015 р. зазначені проекти землеустрою були подані до Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області для надання висновку щодо їх погодження.
Рішеннями, оформленими листами № 28-1006-0.2 - 1169/2-15 від 07.07.2015 р. та № 28-1006-0.2-1170/2-15 від 07.07.2015 р. позивачеві відмовлено у наданні висновку про погодження проектів землеустрою.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015 р. у справі № 810/3207/15 визнано протиправними та скасовано вищевказані рішення, а також зобов'язано Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області повторно розглянути заяви позивача про надання висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
У січні 2016 р. позивач звернувся до Управління Держгеокадастру з метою отримання висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Висновком № 03-13/30 від 03.02.2016 р. ФОП ОСОБА_2 відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у короткострокову оренду на 5 років для експлуатації та обслуговування приміщення складу-заправки по АДРЕСА_2 з тих підстав, що:
- завдання на виконання робіт не відповідає вимогам встановленого зразка (Постанова КМУ № 266 від 04.03.2004 року);
- відсутнє рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної відповідно до ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» (Рішення Бориспільської міської ради від 26.02.2013 за № 2989-35-УІ);
- розробником документації із землеустрою порушено пункт г) ст. 28 ЗУ «Про землеустрій» в частині їх обов'язків (договір на виконання землевпорядних робіт від 16.12.2013 за № 108);
- відповідно до пояснювальної записки, проект землеустрою розроблено на підставі рішення Глибоцької сільської ради від 28.03.2013 за № 247-21-VI), земельна ділянка розташована в межах м. Бориспіль;
- довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями втратила свою дію;
- акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання не відповідає визначеним вимогам (наказ Державного комітету України із земельних ресурсів № 376 від18.05.2010 року);
- в складі документації із землеустрою відсутній перелік обмежень у використанні земельних ділянок відповідно до ст. 50 ЗУ «Про землеустрій».
За змістом листа № 03-13/31 від 03.02.2016 р. ОСОБА_2 відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у приватну власність площею 0,2345 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що:
- завдання на виконання робіт не відповідає вимогам встановленого зразка (Постанова КМУ № 266 від 04.03.2004 року);
- розробником документації із землеустрою порушено пункт г) ст. 28 ЗУ «Про землеустрій» в частині їх обов'язків (договір на виконання землевпорядних робіт від 16.12.2013 за № 108);
- матеріали документації із землеустрою містять невідповідність даних про площі земельної ділянки, яка зазначена в заяві до органу місцевого самоврядування та виданого ним рішення (Рішення Глибоцької сільської ради від 28.03.2013 за № 247-21-VI);
- довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями втратила свою дію;
- акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання не відповідає визначеним вимогам (наказ Державного комітету України із земельних ресурсів № 376 від 18.05.2010 року);
- невідповідність інформації на кадастровому плані про контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці та їх площу (ст. 34 ЗУ «Про державний земельний кадастр»);
- в складі документації із землеустрою відсутній перелік обмежень у використанні земельних ділянок відповідно до до ст. 50 ЗУ «Про землеустрій».
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Згідно частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За приписами частини 4 названої статті Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 186-1 Земельного кодексу України (у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Відповідно до частин 4, 5 та 6 статті 186-1 Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Згідно частини 7 статті 186-1 Земельного кодексу України органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється, зокрема, вимагати додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 р. № 858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, серед іншого, включають: рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); перелік обмежень у використанні земельних ділянок.
Водночас, у порушення вимог названої статті Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 земельної ділянки для експлуатації та обслуговування приміщення складу-заправки у короткострокову оренду та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не містять переліку обмежень у використанні земельних ділянок.
Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) № 02-27/1698 від 17.06.2014 р. по АДРЕСА_1 обліковується земельна ділянка площею 0,1700 га.
Рішенням Глибоцької сільської ради № 247-21-VI від 28.03.2013 р. позивачеві надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,17 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Водночас, ТОВ «Ліга-Експерт» розроблено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 у власність земельної ділянки площею 0,2345 га.
Крім того, проект землеустрою щодо відведення ФОП ОСОБА_2 земельної ділянки для експлуатації та обслуговування приміщення складу-заправки по АДРЕСА_2 у короткострокову оренду на 5 років не містить рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як того вимагає ст. 50 Закону України «Про землеустрій».
Так, згідно пояснювальної записки цей проект розроблено на підставі рішення Глибоцької сільської ради № 247-21-VI від 28.03.2013 р.
Разом з тим, Глибоцька сільська рада не є компетентним органом щодо розпорядження земельною ділянкою, яка розташована в м. Бориспіль, Київської області.
При цьому, зазначене рішення не містить жодних посилань на цю земельну ділянку.
Ухвалюючи рішення у справі, суд попередньої інстанції помилково послався на те, що хоча у складі проекту землеустрою і відсутнє рішення органу місцевого самоврядування, проте із матеріалів справи вбачається, що таке рішення приймалось.
Рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою є складовою проекту землеустрою, дає змогу оцінити законність розроблення такого проекту та містить відомості про розміри земельної ділянки, а відтак його відсутність є прямим порушенням вимог ст. 50 Закону України «Про землеустрій».
Насамкінець, колегія суддів звертає увагу, що згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) № 02-27/1714 від 18.06.2014 р. та пояснювальної записки до проекту землеустрою земельна ділянка по АДРЕСА_2, Київської області, яку позивач має намір отримати у користування, перебуває о користуванні ТОВ СП «Промінь», однак письмова згода землевласника (землекористувача) у складі проекту відсутня.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що відмовляючи у погодженні проектів землеустрою Управління Держгеокадастру діяло у межах закону та відповідно до покладених на нього повноважень.
Оскільки ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, то воно підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ
Апеляційну скаргу Управління Держгеокадастру у Бориспільському районі Київської області задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Постанова складена в повному обсязі 12 серпня 2016 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мельничук В.П.
Мацедонська В.Е.