КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/23591/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
09 серпня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства «Кінотехпром» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 31 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Кінотехпром» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергієнко Юрія Валерійовича про визнання протиправними дій та скасування рішень,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 31 травня 2016 року в задоволенні адміністративного позову ПрАТ «Кінотехпром» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергієнко Ю.В. про визнання протиправними дій та скасування рішень відмовлено повністю.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права, та визнати дії Уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергієнка Ю.В. в частині проведення перевірки та винесення постанов про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів протиправними. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, відповідач неправомірно здійснив перевірку ПрАТ «Кінотехпром», а тому винесені на підставі такої перевірки постанови є протиправними.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, враховуючи, що у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 жовтня 2015 року завідувачем сектору нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Чернігівській області Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Сергієнком Ю.В. винесено постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів:
№11/5087/ПП, якою встановлено ознаки порушення позивачем норм ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826, а саме: неподання ПрАТ «Кінотехпром» регулярної річної інформації за 2014 рік до Комісії. Термін подання регулярної інформації до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним;
№11/5088/ПП, якою встановлено ознаки порушення позивачем норм ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826, а саме: неопублікування позивачем регулярної річної інформації за 2014 рік в офіційному друкованому виданні. Термін опублікування регулярної річної інформації у офіційному друкованому виданні - не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
№11/5089/ПП, якою встановлено ознаки порушення позивачем норм ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826, а саме: нерозміщення позивачем регулярної річної інформації за 2014 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії за адресою: www.stockmarket.gov.ua. Термін розміщення регулярної річної інформації - не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Наведеними постановами порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПрАТ «Кінотехпром» та визначено керівнику або уповноваженому представнику з'явитися 22 жовтня 2015 року об 11 год. 04 хв. до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
22 жовтня 2015 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №1321-ЦД-5-Е, №1322-ЦД-5-Е та №1323-ЦД-5-Е, якими встановлено порушення позивачем норм ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826, які полягають у неподанні ПрАТ «Кінотехпром» регулярної річної інформації за 2014 рік до Комісії, неопублікуванні позивачем регулярної річної інформації за 2014 рік в офіційному друкованому виданні та нерозміщенні позивачем регулярної річної інформації за 2014 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії за адресою: www.stockmarket.gov.ua відповідно.
Постановами про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 22 жовтня 2015 року встановлено, що у відношенні позивача складено акти від 22 жовтня 2015 року №1321-ЦД-5-Е, №1322-ЦД-5-Е та №1323-ЦД-5-Е та визначено, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношення ПрАТ «Кінотехпром» відбудеться 04 листопада 2015 року об 11 год. 02 хв.
Постановами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 04 листопада 2015 року №1764-ЦД-5-Е, №1765-ЦД-5-Е та №1766-ЦД-5-Е, відповідно до актів від 22 жовтня 2015 року №1321-ЦД-5-Е, №1322-ЦД-5-Е та №1323-ЦД-5-Е встановлено факт порушення ПрАТ «Кінотехпром» вимог ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826, які полягають у неподанні ПрАТ «Кінотехпром» регулярної річної інформації за 2014 рік до Комісії, неопублікуванні позивачем регулярної річної інформації за 2014 рік в офіційному друкованому виданні та нерозміщенні позивачем регулярної річної інформації за 2014 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії за адресою: www.stockmarket.gov.ua відповідно.
Постановою 04 листопада 2015 року №1764-ЦД-5-Е за неподання ПрАТ «Кінотехпром» регулярної річної інформації про результати фінансово-господарської діяльності за 2014 рік до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, накладено на позивача штрафну санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.
Постановою 04 листопада 2015 року №1765-ЦД-5-Е за неопублікування позивачем регулярної річної інформації про результати фінансово-господарської діяльності за 2014 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, накладено на ПрАТ «Кінотехпром» штрафну санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.
