ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" серпня 2016 р.Справа № 924/687/16
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом міського комунального підприємства "Хмельницьктеплокомуненерго", м. Хмельницький
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Хмельницький
про стягнення 16 516,66 грн.
представники сторін:
від позивача - Стороженко Ю.В. за довіреністю
від відповідача - не з'явився
встановив:
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги теплопостачання в розмірі 16 516, 66 грн. Обгрунтовуючи позов, позивач вказує, що між сторонами не укладено договір на теплопостачання, однак дані послуги надавались фактично. При цьому, відповідач отримував послуги по тарифах для населення, в той час (як встановлено позивачем) як приміщення за яким надавались послуги переобладнано відповідачем під аптеку. Врахувавши тарифи для нежитлових приміщень, недоплата склала 16 516, 66 грн.
Законодавчим обґрунтуванням позову є посилання на Закон „Про житлово - комунальні послуги", Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", Положення про порядок надання дозволу на тимчасове та постійне використання приватних, орендованих квартир та окремих кімнат в них для потреб непромислового характеру в житлових будинках міста, постанову ВГС України від 25.11.14 по справі № 3с- 184 гс 14, Закон „Про теплопостачання".
В силу вищеназваного законодавства відсутність письмового договору на надання комунальних послуг не звільняє споживача від обов'язку оплатити отримані комунальні послуги. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману енергію. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Розмір плати встановлюється виходячи з розміру затверджених тарифів. При цьому, відповідач, враховуючи переобладнання квартири в аптеку відноситься до другої групи споживачів
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Відповідач в судове засідання не з'явився, свого представника не направив, письмового відзиву на позов не подав.
Повідомляючи відповідача про судовий розгляд справи, йому направлено ухвалу про порушення провадження у справі за адресою, вказаною у позові. Ухвала про порушення провадження у справі повернута поштою з відміткою „За закінченням терміну зберігання". Проте, суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, оскільки вказана в позові адреса відповідача в силу витягу з ЄДРЮОФОПГФ, зробленого судом за Законом „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" є юридичною, повідомлення за якою є належним.
Так, в силу п. 3.9.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року № 18 вказано, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою зазначеною в ЄДРПОУ) і не повернуто підприємством зв'язку, або повернуто з посиланням на відсутність адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи.
Таким чином, відповідно ст. 75 ГПК, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Матеріалами справи встановлено.
Згідно договору купівлі - продажу від 30.06.10 відповідач придбав у власність квартиру № 2 у м. Хмельницькому, АДРЕСА_3. У власність покупця переходить квартира реконструйована під офісне приміщення, загальною площею 50, 9 кв. м. (п. 2 у договорі).
До справи подано технічний паспорт приміщення по АДРЕСА_3.
Згідно інформаційної довідки з держреєстру речових прав від 07.06.16 приміщення аптеки за адресою: АДРЕСА_3. кв. 2 знаходиться у власності відповідача.
З листа управління торгівлі від 02.12.13 вбачається, що для провадження господарської діяльності - продажу лікарських засобів в аптеці у АДРЕСА_3 зареєстрована декларація відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства ФОП ОСОБА_1
Згідно декларації відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства від 07.10.10 за номером 26, остання підтверджує відповідність матеріально - технічної бази (аптеки у АДРЕСА_3 ФОП ОСОБА_1), необхідної для провадження господарської діяльності - продаж лікарських засобів вимогам законодавства.
Згідно листа управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Хмельницькій області від 18.01.16. адресованого позивачу замовнику будівництва - відповідачу зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта: „Реконструкція квартири під аптеку. Хмельницька область, АДРЕСА_3".
В силу декларації про готовність об'єкта до експлуатації об'єкт „Реконструкція квартири № 2 по АДРЕСА_3" необхідно вважати готовим до експлуатації.
За актом про обстеження системи централізованого опалення аптеки АДРЕСА_1 представники позивача виявили, що до централізованої будинкової системи опалення під'єднано прилади опалення, загальною кількістю секцій 22 шт., які обігрівають приміщення площею 50, 9 м. кв.
13.02.14, 21.03.14 за номерами 549 / 02, 1030 / 02 позивач направив на адресу відповідача листи, де означено, що за діючим законодавством для споживачів, які використовують приміщення у підприємницькій діяльності встановлено вищий тариф на теплопостачання у порівнянні з тарифом для населення. Докази направлення - опис кореспонденції з штампом пошти, поштові чеки від 13.02.14, 22.03.14, поштові повідомлення про відправку.
З акту про обстеження системи централізованого опалення від 22.06.16 вбачається, що представниками позивача обстежено аптеку по АДРЕСА_3 і встановлено, що приміщення аптеки розташоване на першому поверсі п'ятиповерхового житлового будинку та частина приміщення в прибудові до житлового будинку. В приміщенні аптеки проходить два стояки опалення до яких під'єднано три біметалевих прилади опалення загальною кількістю секцій 18 шт.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач є власником квартири № 2 у м. Хмельницький по АДРЕСА_3 (договір купівлі - продажу та виписка з держреєстру речових прав. При цьому вказана квартира переобладнана під аптеку, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, декларацією відповідності матеріально - технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства від 07.10.10 за номером 26 (остання підтверджує відповідність матеріально - технічної бази (аптеки у АДРЕСА_3 ФОП ОСОБА_1), необхідної для провадження господарської діяльності - продаж лікарських засобів вимогам законодавства), та випискою з держреєстру речових прав (вказано, що приміщення є аптекою).
