ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.07.2016 р.Справа № 917/820/16
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Дослідне", с.Веселий Поділ, Семенівський район, Полтавська область, 38250
до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, вул.Уютна, 23, м.Полтава, Полтавська область, 36039
про визнання договору оренди земельної ділянки від 04.07.2004р. укладеного між СФГ "Дослідне" та Семенівською районною державною адміністрацією поновленим на той же строк і на тих самих умовах.
Суддя Погрібна С.В.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 довіреність б/н від 17.05.2016р.
від відповідача: не з"явився
Суть спору: Розглядається позовна заява про визнання поновленим на той же строк і на тих самих умовах договору оренди земельної ділянки № 1 від 04.07.2004р., укладений між Селянським фермерським господарством " Дослідне" та Семенівською районною державною адміністрацією.
Представник позивача підтримував позовні вимоги в повному обсязі з мотивів викладених у позовній заяві.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що СФГ "Дослідне" звернулося до Головного управління Держземагентства у Полтавській області в межах встановлених частиною другою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строків із відповідним зверненням про поновлення договору оренди землі. Однак, головним управлінням Держземагентсва у Полтавській області, було відмовлено у поновлені договору оренди землі від 04 липня 2004 року СФГ "Дослідне", з посиланням на те, що у головного управління відсутні повноваження, поновлювати договір оренди землі в зв'язку з тим, що вони не є стороною в договорі.
За твердженнями позивача, оскільки СФГ "Дослідне" дотрималося всіх вимог передбачених ч. 1 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", а також продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення в 2013 Договору оренди землі (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі"), не повертало її Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області, та протягом одного місяця після закінчення строку дії Договору оренди, від останнього не надходило заперечень у поновленні Договору оренди від 04 липня 2004 року, законні права позивача підлягають захисту шляхом поновлення (продовженим) на той самий строк і на тих самих умовах договору оренди земельної ділянки від 04 липня 2004 року.
Представник відповідача, який був присутній в судовому засіданні 09.06.2016р. проти задоволення позову заперечував.
В дане судове засідання відповідач повноважного представника не направив, відзив на позовну заяву не надав, про причини неявки суд не повідомлено.
В судовому засіданні 28.07.2016р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення у відповідності до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Між Семенівською районною державною адміністрацією в Полтавській області та Селянським фермерським господарством "Дослідне" 04 липня 2004 року був укладений договір оренди землі №1 (далі - Договір) (а.с.14-17), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення. За договором в оренду передається земельна ділянка загальною площею 85 га, (ріллі), із земель запасу Василівської сільської ради Семенівського районну Полтавської області (позначено в п. 2 Договору).
Договір укладено на 9 років. Після закінчення строку дії Договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У разі орендар поновлення договору Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору).
Даний договір було зареєстровано у Семенівському районному відділі Полтавської регіональної філії державного підприємства "центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.11.2004р. за №040456200233.
Як встановлено судом, на вимоги частини третьої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" з метою реалізації свого переважного права на поновлення договору оренди землі на новий строк, позивач листом № 232 від 04.10.2013 р. звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області. Даним листом орендар просив продовжити строк дії договору оренди землі на 9 років після його закінчення. До зазначеного листа позивачем були додані копія договору оренди землі, проект додаткової угоди та копія Розпорядження Семенівської РДА №340 від 20.05.2004р. (а.с.21).
Частинами першою-третьою, п'ятою ст. 33 Закону України "Про оренду землі", визначено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Листом від 25 листопада 2013 року Головне управління Держземагенства у Полтавській області повідомило позивача про те, що орендодавцями земельних ділянок, до вступу в дію з 01 січня 2013р. відповідних змін в законодавство, були інші органи виконавчої влади, на підставі яких було передано земельну ділянку в оренду, а тому поновлення договору оренди землі Головним управлінням не є можливим, так як воно не є стороною договору (а.с.22).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу положень частини четвертої статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI внесено зміни до статті 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013р.
На момент виникнення орендних правовідносин було чинне Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, що затверджено Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445/2011, відповідно до пункту 1 якого Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Отже органом, на який було покладено право розпоряджатись земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності на момент виникнення у позивача права на продовження Договору оренди землі було Держземагентство України та його територіальні органи. Територіальним органом щодо земельної ділянки, відносно якої укладено Договір оренди землі від 04.07.2004р. було Головне управління Держземагентства у Полтавській області.
Водночас станом на день подання позову та розгляду справи по суті центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою статті 122 Земельного кодексу України, у власність або у користування для всіх потреб є Держгеокадастр України, що є правонаступником Держземагентства України.
Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України "Про центральні органи виконавчої влади".
Частиною 7 статті 5 Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011р. № 1074 (надалі - Порядок).
Згідно з пунктом 12 Порядку орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014р. "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.
В пунктах 5, 6 цієї постанови встановлено, що центральні органи виконавчої влади, які утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов"язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері. Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.01.2015р. №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Однак, в порушення частини п'ятої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" відповідач, у місячний строк не узгодив з позивачем (при необхідності) істотні умови, не прийняв рішення про поновлення Договору, та не уклав додаткову угоду про його поновлення, а також не направлено законних та обґрунтованих заперечень щодо поновлення Договору.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа - повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
- власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
- уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Таким чином ст. 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків.
Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Як свідчать матеріали справи, взаємовідносини сторін щодо поновлення договору оренди землі підпадають під дію як першої, так і другої підстави, наведеної вище та врегульованої ст. 33 ЗУ "Про оренду землі", оскільки орендар своєчасно до закінчення терміну дії договору оренди землі від 04.07.2004 р. повідомив про наміри продовжити договірні взаємовідносини; у місячний строк після закінчення строку дії договору орендодавцем не було письмово повідомлено (листом-повідомленням) про заперечення у поновленні договору; після закінчення терміну договору останній продовжує користуватися земельною ділянкою та сплачувати орендну плату, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідкою Василівської сільської ради (а.с.25) та платіжними дорученнями (а.с. 38-56; 59-72; 75-80).
Додаткова угода до Договору сторонами у редакції, запропонованій орендарем, не укладена з причин ухилення орендодавця земельної ділянки від її укладення у позасудовому порядку.
Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до п. 4 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Сторони вільні у наданні до суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач наданим йому правом не скористався, заперечень на позовну заяву та жодних доказів, які б спростовували доводи позивача не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 04 липня 2004 року, укладений між Селянським фермерським господарством "Дослідне" (38250, Полтавська обл., Семенівський р-н, с. Веселий Поділ, код ЄДРПОУ 32364537) та Семенівською районною державною адміністрацією в Полтавській області.
Повне рішення складено та підписано: 03.08.2016р.
Суддя Погрібна С.В.