Постановою 04 листопада 2015 року №1766-ЦД-5-Е за нерозміщення регулярної річної інформації про результати фінансово-господарської діяльності за 2014 рік у загальнодоступній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, накладено на ПрАТ «Кінотехпром» штрафну санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що правові норми, на які посилається позивач стосуються обмежень проведення перевірок, їх дія не може поширюватися на правовідносини, пов'язані з провадженням у справах про правопорушення на ринку цінних паперів, а дія мораторію не є підставою для невиконання позивачем норм ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», п.4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826, щодо неподання регулярної річної інформації за 2014 рік, неопублікування регулярної річної інформації за 2014 рік в офіційному друкованому виданні та нерозміщення регулярної річної інформації за 2014 рік на веб-сайті загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії за адресою: www.stockmarket.gov.ua.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ч.1 ст.5 вказаного Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно ст.6 цього Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку затверджується Президентом України.
Завдання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені у ст.7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідно до ч.1 якої основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 4 вказаної статті передбачено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття (ч.6 ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03 грудня 2013 року №2826 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, відповідно до п.4 глави 4 розділу ІІ якого розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; розміщення на сторінці в мережі Інтернет - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 01 червня року, наступного за звітним.
При цьому, в силу п.1 розділу Х вищезазначеного Положення державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства здійснює Комісія.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку віл 16 жовтня 2012 року №1470 затверджені Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Згідно п.1 розділу IV вказаних Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Якщо після винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, але до моменту складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів виявлено підстави, передбачені пунктом 2 розділу III цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі. Якщо під час провадження у справі про правопорушення, яке було зупинено до підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів, були встановлені підстави, передбачені пунктом 2 розділу III цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі одночасно з постановою про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, які надсилаються особі, щодо якої їх винесено.
У випадку виявлення правопорушення під час проведення перевірки справа про правопорушення порушується не пізніше десяти робочих днів після підписання акта перевірки.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається наявність у відповідача повноважень при виявленні правопорушення виносити постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, складати акти про правопорушення на ринку цінних паперів та виносити постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
У своїй апеляційній скарзі позивач посилається на законодавче обмеження щодо проведення перевірок у 2015-2016 роках, встановлених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII, на що колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:
з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Відповідно до п.8 Прикінцевих положень Закону України від 28 грудня 2014 року №76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01 січня 2015 року, перевірка підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюється протягом січня-червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Разом з тим, провадження у справах про правопорушення на ринку цінних паперів є відмінним від проведення перевірок органом, який здійснює державне регулювання на ринку цінних паперів, та з огляду на те, що правові норми, на які посилається позивач стосуються обмежень проведення перевірок, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що їх дія не може поширюватися на правовідносини, пов'язані з провадженням у справах про правопорушення на ринку цінних паперів.
Зазначене також підтверджується абз.4 п.1 розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, у відповідності до якого у випадку виявлення правопорушення під час проведення перевірки справа про правопорушення порушується не пізніше десяти робочих днів після підписання акта перевірки.
Як вбачається з оскаржуваних постанов про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 05 жовтня 2015 року №11/5087/ПП, №11/5088/ПП, №11/5089/ПП, в них відсутнє посилання на акт перевірки, натомість, зазначена службова записка від 02 жовтня 2015 року, що свідчить про те, що перевірка позивача не проводилась відповідачем, а тому посилання про порушення останнім обмежень щодо проведення перевірок у 2015-2016 роках, встановлених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII, є необґрунтованим та безпідставним.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що оскаржувані позивачем постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 05 жовтня 2015 року №11/5087/ПП, №11/5088/ПП, №11/5089/ПП не є актом індивідуальної дії, які можуть оскаржуватись в розумінні КАС України, оскільки зазначені постанови не впливають на права та обов'язки позивача та не створюють для нього правові наслідки. Натомість, з прийняттям зазначених постанов розпочинається процедура розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів та надається позивачу можливість захищати свої права у встановлений законом спосіб шляхом доведення своєї правової позиції щодо відсутності порушень на ринку цінних паперів та оскарження постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, з яким погоджується колегія суддів, щодо відсутності підстав для визнання протиправними дій відповідача в частині проведення перевірки та винесення постанов про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів, з огляду на відсутність проведення перевірки та прийняття оскаржуваних постанов на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Кінотехпром» - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 31 травня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 11 серпня 2016 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Мельничук В.П.
Лічевецький І.О.