ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
12 серпня 2016 р.Справа № 876/5880/16 Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Нос С. П. перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 липня 2016 року про повернення позовної заяви в справі № 456/952/16-а за позовом ОСОБА_1 до Стрийського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно із ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2016 року - 1378 грн.
Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (із змінами), становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Тобто, розмір судового збору, який необхідно сплатити апелянту, становить 1378 грн. 00 коп.
Разом з апеляційною скаргою, ОСОБА_1 заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку із важким матеріальним станом.
Суд апеляційної інстанції не знаходить достатніх підстав для звільнення позивача від сплати судового збору з огляду на наступне.
Позивач - ОСОБА_1, не навів у своїй апеляційній скарзі достатніх аргументів та доказів щодо неможливості сплатити судового збору, звільнення ж від сплати судового збору при таких обставинах не узгоджується з п.2 ч.3 ст.129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).
Рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом є одним з принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах - пп.3 п.1 ст.7 КАС України.
Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками …, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками - ч.2 ст.10 КАС України.
Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України «Про судоустрій і статус суддів» та у процесуальних кодексах України.
Тому, звільнення від сплати судового збору громадян, які не довели належними доказами важке матеріальне становище, як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір.
Таким чином, враховуючи, що позивачем не надано відповідного документу, що підтверджує відсутність доходів станом на момент подання апеляційної скарги до суду, клопотання ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Частиною 3 ст. 189 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Враховуючи вищенаведене, наявні перешкоди для відкриття апеляційного провадження, а тому, апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати апелянту строк для усунення недоліків останньої шляхом направлення на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду документу про сплату суми судового збору у розмірі 1378,00 грн.
Керуючись ст. ст. 108, 158-160, 165, 187, 189, 254 КАС України, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 липня 2016 року про повернення позовної заяви в справі № 456/952/16-а - відмовити.
Залишити без руху апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 липня 2016 року про повернення позовної заяви в справі № 456/952/16-а.
Надати ОСОБА_1 10-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.
Оплату судового збору за подання апеляційної скарги здійснити за наступними реквізитами:
«Отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - ГУ ДКСУ у Львівській області; МФО - 825014; рахунок отримувача - 31219206781004; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, 34668371».
Копію ухвали надіслати апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів.
Суддя Нос С.П.