П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.08.2016 Справа №607/5824/16-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Грицака Р. М.,
за участю секретаря Книш Д.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Халанчук С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними та зобов'язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що відповідачем було неправомірно занижено розмір одноразової грошової допомоги, яка підлягала йому до виплати, оскільки розрахунок такої допомоги проведено виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу, як передбачено пунктом 3 Порядку № 908, проте без урахування щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. На думку позивача, положення пунктом 3 Порядку № 908 суперечать нормам Кодексу цивільного захисту України, Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанові Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, наведених в адміністративному позові та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Державної служби України з надзвичайних ситуацій в судовому засіданні позову не визнав та подав до суду письмове заперечення проти позову у якому зазначає про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити. Вказує, що розмір грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 визначався у відповідності до вимог пункту 3 Порядку № 908, виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою на день звільнення. Вищевказаний Порядок є спеціальним актом, що визначає розмір одноразової грошової допомоги особам, що звільнились зі служби цивільного захисту, а тому відповідач у спірному випадку діяв в межах та у спосіб, визначений законодавством.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, які є в матеріалах адміністративної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом управління ДСНС у Тернопільській області від 08 травня 2015 року № 249 о/с ОСОБА_3, підполковника служби цивільного захисту, начальника відділу ресурсного забезпечення управління ДСНС у Тернопільській області звільнено зі служби (за станом здоров'я) за пунктом 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького і за пунктом 173 цього з Положення у відставку Збройних Сил України (із зняттям з військового обліку), виключено з кадрів Державної служби надзвичайних ситуацій України, зі списків особового складу управління ДСНС України у Тернопільській області з 12 травня 2015 року. Як зазначено в тексті наказу підстава для його прийняття: подання, атестаційний лист, свідоцтво про хворобу лікарсько-експертної комісії управління ДСНС України у Тернопільській області від 24.04.2015 року № 21, затверджене ЦЛЕК ДСНС України 29.04.2015 року № 533.
Відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0505722, виданої 21.07.2015 року, ОСОБА_3 було встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням військової служби.
На підставі рішення комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, оформленого протоколом № 1 від 08 лютого 2016 року, згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 908, позивачу призначено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, а саме у розмірі 69264,00 грн. Грошову допомогу позивач отримав 02.03.2016 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача в АТ «Ощадбанк».
Згідно довідки управління ДСНС України у Тернопільській про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 908, сума одноразової грошової допомоги позивачу визначена виходячи з розміру грошового забезпечення 1924 грн., до якого включено посадовий оклад - 1350,00 грн., оклад за спеціальне званням - 130,00 грн. та надбавка за вислугу років - 444,00 грн., за останньою посадою, яку займав позивач на день звільнення.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до грошового атестата № 2, підтвердження до грошового атестата № 2, виданого управлінням ДСНС України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області 12 серпня 2015 року, ОСОБА_3, крім посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, було встановлено ще й інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавка за виконання особливо важких завдань - 962,00 грн., премія -2025,20 грн., надбавка за таємність - 135,00 грн., однак дані суми не були враховані відповідачем при розрахунку грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги, що підлягає до виплати позивачу.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року № 5403-VI.
Статтею 115 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті Кабінет Міністрів України постановою від 11 липня 2007 року № 908 затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 908 грошова допомога особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, виплачується у розмірі, зокрема, для інвалідів ІІІ групи 36-місячного грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 908 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 року № 613) розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення. Тобто дана норма визначає розмір одноразової грошової допомоги не з розміру грошового забезпечення, а лише з окремих його складових (елементів), таких як: оклад за спеціальним званням, відсоткова надбавка за вислугу років, посадовий оклад.
Статтею 125 Кодексу цивільного захисту України визначено, що держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків. Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок на час виникнення спірних правовідносин регулювався постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294).
Відповідно до пункту 1 Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Дана норма кореспондується з положеннями частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Постанова № 1294 по іншому визначають елементи грошового забезпечення, ніж Порядок № 908, який звужує перелік виплат, які складають грошове забезпечення.
Частина четверта статті 9 КАС України визначає загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції, закону, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи із визначених в частині четвертій статті 9 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року № 21-169а14.
Відтак, з наведених вище підстав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання дій Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо проведення нарахування і виплати ОСОБА_3, одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності III групи, беручи до уваги лише оклад за спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років та посадовий оклад за останньою посадою - протиправними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, яка передбачає, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому з відповідача слід стягнути судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 551,20 грн. згідно квитанції від 29.03.2016 року.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій (код ЄДРПОУ 38516849, місцезнаходження: вул. О. Гончара, 55а, м. Київ) щодо проведення нарахування і виплати ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1), одноразової грошової допомоги у зв'язку з настанням інвалідності III групи, беручи до уваги лише оклад за спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років та посадовий оклад за останньою посадою, протиправними.
Зобов'язати Державну служби України з надзвичайних ситуацій (код ЄДРПОУ 38516849, місцезнаходження: вул. О. Гончара, 55а, м. Київ) нарахувати та виплатити ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1), одноразову грошову допомогу як інваліду III групи у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з надзвичайних ситуацій в користь ОСОБА_3 551 грн. 20 коп. судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду'справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий Р.М.Грицак