№263/9024/16-а
№2-а/263/243/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2016 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Ковтуненка В.О.,
при секретарі Чертовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до відповідача, відповідно до якого просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя щодо відмови у здійсненні перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними, скасувати рішення УПФУ від 18 травня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-90 від 02 лютого 2016 року у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789- XII, виходячи з розрахунку 88% від суми місячної заробітної плати, та сплатити різницю недоотриманих сум пенсії з 01 грудня 2015 року.
В обґрунтування вимог зазначив, що з листопада 2011 року він знаходиться на обліку в УПФУ та отримує призначену пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% від суми заробітної плати. 29 квітня 2016 року позивач звернувся до УПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області № 18-57-90 від 02 лютого 2016 року про розмір фактичної заробітної плати. Однак, рішенням заступника начальника управління УПФУ від 18 травня 2016 року №372 йому було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку. Вважає зазначену відмову УПФУ в перерахунку пенсії неправомірною, оскільки суперечить ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії. На думку позивача, до спірних правовідносин необхідним є застосування норм Закону України «Про прокуратуру», яким не обмежено максимальний розмір його пенсії. Враховуючи викладене, просить суд захистити порушені права та задовольнити позов в повному обсязі.
Позивач не був присутній у судовому засіданні, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала повністю, надала суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ Жовтневого району міста Маріуполя, є одержувачем пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», первісний розмір якої був обчислений в сумі 88% від суми місячної заробітної плати. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24 грудня 2015 року було внесено зміни до частини 15-ї ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Водночас, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року внесено зміни, зокрема, до постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п.4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ. З огляду на викладене просила суд відмовити у задоволені позову.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що не заперечувалось сторонами, та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01 листопада 2010 року. Первісний розмір пенсії був обчислений в сумі 88% від суми місячної заробітної плати.
З 01 липня 2012 року розмір пенсії позивача було перераховано з розрахунку 80% від суми заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату від 19 липня 2012 року, реєстраційний номер 18-57-993.
29 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача за роз'ясненням стосовно поновлення виплати пенсії за вислугою років в розмірі, встановленому ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», просив провести перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-90 від 02 лютого 2016 року в сумі заробітної плати для нарахування пенсії.
Рішенням №372 Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 18 травня 2016 року позивачу роз'яснено, що постановою КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» не передбачено перерахунок розміру пенсії, а тому здійснити її перерахунок з 01 грудня 2015 року з урахуванням нової довідки про заробітну плату немає законних підстав.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 року, який набирав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, розмір пенсії за вислугу років прокурорів і слідчих прокуратури зменшено до 80% місячної (чинної) заробітної плати.
Також, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У подальшому до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
В той же час суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
З огляду на викладене, враховуючи, що позивач звернувся до суду з позовом про захист своїх прав 28 липня 2016 року, позов слід задовольнити частково, тобто в межах, встановленого ст.99 КАС України строку звернення до суду, за період з 28 січня 2016 року, а в іншій частині позовних вимог, слід відмовити.
Згідно із ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, оскільки при зверненні до суду із вказаним позовом ОСОБА_1 сплатив судовий збір в розмірі 551,20 гривень, то враховуючи часткове задоволення позову, на його користь з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір в сумі 275,60 гривень.
Керуючись Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статтями 10-11, 71, 86, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.2, 6-12, 69-71, 79, 86, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-90 від 02 лютого 2016 року неправомірними.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області №372 від 18 травня 2016 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років, на підставі довідки прокуратури Донецької області №372 від 18 травня 2016 року про розмір фактичної заробітної плати, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 88 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, починаючи з 28 січня 2016 року, без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з 28 січня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області судовий збір у розмірі 275,60 гривень.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя В.О.Ковтуненко