Рішення № 59651628, 21.01.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
520/15041/15-ц
Номер документу
59651628
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 520/15041/15-ц

Провадження № 2/520/1332/16

Рішення

іменем України

21 січня 2016 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Прохорова П.А.

при секретарі - Цвігун А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовом до Одеської міської ради, в якому просить суд визнати за ним право власності на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1), площею 0,1000га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 посилається на те, що він є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни і інвалідів війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2, виданим 23 січня 2001 року Одеським обласним військовим комісаріатом.

Починаючи з 1997року по 2004рік, як зазначає позивач, посилаючись на діюче законодавство України, він неодноразово звертався з заявами до Одеської міської ради про виділення йому земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва.

Позивач вказує, що у 2006 році він був змушений звернутися до суду за захистом свого права і постановою Київського районного суду м. Одеси було зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів у встановленому земельним законодавством України порядку підготувати всі необхідні документи для надання йому земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, на розі з АДРЕСА_3, зобов'язано Одеську міську раду у встановленому законом порядку внести документи по наданню йому земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_2, на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка), на розгляд сесії Одеської міської ради.

Рішенням сесії Одеської міської ради від 05.10.2007року №1784-V «Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», йому було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_2, на розі з АДРЕСА_3, для будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських споруд.

Висновками управління архітектури та містобудування Одеської міської ради №01- 11/657-225ПЗ-К від 22 квітня 2014року і управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області № 711/В від 26 червня 2014року вищевказаний проект землеустрою було погоджено.

На цій підставі управлінням Держземагенства у м. Одеса 01 жовтня 2014року проведена державна реєстрація вказаної земельної ділянки і присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1.

Також позивач зазначає, що рішенням Одеської міської ради від 29 жовтня 2014 року № 5682-VI, внесено уточнення до пункту 69 додатка до рішення Одеської міської ради від 05 жовтня 2007 року № 1784-V «Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», в частині адреси земельної ділянки, а саме: замість адреси «АДРЕСА_2, на розі з АДРЕСА_3» вважати вірною адресу «АДРЕСА_1».

Однак, позивач вказує, що згідно листа-відповіді Одеської міської ради від 10 вересня 2015року №01-26/Л-34-950/2 на його звернення, проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу гр. ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою: м. Одеса АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)», вносився на сесію Одеської міської ради, яка відбулась 10 червня 2015року, але вказаний проект не був затверджений через те, що не набрав достатню кількість голосів депутатів міської ради, тобто без підстав, які передбачені законодавством України.

Позивач зазначає, що у листі-відповіді Одеської міської ради від 10 вересня 2015 року №01-26/Л-34-950/2 на його звернення, є посилання на ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яке набрало чинності з 01.01.2015року, про те, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Також позивач вказує, що з відмітки загального відділу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: м. Одеса, Київський район, АДРЕСА_1», був наданий до міської ради на розгляд 03.10.2014року за вх. № 01-20/892, тобто до набрання чинності змін до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», про те, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.

Згідно листа-відповіді Одеської міської ради від 02 жовтня 2015року № Л-136/3-гс, на його звернення, проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу гр. ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000га, за адресою: м. Одеса АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)», вносився на сесію Одеської міської ради, яка відбулась 11 вересня 2015року, але вказаний проект не був затверджений через те, що не набрав достатню кількість голосів депутатів міської ради, тобто без підстав які передбачені законодавством України.

Згідно листа-відповіді Одеської міської ради від 15 жовтня 2015 року № Л-173/3-гс на його звернення, проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу гр. ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою: м. Одеса АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)», на сесію Одеської міської ради, яка відбулась 08 жовтня 2015року, але вказаний проект не був затверджений через те, що не набрав достатню кількість голосів депутатів міської ради, тобто без підстав які передбачені законодавством України.

Оскільки позивач вважає рішення Одеської міської ради від 10.06.2015року, 11 вересня 2015року та 08 жовтня 2015року, якими йому відмовлено у затвердженні проекту щодо відведення земельної ділянки та передачі йому у приватну власність земельної ділянки площею 0,10га, за адресою: м. Одеса АДРЕСА_1, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд присадибна ділянка), незаконними та такими, що порушують його права та інтереси, а також те, що ним було виконано усі необхідні дії по підготовці документів для надання йому у власність зазначеної земельної ділянки, з посиланням на Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України та Закону України «Про місцеве самоврядування», ОСОБА_1 звернувся до суду із відповідним позовом про визнання права власності.

У судовому засіданні 21.01.2016року позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

У судовому засіданні 21.01.2016року представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження є інвалідом II групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2.

Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані надати допомогу інвалідам війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

У 2006році позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом на бездіяльність Одеського міського управління земельних ресурсів та Одеської міської ради.

