Ухвала суду № 59669987, 09.08.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
817/3434/15
Номер документу
59669987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"09" серпня 2016 р. Справа № 817/3434/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Франовської К.С.,

за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Альянс-Вест" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" квітня 2016 р. у справі за позовом Приватного підприємства "Альянс-Вест" до Головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно- будівельної інспекції у Рівненській області Моханько- Даниленко Д.Г., Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати рішення №34-гбн від 08.12.2015 року; визнати протиправним та скасувати наказ УДАБІ в Рівненській області №18 від 08.12.2015 року; зобов'язати УДАБІ в Рівненській області відновити запис щодо реєстрації декларації від 17.02.2014 року №РВ083140480242 у єдиному реєстрі документів, що дають право на використання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Позов обґрунтовано тим, що в грудні 2009 року позивачем було отримано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки №151, які, відповідно до чинного на той час законодавства, були чинні до завершення будівництва об'єкта, але не менше як два і не більше як п'ять років. В грудні 2012 року Управлінням містобудування та архітектури на підставі заяви позивача строк чинності містобудівних умов та обмежень земельної ділянки №151 погоджений як необмежений. Позивач вказує, що висновок про недостовірність даних у декларації про початок виконання будівельних робіт від 17.02.2014 року необґрунтований.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.04.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні доводи та вимоги апеляційної скарги підтримав. Просив задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Суд встановив, що 24.12.2009 року ППФ «Альянс-Вест» отримано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки №151 за адресою: м. Рівне, вул. Пересопницька (біля будинку №58), затверджені Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради за №02-1005/624 для будівництва торгового закладу (а.с.7-9), зі змісту яких вбачається, що вони чинні до 01.01.2013 року.

17.02.2014 року позивачем було подано до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області декларацію про початок виконання будівельних робіт (об'єкт будівництва ІІІ категорії складності), яку зареєстровано за №РВ 083140480242 (а.с.13-16).

Листом №01-22/2288 від 07.12.2015 року Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради за результатами розгляду звернення учасників громадських слухань повідомило, що містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки на вул. Пересопницька (біля будинку № 58) в м.Рівне №151 від 24.12.2009 року були чинні лише до 12.03.2013 року (а.с.140).

08.12.2015 року головним інспектором будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами УДАБІ у Рівненській області Моханько-Даниленко Д.Г. прийнято рішення №34-гбн, яким скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 17.02.2014 року № 083140480242 на об'єкт будівництва торгового закладу за адресою: Рівненська область, м.Рівне, вул.Пересопницька, поруч будинку №58, замовник ППФ «Альянс-Вест» (а.с.22). Вказане рішення мотивовано тим, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №151 від 24.12.2009 року були чинні до 12.03.2013 року і відповідно були не чинними на момент подання ППФ «Альянс-Вест» декларації про початок виконання будівельних робіт з будівництва торгового закладу.

08.12.2015 року УДАБІ у Рівненській області прийнято наказ «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт» № 18 згідно з яким вважається скасованою реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт від 17.02.2014 року №РВ083140480242 (а.с.141).

На виконання вказаних рішення та наказу посадовою особою Сектору по роботі з дозвільними документами виключено запис щодо реєстрації декларації від 17.02.2014 року за №РВ083140480242 з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмов у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Відповідно до абз.4 п.2 Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №489 містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс містобудівних і архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів містобудування, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

17.02.2011 року прийнято Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038 (далі - Закон №3038), який набрав чинності 12.03.2011 року, та 25.05.2011 року - постанову Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку проведення експертизи містобудівної документації» №548, яка набрала чинності 06.06.2011 року, у зв'язку з чим постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» від 20.05.2009 року №489 втратила чинність.

Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що вихідні дані для проектування, експертні висновки до проектно-кошторисної документації на будівництво об'єктів, експертні висновки до проектів містобудівної документації, отримані до набрання чинності цим Законом, є чинними протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Згідно ч.1 ст.29 Закону №3038 основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження, технічні умови та завдання на проектування.