Як вбачається з поданих документів, договір щодо надання послуг опалення між сторонами не укладався (договір не підписано відповідачем).
За ст. 24 Закону „Про теплопостачання" одним з основних обов'язків споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.
На виконання даного закону, позивач направляв на адресу відповідача проект договору про надання послуг з теплопостачання (у описі вкладень кореспонденції з штампом пошти від 13.02.14 зазначено про направлення договору).
Також, 13.02.14, 21.03.14 за номерами 549 / 02, 1030 / 02 позивач направив на адресу відповідача листи, де зазначено, що за діючим законодавством для споживачів, які використовують приміщення у підприємницькій діяльності встановлено вищий тариф на теплопостачання у порівнянні з тарифом для населення.
Факт надання послуг опалення у належній відповідачу аптеці підтверджується актом про обстеження централізованого опалення аптеки АДРЕСА_1 від 12.11.13, де відмічено, що до централізованої будинкової системи опалення підключено три прилади опалення, які обігрівають приміщення, а також актом обстеження від 22.06.16.
Згідно ст. 19 Закону „Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки регулюються Законом „Про житлово - комунальні послуги".
За ст. 13 Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються, в тому числі на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо - та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо). Споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
При цьому, судом відмічається, що відсутність між сторонами укладеного договору на постачання теплоенергії не може бути обставиною звільнення споживача від оплати фактично наданої енергії, оскільки сам факт надання таких послуг свідчить про існування між сторонами відносин постачання теплової енергії, хоча і за умови недотримання письмової форми правочину. При цьому, судом враховується умови ст. 218 ЦК, де вказано, що недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.
Дане підтверджується також правовими позиціями Верховного суду України, викладеними у постанові у справі № 3-184гс14.
Отже, вимоги позивача про оплату наданих послуг обґрунтовані. При цьому, судом враховується, що оплаті підлягає сума, яка враховує тарифи другої групи споживачів (не житлові приміщення), оскільки опалення постачається в приміщення, яке, як встановлено судом є аптекою, де відбувається продаж лікарських засобів. Тобто, опалення використовується відповідачем для здійснення підприємницької діяльності.
За п. 18 правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Враховуючи вказані положення, строки оплати, з урахуванням встановленого судом факту постачання теплоенергії відповідачу, порушені. Порушення ж зобов'язання по оплаті свідчить про виникнення боргу. Так, згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 32 Закону „Про житлово - комунальні послуги" розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 1053 від 13. 10. 2011 р. „Про коригування тарифів на послуги з централізованого опалення та підігріву води та внесення змін в рішення виконавчого комітету міської ради" тариф на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів встановлений у розмірі 25,49 грн. за 1 м кв. загальної площі в місяць в опалювальний сезон.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 23. 01. 2014 р. № 29 було встановлено тариф на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів - 24,05 грн. за 1 м кв. загальної площі в опалювальний період.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 10. 04. 2014 р. № 218 встановлено тариф на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів - 29,08 грн. за 1 м кв. загальної площі в опалювальний період.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, № 532 від 16. 05. 2014 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для потреб інших споживачів (крім населення) - 1 121,33 грн./Гкал.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 619 від 28. 11. 2014 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 347,26 грн.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 272 від 27. 02. 2015 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 926,34 гри.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1155 від 31. 03. 2015 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 656,88 грн.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 1393 від ЗО. 04. 2015 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 582,67 грн.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 2690 від 29. 10. 2015 р. „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) МКП „Хмельницьктеплокомуненерго" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 524,04 грн.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 54 від 28. 01. 2016 р. „Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП" було встановлено тариф для інших споживачів (крім населення) - 1 220,85 грн.
Враховуючи встановлені тарифи, розрахунок позивача є вірним.
При цьому, судом враховується доводи позивача щодо розбіжності у площах приміщення, а саме при нарахуванні плати за послуги з теплопостачання позивач виходить з наступного.
Згідно абзацу п'ятого п. 2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.05, опалювана площа (об'єм) квартири (будинку садибного типу) - загальна площа (об'єм) квартири, а також будинку садибного типу без урахування площі лоджій, балконів, террас.
Відповідно до п. п. 1.2, 1.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 р. N 127, технічні паспорти складаються на підставі матеріалів технічної інвентаризації. Технічна інвентаризація будинків, допоміжних будівель та споруд проводиться з метою визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо„ проектних). Технічна інвентаризація проводиться у випадках після проведення реконструкції та капітального ремонту об'єктів.
Таким чином, для розрахунку береться площа, вказана у технічному паспорті на приміщення, оскільки вона визначена спеціалізованою організацією в процесі технічної інвентаризації приміщення відповідача.
Отже, позов обґрунтований, підтверджений доданими документами, а тому підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код НОМЕР_1) на користь міського комунального підприємства „Хмельницьктеплокомуненерго" (м. Хмельницький, вул. Пересипкіна, 5. код 03356571) 16 516, 66 грн. (шіснядцять тисяч п'ятсот шістнадцять грн. 66 коп.) заборгованості за послуги теплопостачання, 1 378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.) судового збору.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 2 прим. :
1 - до справи
2 - відповідачу (29000, АДРЕСА_2)