Постанова № 59619646, 05.08.2016, Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
05.08.2016
Номер справи
688/2761/16-а
Номер документу
59619646
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 688/2761/16-а

№ 2-а/688/89/16

Постанова

Іменем України

05 серпня 2016 року м. Шепетівка

Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Цідик А.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити дії, посилаючись на те, що з 1986р. по 2004р. на різних посадах працював в органах прокуратури Хмельницької області, набув право на пенсію за вислугою років. З 2004 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за вислугою років, яку призначено на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % середнього заробітку.

11.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області №18-345 від 06.07.2016р. 14.07.2016 року листом ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в перерахунку пенсії йому було відмовлено.

Просив визнати протиправним рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 14.07.2016 року щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 06.07.2016 р. № 18-345 вих. 16 та зобовязати Шепетівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок пенсії позивачу за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії, у розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Хмельницької області від 06.07.2016 року № 18-345 вих. 16 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за час з 11.07.2016 року.

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав, подавши у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечення на позов, в якому зазначив, що до введення в дію Закону України «Про заходи, щодо забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011 року, пенсії призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» прокурорсько-слідчим працівникам, обчислювались в розмірі 90% від суми заробітної плати за відповідною посадою, з якої особа йшла на пенсію.

З 01.10.2011 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перераховуються пенсії в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

З 31.03.2004 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 11.07.2016 року позивачем подано заяву про перерахунок пенсії. Проте, у перерахунку пенсії управлінням було відмовлено, оскільки, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України" Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213 у разі неприйняття до 1 червня Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, положення про помічника - консультанта народного депутата України. А тому, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Крім того, відповідач подав клопотання про розгляд справи в загальному порядку, з викликом сторін.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України у разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Дослідивши матеріали, долучені до позовної заяви, подане відповідачем заперечення на адміністративний позов, суддя дійшов висновку, що наявних у справі доказів достатньо для ухвалення рішення в скороченому порядку, позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що з 31.03.2004р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Пенсія призначена на умовах ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (надалі Закон № 1789-ХІІ) від 05.11.1991 року, в редакції Закону, що діяла на час призначення пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

При призначенні пенсії враховано стаж роботи за вислугу років в органах прокуратури 20 років (загальний стаж роботи 25 роки 5 місяців 5 днів).

11 липня 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про перерахунок розміру його пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії (90% від суми місячної заробітної плати), на підставі довідки прокуратури Хмельницької області про заробітну плату від 06.07.2016 № 18-345 вих-16.

ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 14.07.2016 № 7461/07 у перерахунку пенсії відмовлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 цього Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст. 50-1 цього Закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день її звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VІ (надалі Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII (надалі Закон № 1166-VII), внесено зміни дост.50-1 Закону № 1789-ХІІі відповідно до цих змін пенсія прокурорам призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року№ 76-VIII (надалі Закон № 76-VIII), яким внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія з 01.01.2015 року призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.

Зазначена правова позиція щодо застосування ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ в часі обґрунтовується наступним.

Так, відповідно до ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так само, зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 09.07.2007 №6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 (справа №21-445а-13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для судів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012р.

Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у березні 2004 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 11.07.2016р., документів пенсійної справи, довідки прокуратури Хмельницької області № 18-345 вих-16 від 06.07.2016 року про заробітну плату та статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на березень 2004 року) із розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 11.07.2016 року (дня звернення) та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, а тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 160-163, 183-2Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на березень 2004 року) на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 06.07.2016 №18-345 вих-16 про заробітну плату з розрахунку 90% від суми місячного заробітку.

Зобов'язати Шепетівське обєднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла станом на березень 2004 року) в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Хмельницької області від 06.07.2016 №18-345 вих-16 з 11.07.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.Ю. Цідик