Постанова № 59596606, 09.08.2016, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
09.08.2016
Номер справи
489/2699/16-а
Номер документу
59596606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 489/2699/16-а

Номер провадження 2-а/489/159/16

Постанова

Іменем України

09 серпня 2016 року місто Миколаїв

Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:

головуючого судді Кокорєва В. В.,

при секретарі Недавній А. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі-позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва (далі-відповідач або УПФУ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив

В травні 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що йому була призначена пенсія згідно Закону України "Про державну службу". Позивач звернувся до УПФУ з довідкою, де вказано, що посадові оклади робітників апарату суду почали виплачувати у повному обсязі, проте на прохання здійснити перерахунок пенсії отримала відмову. Вважає таку відмову протиправною.

Позивач просив суд визнати неправомірними та протиправними дії відповідача у відмові здійснення перерахунку пенсії позивачу; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Державної судової адміністрації від 17.03.2016 за №7/1-337/16, починаючи з 01.01.2016; зобов'язати відповідача в Ленінському районі м. Миколаєва виплатити перераховану пенсію, починаючи з 01.01.2016.

15.07.2016 до суду від відповідача надійшло заперечення. Зазначають, що органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону №3723 не призначаються, а призначені до 01.06.2015 - не перераховуються. Спеціальні пенсії, призначені до 01.06.2015 виплачують у розмірах, визначених законодавством, яке діяло до вказаної дати.

01.08.2016 до суду від позивача надійшло уточнення до адміністративного позову. Просив суд визнати відмову відповідачу у перерахунку пенсії позивачу; зобов'язати відповідача здійснити позивач у перерахунок пенсії на підставі довідки Державної судової адміністрації від 17.03.2016, починаючи з 01.01.2016 в розмірі - 84% від суми заробітної плати зазначеної у довідці ДСА; зобов'язати відповідача виплатити перераховану пенсію, починаючи з 01.01.2016 в розмірі 84% від суми заробітної плати зазначеної у довідці ДСА.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.

Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Миколаєва та отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу».

З 27.06.2006 позивачу призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3724-XII "Про державну службу".

Відповідно до довідки від 17.03.2016 заробітна плата за посадою секретар судового засідання, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.01.2016 становить 5056,80 грн.

31.03.2016 №27/1 УПФУ прийнято рішення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, оскільки з 01.05.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України, переліченими вище в рішенні, не призначаються. Умови та порядок перерахунку раніше призначених пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з рішенням від 16.06.2016 скаргу позивача щодо скасування рішення відповідача від 31.03.2016 №27/1 залишено без задоволення.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

За правилами ст. 37-1 цього ж Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV«;Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно п. 5 вказаної Постанови перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким було передбачено проведення перерахунку пенсії колишнім державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ.

Судом спростовуються посилання представника відповідача на те, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, оскільки у п. 5 Прикінцевих положень цього Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» тощо.

Положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02 березня 2015 року стосуються порядку призначення вперше пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

У даній справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної з 27.06.2006 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Проте, статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що мало місце станом на 01.01.2016.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що дії УПФУ щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим працівникам апарату судів (секретарям судового засідання) на основі довідки № 7/1-337/16 є протиправними.

Відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та доданою до нею довідкою № 7/1-337/16 23.03.2016.

В прохальній частині позовної заяви позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016. Тому вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню і перерахунок необхідно здійснювати з 01.04.2016.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69, 71, 122, 160, 161, 163 КАС України суд

постановив

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної судової адміністрації від 17.03.2016 за № 7/1-337/16, починаючи з 01.04.2016 в розмірі - 84% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці Державної судової адміністрації.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію, починаючи з 01.04.2016 в розмірі - 84% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці Державної судової адміністрації від 17.03.2016.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва на користь держави судовий збір в сумі 551,2 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особою, яка не брала участь в судовому засіданні при проголошенні постанови протягом десяти днів з моменту її отримання.

Суддя В. В. Кокорєв