Тож колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки є невід'ємною складовою частиною вихідних даних для проектування та отримані 24.12.2009 року ППФ «Альянс-Вест» містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки на вул. Пересопницька (біля будинку № 58) в м. Рівне № 151 в силу вимог ч.5 Прикінцевих положень Закону №3038 були чинні до 12.03.2013 року (12.03.2011 року - дата набрання чинності Законом №3038).

Абзацом 5 пункту 11.2 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.05.2011 року №45 (далі - Наказ №45) встановлено, що для об'єктів III категорії складності проектування здійснюється в дві стадії: стадія проект (далі - стадія П); стадія робоча документація (далі - стадія Р).

Відповідно до п.21 Наказу №45 проектна документація затверджується відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року №560 (далі - Порядок № 560).

В свою чергу, згідно з приписами п.3 Порядку №560 при дво- і тристадійному проектуванні проекти будівництва затверджуються на стадії проект та робочий проект і схвалюються на стадії техніко-економічне обґрунтування, техніко-економічний розрахунок та ескізний проект.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що робочий проект на момент реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 17.02.2014 року №083140480242 не можна вважати належним чином затвердженим 12.12.2012 року.

Відповідно до ч.2 ст.39-1 положень Закону №3038 у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами 7, 8 пункту 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466 (далі - Постанова № 466), у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.

Судом першої інстанції, що підтверджено судом апеляційної інстанції встановлено, що недостовірність даних у декларації про початок виконання будівельних робіт від 17.02.2014 року № 083140480242 щодо затвердження робочого проекту 12.12.2012 року полягає у наступному.

Так, за результатами дослідження доказів судом встановлено, що складові робочого проекту розроблялися науково-дослідною лабораторією експлуатаційної надійності будівель і споруд НУВГП у 2013 році, а саме: Пропозиції з виносу мереж водопроводу і каналізації з-під плями забудови; Том V. Електротехнічні рішення; Газо-технічні креслення; Альбом 1. Автоматична пожежна сигналізація. Оповіщення про пожежу. Блискавкозахист; Том ІІ. Архітектурно-будівельні рішення - у жовтні 2013 року; Том ІІІ. Технологічні рішення - у жовтні 2013 року; Том ІV. Санітарно-технічні рішення - у вересні 2013 року.

Технічні умови на приєднання до централізованих систем водопостачання та каналізації надані РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» датовані 13.08.2013р року (а.с.168), технічні умови на реконструкцію системи газопостачання (на винос газопроводу) надані ПАТ «Рівнегаз» 26.09.2013 року (а.с.169), технічні умови ПАТ «Укртелеком» надані 08.12.2013 року (а.с.170), технічні умови приєднання, які не є стандартними, до електричних мереж надані 04.12.2013 року (а.с.170, зворотній бік) Зовнішні інженерні мережі погоджені РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканалу» 19.08.2013 року, ПАТ «Рівнеобленерго» 22.08.2013 року, Службою містобудівного кадастру 23.07.2013 року, що у розумінні ст.29 Закону №3038 є вихідними даними для проектування і на підставі яких розробляється проектна документація, після чого лише підлягає затвердженню замовником.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що відповідачі, приймаючи рішення №34-гбн від 08.12.2015 року та наказ УДАБІ в Рівненській області №18 від 08.12.2015 року, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому постанова суду першої інстанції скасуванню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Альянс-Вест" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" квітня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.О. Зарудяна

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" серпня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Приватне підприємство "Альянс-Вест" вул.Пересопницька,58, м.Рівне, 33000

3- відповідачу/відповідачам: Головний інспектор будівельного нагляду Управління державної архітектурно- будівельної інспекції у Рівненській області Моханько- Даниленко Д.Г. вул.16 Липня,38, м.Рівне, 33028

4- Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області вул. 16 Липня,38, м.Рівне, 33028

5-третій особі: Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради - вул.Лермонтова,6, м.Рівне, 33028,