Справа № 686/7773/16-а
ЄУН 686/7773/16-а
справа 2-а/686/274/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2016 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Куркул Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницьку про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1 з вказаною позовною заявою, в якій, з урахуванням поданих під час судового розгляду уточнень до позовних вимог, зазначив, що з 01 березня 2005 року він перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у м. Хмельницькому та отримує пенсію, яка йому була призначена відповідно до положень ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% від його заробітку. 15 жовтня 2014 року він був звільнений наказом Міністра юстиції України з посади першого заступника начальника Головного управління юстиції у Хмельницькій області у зв'язку з виходом на пенсію. 16 жовтня 2014 року відповідачем йому був зроблений перерахунок призначеної пенсії та розпорядженням УПФУ у м. Хмельницькому від 25.03.2015 року йому стала виплачуватися пенсія виходячи із 80% від його заробітку. Крім того, Постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади. На підставі вказаної постанови прокуратурою Хмельницької області йому була видана довідка №18-262 вих.16 від 15.03.2016 року про заробітну плату, станом на 01.12.2015 рік, працівника прокуратури на посаді, з якої він звільнився у 2000 році, для перерахунку призначеної пенсії. 16.03.2016 року він звернувся до УПФУ у М. Хмельницькому з заявою про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії відповідно до вказаної довідки. Проте відповідачем листом від 24.03.2016 року №144/Н-12 йому було відмовлено у проведенні такого перерахунку з посиланням на п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» і те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах в тому числі відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Вважає, що такі дії відповідача стосовно зменшення відсотка при перерахунку його пенсії та відмови у здійсненні перерахунку пенсії є незаконними. За таких обставин просив визнати незаконними дії відповідача по перерахунку його пенсії з 16.10.2014 року із 90 на 80 відсотків заробітної плати, зобов'язати УПФУ у м. Хмельницькому виплатити йому з 16.10.2014 року по 31.12.2015 рік різницю у розмірах пенсії, що дорівнює 90 відсоткам та 80 відсоткам заробітної плати; визнати незаконною відмову УПФУ у м. Хмельницькому у перерахунку призначеної йому пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної йому пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітку, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-262 вих 16 від 15.03.2016 року з 01.01.2016 року без обмеження її максимального розміру.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити. Надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та доповненнях до нього.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила, що 25.05.2005 року ОСОБА_1 була призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% від заробітної плати прокурора. У зв'язку із звільненням, за заявою останнього 25.03.2015 року був проведений перерахунок призначеної йому пенсії виходячи із розміру 80 % від заробітної плати прокурора. Вказаний перерахунок (в частині розміру заробітку) був проведений відповідно до вимог діючого на той час законодавства. Зазначила, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний Банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. За таких обставин, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, вищезазначеним законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, згідно п.20 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014 року передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак на даний час така постанова КМУ відсутня; положення ст..50-1 ЗУ «Про прокуратур» в частині проведення перерахунку пенсій втратила чинність з 01.01.2015 року. За таких обставин, вважала, що підстав для проведення позивачу перерахунку його пенсії не має.
Вислухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у м. Хмельницькому та 25.05.2005 року йому призначена пенсія за вислугою років відповідно до положень ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від середнього заробітку прокурора Хмельницької міжрайонної природоохоронної прокуратури.
У зв'язку із звільненням, відповідачем позивачу було проведено перерахунок призначеної йому пенсії. Відповідно до розпорядження УПФУ у м. Хмельницькому № 853537 від 25.03.2015 року такий перерахунок був здійснений ОСОБА_1 та призначена пенсія виходячи із 80 % від його заробітку. При цьому зараховано стаж: загальний 38 років 11 місяців 15 днів (спеціальний: 20 років 20 днів).
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії 25.05.2005 рік), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 3 ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Хмельницької області, яка була подана позивачем для здійснення перерахунку його пенсії у зв'язку із звільненням.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При цьому суд зазначає, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які діяли на момент призначення позивачу пенсії, а саме 25.05.2005 року, а отже і перерахунок його пенсії мав здійснюватися виходячи саме із розрахунку 90% від заробітку.
Стосовно визнання дій відповідача неправомірними у відмові у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 15.03.2016 року № 18-262 вих.16 суд зазначає наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, у зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати, позивач 16 березня 2016 року звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до ст..50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячного заробітку у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, надавши довідку прокуратури Хмельницької області 18-262 вих.16 від 15.03.2016 року про його заробіток.
Листом №144/Н-12 від 24.03.2016 року УПФУ у м. Хмельницькому ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку його пенсії. Своє рішення Управління обґрунтувало тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015 року спеціальні пенсії призначаються (перераховуються) на загальних підставах.
Відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року №1789-XII (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 18 вказаного Закону передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, змін, у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 8 липня 2011 року, не зазнали.
Як встановлено судом, позивач працював в органах прокуратури та набув права на пенсійне забезпечення у 2005 році за вислугою років, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час набуття такого права).
Отже, враховуючи наведені правові норми та фактичні обставини справи, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що положення п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Згідно із частиною 13 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 2 березня 2015 року внесено зміни в частину п'ятнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а саме зазначено: «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії / щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується; у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, пенсія з 1 січня 2016 року, призначена особам відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
Враховуючи встановлені обставини у справі та зазначені норми права, суд приходить до переконання, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років, виходячи з розміру 90% від місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-262 від 15.03.2016 року про суму заробітної плати є законними і обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд зазначає, що норми законодавства, щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами, а тому законних підстав для виплати її в більшому розмірі немає.
Таким чином, відповідач зобов'язаний провести перерахунок і виплату пенсії позивачу в розмірі 90% місячного заробітку, однак з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, суд звертає свою увагу на те, що відповідно до п.1 ч.1 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до УПФУ у м. Хмельницькому з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії 16.03.2016 року та подав всі необхідні документи для цього, то такий перерахунок повинен бути здійснений з 01.04.2016 року.
На підставі викладеного, Законe України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 11, 71, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 25.03.2015 року у розмірі 80% від його заробітку.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити з 26 листопада 2015 року по 01 квітня 2016 рік перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 90% від суми заробітку, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції станом на день призначення йому пенсії) з урахуванням фактично отриманих сум.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у розмірі 90% від середнього щомісячного заробітку відповідної посади робітника прокуратури, відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення йому пенсії).
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% середнього заробітку зазначеного у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-262 вих. 16 від 15.03.2016 року, з 01.04.2016 року з урахуванням фактично отриманих сум.
В решті у задоволенні позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління пенсійного фонду України в м. Хмельницькому на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у виді сплати судового збору у сумі 551,20 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: