ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
02 серпня 2016 рокум. Ужгород№ 807/799/16
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" про тимчасову заборону (зупинення) виконання робіт, -
В С Т А Н О В И В:
21 червня 2016 року, позивач - Державна екологічна інспекція у Закарпатській області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" (далі - відповідач), якою просила: тимчасово заборонити (зупинити) виконання робіт щодо трелювання деревини гусеничним трактором ТДТ-55 з лісосіки суцільної рубки в ДП "Брустурянське ЛМГ" (Закарпатська область, Тячівський район, с. Лопухів, вул. Партизанська, буд.1, код - 32464172), а саме: Турбатському лісництві в кварталі 44 виділах 1, 14, 18; кварталі 45 виділах 16, 29; кварталі 19 виділах 14, 16; кварталі 26 виділах 2, 3, 5; кварталі 46 виділі 6; кварталі 46 виділі 1; Плайському лісництві в кварталі 37 виділах 9, 12, 1; кварталі 43 виділах 15, 43; в кварталі 43 виділах 19, 46; в кварталі 37 виділі 16; Лопухівському лісництві в кварталі 14 виділі 16; Кедринському лісництві в кварталі 6 виділах 5, 21; кварталі 5 виділах 4, 6, 11; кварталі 19 виділі 17; кварталі 29 виділах 32, 33, 34 до усунення порушень вимог природоохоронного законодавства (а.с.4-7).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 липня 2016 року відкрито скорочене провадження (а.с.2, 3).
21 липня 2016 року, відповідачем подано заперечення проти позову, однак зі змісту такого суд проінформовано, що на вказаних у позовних вимогах ділянках рубок використовуються гусеничні трактори для підтрелювання деревини, а саме: під трелювання хлистів та сортиментів і формування пачки. В подальшому трелювання здійснюють колісні трактори. На час подачі такого листа, підприємство здійснює закупівлі колісної трелювальної техніки з метою повного забезпечення технологічного процесу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує наступне. У період з 23 травня по 03 червня 2016 року та з 06 червня 2016 року по 10 червня 2016 року, працівниками Державної екологічної інспекції у Закарпатській області було проведено планову перевірку ДП "Брустурянське лісомисливське господарство", розташованого за адресою: вул. Партизанська, буд.1, с. Лопухів, Тячівський район, з метою дотримання вимог природоохоронюваного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
За наслідками планової перевірки ДП "Брустурянське лісомисливське господарство" виявлено ряд порушень, зокрема: Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону" та Лісового кодексу України. Позивач вважає, що виявлені порушення дають підставу для зупинення подальшої роботи відповідача, оскільки дана діяльність забороняється законом та підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).
Розглянувши подані позивачем докази, зваживши на доводи позивача викладені в адміністративному позові, врахувавши відсутність очевидних заперечень відповідача, дослідивши надані докази, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні правовідносини та їх застосування сторонами, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної заяви.
Надаючи правову оцінку позовних вимог суд виходить з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Закарпатській області № 262 від 13.05.2016 року та направлення на перевірку від 20.05.2016 року за № 1347/04 та наказу Державної екологічної інспекції у Закарпатській області № 291 від 03.06.2016 року та направлення на перевірку від 03.06.2016 року за № 1477/04 старшим державним інспектором з ОНПС Закарпатської області Баранчик С.А. та державним інспектором з ОНПС Закарпатської області Пекар Ю.О. проведено з 23.05.2016 року по 03.06.2016 року та з 06.06.2016 року по 10.06.2016 року планову перевірку ДП "Брустурянське ЛМГ" з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
За результатами перевірки складено Акт перевірки вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів (а.с.23-38).
Вищевказаною перевіркою було встановлено порушення відповідачем: здійснення ним трелювання деревини з лісосіки суцільної санітарної рубки гусеничним трактором ТДТ-55, що в свою чергу є порушенням статті 20-2 Закону України 2Про охорону навколишнього природного середовища", статті 9 Закону України "Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону" та статті 19 Лісового кодексу України.
