Постанова № 59568109, 03.08.2016, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
279/3586/16-а
Номер документу
59568109
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Справа № 279/3586/16-а

Провадження № 2-а/279/142/16

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" серпня 2016 р. Коростенський міськрайонний суд

Житомирської області

в складі: головуючого - судді Лешко С.М.

з секретарем Хомутовською М.А.,

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом з тих підстав, що на своє звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати прокурорсько-слідчим працівникам, 15.07.2016 року отримав відмову.

Відмова мотивована тим, що відсутні підстави здійснення перерахунку пенсії, оскільки прикінцевими положеннями Закону України від 02.03.2015 року №911 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі ухвалення до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, за Законом України «Про прокуратуру». Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України (ч.18 ст.50-1 в редакції закону №76-VІІІ (76-19) від 28.12.2014 року). Ураховуючи, що закон щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах не ухвалений, на перерахунок пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» він права не має.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції чинній на час призначення пенсії, є протиправними і такими, що порушують його права, оскільки при прийнятті нових законів або внесення до чинних законів змін не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також зазначає, що своєю відмовою відповідач порушує його конституційні права та свободи.

Просив визнати неправомірними дії відповідача по відмові у перерахунку йому пенсії в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, згідно довідки №18/286 від 21.06.2016 року, виданої прокуратурою Житомирської області, та зобов'язати зробити перерахунок пенсії з 01.07.2016 року і виплачувати таку пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених коштів.

В судове засідання сторони не з'явились, письмово просили справу розглядати у їх відсутність. Позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач направив суду письмове заперечення щодо позову і просив відмовити у задоволенні заявлених вимог за безпідставністю.

За таких обставин суд провів розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності і давши їм оцінку, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію, призначену на підставі діючого на час призначення пенсії Закону України «Про прокуратуру», статтею 50-1 якого визначалось, що пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, до котрої включалися всі види оплати праці, на які нараховувались страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшувалась на 2 відсотки.

Таким чином, з огляду на діючі на час призначення пенсії норми законодавства, ОСОБА_1 була призначена пенсія в розмірі 90% від місячної зарплати прокурора.

Відповідно до постанови КМ України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року.

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Згідно ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну пенсії. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Крім того, відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційний Суд України в своєму рішенні у справі № 1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 № 1-рп/99 роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

У мотивувальній частині свого рішення Конституційний Суд України зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

З огляду на викладене, нова редакція ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" підлягає застосуванню виключно до осіб, яким пенсія призначалась після набрання нею чинності.

Рішеннями Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій сформована правова позиція щодо реалізації права на соціальний захист. Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України, пільги встановлені законами в тому числі Законом №2262 є гарантіями забезпечення професійної діяльності окремих категорій громадян, ефективного функціонування відповідних органів. Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей (рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

В рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 для окремих категорій осіб передбачено особливий порядок пенсійного забезпечення з урахуванням їх правового статусу, професійних обов'язків, підвищених вимог до дисципліни, обмежень та інших особливостей, пов'язаних з ризиком для життя та здоров'я, що й зумовило встановлення додаткових гарантій соціального забезпечення таких осіб. Обмеження цих гарантій не відповідає статтям 3, 22, 48 Конституції України. Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.

З викладеного вбачається, що норми про матеріальне і побутове забезпечення зазначених категорій осіб, до яких відноситься і позивач, їх соціальний захист, не можуть бути скасовані чи знижені без відповідної компенсації.

Крім того, відповідно до статей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Керуючись ст.ст.9-12, 71, 94, 158-163, 256 КАС України, Законом України «Про прокуратуру», ст.ст.8, 19, 22, 46, 92 Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року (зі змінами та доповненнями), суд -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в задоволенні заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинна на час призначення пенсії у розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати зазначеної у довідці №18/286 від 21.06.2016 року, виданій прокуратурою Житомирської області, з 01.07.2016 року без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених коштів та здійснити відповідні виплати.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі ст.5 п.8 Закону України «Про судовий збір», як інваліда війни 2 групи.

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Коростенський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Коростенського

міськрайонного суду С.М.Лешко