Постановою Київського районного суду м. Одеси від 01 червня 2006 року позов ОСОБА_1 було задоволено. Зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів у встановленому земельним законодавством України порядку підготувати всі необхідні документи для надання ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована в м.Одесі, вулиця Рибача, 45 на розі з АДРЕСА_3. Зобов'язано Одеську міську раду у встановленому законом порядку внести документи по наданню ОСОБА_1 земельної ділянки, яка розташована в м. Одесі, вулиця Рибача, 45 на розі з вулицею Художника Федорова (колишня Пархоменка),на розгляд сесії Одеської міської ради.

Рішенням Одеської міської ради від 05 жовтня 2007року №1784-V ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка розташована за адресою м. Одеса, вулицею Рибальська, 45 на розі з АДРЕСА_3, для будівництва і обслуговування жилого будинку і господарських споруд.

Рішенням Одеської міської ради від 29 жовтня 2014року № 5682-VI було внесено уточнення до пункту 69 додатка до рішення Одеської міської ради від 05.10.2007 року №1784-V «Про надання дозволу громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі», в частині адреси земельної ділянки, а саме: замість адреси «...вул.. Рибальська, 45 на розі з АДРЕСА_3...» вважати вірною адресу «... АДРЕСА_1».

13 грудня 2011року між Комунальним підприємством «Земельно-кадастрове бюро при управлінні земельних ресурсів» та ОСОБА_1 було укладено Договір №146/11-фіз про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Комунальним підприємством «Земельно-кадастрове бюро при управлінні земельних ресурсів» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою м. Одеса, Київський район, АДРЕСА_1.

Висновками Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради №01/11657- 22ПЗ-К від 22 квітня 2014року і Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області № 711/В від 26 червня 2014року вищевказаний проект землеустрою було погоджено.

01 жовтня 2014року Управлінням Держземагенства у м. Одеса було проведено державну реєстрацію вказаної земельної ділянки і присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1, що підтверджується Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ- 5101439412014 від 01 жовтня 2014 року.

14 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Одеської міської ради з заявою щодо відведення йому у приватну власність земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

На вищевказане звернення позивач 10.09.2015 року отримав лист № 01-26/Л-34-950/2, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив, що проект рішення Одеської міської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (присадибна ділянка)», вносився на сесію Одеської міської ради від 10.06.2015 року, але даний проект не набрав достатню кількість голосів. Та повідомлено, що зазначений вище проект рішення буде внесено вдруге на чергову сесію Одеської міської ради.

Листом від 02 жовтня 2015року №Л-136/3-гс, Одеська міська рада, на звернення позивача від 11.09.2015року, повідомила, що проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу гр. ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000га, за адресою: м. Одеса АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)», вносився на сесію Одеської міської ради, однак вказаний проект не був затверджений через те, що не набрав достатню кількість голосів депутатів міської ради.

Листом від 15 жовтня 2015року № Л-173/3-гс Одеська міська рада повідомила позивача про те, що Одеська міська рада не приймала рішення про затвердження землеустрою щодо відведення та передачу у приватну власність гр. ОСОБА_1 земельної ділянки пл.. 0,1000 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1. Проекти рішень з цього питання, які були внесені на розгляд сесій Одеської міської ради 10.06.2015року та 10.09.2015року не набрали необхідної кількості голосів.

Згідно з положеннями ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом «б» ст. 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст віднесено передачу земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської рад.

Відповідно до положень ст. ст.13, 14 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу та основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, а права власника від імені Українського народу здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Так, відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності, які відповідно до положень ст. 83 ЗК України складаються з усіх земель в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельних ділянок за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

У відповідності до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ст. 83 ЗК України землі, що належать на праві власності територіальним громадам міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Чинним законодавством встановлено порядок відчуження земельних ділянок, які знаходяться в комунальній власності, а саме, відповідно до ст.12 ЗК, п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо відчуження земель комунальної власності є виключною компетенцією відповідної міської ради та вирішуються виключно на пленарних засіданнях такої ради шляхом прийняття рішень.

Верховний суд України та Вищий спеціалізований суд України неодноразово звертали увагу судів на неприпустимість виконання судами функцій інших органів.

В даному випадку задоволення судом позовних вимог призведе до виконання судом функцій державних реєстраторів органів юстиції та органів місцевого самоврядування, хоча позивачем не доведені факти відмови державного реєстратора у оформленні та видачі йому свідоцтва про право власності та відмови Одеської міської ради передати у власність земельну ділянку.

Більш того, у вищевказаних листах Одеської міської ради зазначено, що проект рішення «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу гр. ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки площею 0,1000га, за адресою: м. Одеса АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка)», вносився на сесію Одеської міської ради, однак вказаний проект не був затверджений через відсутність детального плану території, а також через те, що не набрав достатню кількість голосів депутатів міської ради.

Вищенаведене також свідчить на користь висновку суду про неможливість визнання за ОСОБА_1 права власності на спірну земельну ділянку у судовому порядку, оскільки задоволення судом позовних вимог призведе до виконання судом функцій органів місцевого самоврядування.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, судові витрати слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 209, 213-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя П. А. Прохоров