Приписами статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
В силу вимог частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони рослинного світу визначає Лісовий кодекс України.
Відповідно до ст.19 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.
Згідно ст.9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» - заготівля та вивезення деревини в гірських лісах Карпатського регіону починаючи з 2005 року проводяться тільки з використанням колісних та гужових засобів, повітряно-трелювальних установок, а також з відновленням системи вузькоколійок та оптимізацією мережі лісових доріг.
Пунктом 3 статті 29-2 Лісового кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері лісових відносин обмежує чи зупиняє (тимчасово) в установленому порядку діяльність підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо вона здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг може бути призупинене виключно за рішенням суду, ухвалене за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, відповідно до статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» скасовуються після отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом рішень.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено Положенням, затвердженим Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011 року за № 454/2011.
У відповідності до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію України від 13.04.2011 року за № 454/2011, Державна екологічна інспекція України, відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, збереження об'єктів рослинного та тваринного світу.
Згідно п.7 вищезазначеного Положення, інспекція здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря). Таким органом є Державна екологічна інспекція у Закарпатській області, яка внаслідок проведеної, в період з 23 травня 2016 по 10 червня 2016 року планової перевірки ДП «Брустурянське ЛМГ» встановила факт трелювання деревини на лісосіці суцільної санітарної рубки гусеничним трактором ТДТ-55, що є порушенням ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.9 Закону України «Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону» та ст.19 Лісового кодексу України. Крім того, як слідує із доданих до адміністративного позову доказів першим заступником Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Закарпатської області Балеги О.Ю. виносилися рішення від 14 червня 2016 року за №№ 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 (а.с.8-22).
Отже, така діяльність ДП «Брустурянське ЛМГ» може бути заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч.10 ст. 183-2 КАС України, для даної категорії справ у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Відповідно до ч.12 статті 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Як вбачається з вищенаведеного та виходячи з досліджених обставин справи є зрозумілим, що Держекоінспекцією у Закарпатській області доведено правомірність звернення з позовом до суду та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позовні вимоги відповідають вимогам законодавства та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами, які Державним підприємством "Брустурянське лісомисливське господарство" не спростовані.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Державним підприємством "Брустурянське лісомисливське господарство" не було надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень станом на час прийняття судом рішення по суті спору.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконливого висновку, про наявність усіх правових підстав для задоволення адміністративного позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 17, 771, 86, 128, 160-163, 1832, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Державної екологічної інспекції у Закарпатській області до Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" про тимчасову заборону (зупинення) виконання робіт - задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства "Брустурянське лісомисливське господарство" (90522, Закарпатська область, Тячівський район, с. Лопухів, вул. Партизанська, буд.1, код 32464172) до усунення порушень вимог природоохоронного законодавства. шляхом зупинення виконання робіт щодо трелювання деревини гусеничним трактором ТДТ-55 з лісосіки суцільної санітарної рубки в Державному підприємстві "Брустурянське ЛМГ", а саме:
- Турбатському лісництві:
а) в кварталі 44 виділах 1, 14, 18;
б) в кварталі 45 виділах 16, 29;
в) в кварталі 19 виділах 14, 16;
г) в кварталі 26 виділах 2, 3, 5;
д) в кварталі 46 виділі 6;
е) в кварталі 46 виділі 1.
- Плайському лісництві:
а) в кварталі 37 виділах 9, 12, 1;
б) в кварталі 43 виділах 15, 43;
в) в кварталі 43 виділах 19, 46;
г) в кварталі 37 виділах 16.
- Лопухівському лісництві:
а) в кварталі 14 виділі 16.
- Кедринському лісництві:
а) в кварталі 6 виділах 5, 21;
б) в кварталі 5 виділах 4, 6, 11;
в) в кварталі 19 виділах 17;
г) в кварталі 29 виділах 32, 33, 34 -
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
СуддяТ.В. Скраль