Справа №: 343/1385/16-а
Провадження №: 2-а/0343/103/16
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2016 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого: суддi - Пулика В.В.,
з участю: секретаря судових засідань - Оленяк С.І.,
позивача - ОСОБА_3,
представника позивача - ОСОБА_4,
представника Долинського об'єднаного управління
ПФУ Івано-Франківської області - Мазура М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії та провести її виплату,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування пенсії за віком, зобов'язати здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 17 % за понаднормований стаж, дорахувати до загального трудового стажу період роботи в зоні підвищеної радіації 4 місяці 6 днів, з урахуванням доплати у розмірі 25 % за проживання у гірському населеному пункті, починаючи з 12 січня 2015 року та провести їх виплату.
Свої вимоги мотивував тим, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в якості командира другого взводу Івано-Франківського протипожежного батальйону. На підтвердження цього факту він отримав посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, серія НОМЕР_1 від 17.10.2001 року, що дає йому право користуватися пільгами, встановленими чинним законодавством. Однак, відповідач при призначенні йому пенсії керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто порушив його право на пільговий характер розрахункової величини, визначений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
14 липня 2016 року він звернувся з заявою про перерахунок пенсії, та гірської надбавки відповідно, до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області, яке повідомило, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що йому вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством.
Вважає дії Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим він змушений звернутись в суд з даним адміністративним позовом.
Позивач та його представник в судовому засіданні звернулися з заявою про уточнення позовних вимог, просять адміністративний позов задовольнити, визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення позивача, здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 17 % за понаднормований стаж, починаючи з 14 січня 2016 року, та провести їх виплату, звернути до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць.
Представник відповідача згідно довіреності Мазур М.М. позов не визнав, пояснивши, що позивачу з 15 вересня 2005 року призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років. Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір пенсії за віком позивачеві призначено відповідно до ч.1 ст.27 даного Закону із застосуванням коефіцієнту страхового стажу, визначеного за формулою згідно ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У позивача відсутнє право на призначення державної пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», останній не має права на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 даного Закону з тих підстав, що позивачеві вже встановлено доплату за стаж, обчислений у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому вимоги щодо застосування другої пільги по обчисленню стажу не передбачено чинним законодавством. З огляду на це, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.
Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.
Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_3 14 липня 2016 року звернувся до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З копії повідомлення від 14 липня 2016 року № 69/Р-13, виданого Долинським об'єднаним управлінням ПФУ Івано-Франківської області, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 10 років. Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом встановлено, що ОСОБА_3 17 жовтня 2001 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи, категорія 1, серія НОМЕР_2.
З копії розпорядження № 1412283 від 12.07.2016 року встановлено, що ОСОБА_3 зараховано загальний стаж, який становить 37 років 5 місяців 19 днів.
Таким чином, позивач ОСОБА_3, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до позивача положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.
За вказаних обставин, суд задовольняє вимоги позивача в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнає відмову Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % за понаднормований стаж протиправною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 17 років та провести її виплату.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження пенсій, інших платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, тому позовні вимоги позивача щодо звернення до негайного виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць слід задовольнити.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71, 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи.
Зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_3 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 14 січня 2016 року, та провести її виплату.
Звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь держави 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок судового збору.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення через Долинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: