Постанова № 59625448, 10.08.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2016
Номер справи
295/4843/16-а
Номер документу
59625448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.

Суддя-доповідач:Жизневська А.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"10" серпня 2016 р. Справа № 295/4843/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

Малахової Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,

позивача та представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" квітня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до Богунського районного суду м. Житомира з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області щодо відмови їй у перерахунку раніше призначеної пенсії, а також просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 09.06.2010 р., виходячи з 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до виданої Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів міст самоврядування, державних підприємств, установ і організацій довідки №01-4/417 від 02.11.2015 року.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 11.04.2016 р. позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області у включенні до складу розрахунку ОСОБА_3 пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації на заробітну плату. Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 09.06.2010 року та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією, з урахуванням 80 % від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки № 01-4/417 від 02.11.2015 року, виданої Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. В решті вимог відмовлено.

Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області з 09.06.2010 р. та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" обчислену при загальному стажі роботи 31 рік 4 місяці 17 днів, в тому числі стажу державної служби 10 років 1 місяць (а.сп. 27).

15 лютого 2016 р. ОСОБА_3 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області із заявою про здійснення їй перерахунку та виплату пенсії в розмірі 80% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до виданої Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів міст самоврядування, державних підприємств, установ і організацій довідки №01-4/417 від 02.11.2015 року (а.сп.21-26).

Проте, листом від 17.02.2016 р. Управлінням Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області відмовлено позивачу у перерахунку. Не погодившись з таким рішенням пенсійного органу, позивач звернулася до суду.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції вирішив, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 09.06.2010 року та право на виплату різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією, з урахуванням 80 % від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки № 01-4/417 від 02.11.2015 року.

З таким висновком колегія суддів частково погоджується.

Так, за ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожен повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не менше 90 відсотків заробітної плати.

Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок

Згідно ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до приписів Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Вказаним Законом визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться за основним місцем роботи в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

За змістом наведених правових норм - отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку при перерахунку пенсії.

Отже, неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувалися державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України "Про Державну службу", постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Водночас, відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсій проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Нормами ч.2 ст.37-1 Закону України «Про державну службу» закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» (далі - Закон № 432-ІV).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Відтак, суд зробив вірний висновок, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням складових заробітної плати визначених в довідці виданої Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів міст самоврядування, державних підприємств, установ і організацій довідки №01-4/417 від 02.11.2015.

Однак, суд першої інстанції залишив поза увагою той факт, що з заявою про перерахунок пенсії з 09.06.2010 року позивач звернулася до пенсійного органу лише 15.02.2016 року, а до суду - 28 березня 2016 року.

Частиною другою ст.99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зважаючи на те, що за перерахунком пенсії ОСОБА_3 звернулася 15.02.2016 року, то звертаючись до суду 28.03.2016 року, вона не пропустила процесуальний строк звернення.

Проте, у відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 теж визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Тобто, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, і з дати, коли особа звернулася із заявою і такими документами. Пенсійний орган не мав можливості і підстав перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки не мав відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

З огляду на викладене, право на перерахунок пенсії ОСОБА_3 підлягає захисту з моменту звернення її з заявою про перерахунок пенсії до управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (15.02.2016) та з урахуванням ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - з 01.02.2016 року. Тому позов підлягає до часткового задоволення.

Постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови у відповідності до ст.202 КАС України.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково. Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "11" квітня 2016 р. скасувати та прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.02.2016 року та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією, з урахуванням 80 % від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки № 01-4/417 від 02.11.2015 року, виданої Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій.

У задоволені решти вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "11" серпня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/ Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Перемоги,55,м.Житомир,10003

- ,