Єдиний унікальний номер 728/1902/16-а
номер провадження 2-а/728/66/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2016 року 14:45 год. місто Бахмач
Суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області Лобода Н.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмацького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області про оскарження дій, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Бахмацького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області, в якому просила визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії незаконними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 ЗУ «Про державну службу» та Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 з 01.12.2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки Бахмацької міської ради від 29.06.2016 року №752/03-25 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яка на посаді Бахмацького міського голови з 01.12.2015 року становить 7140.00 грн., застосувавши при цьому до вказаного доходу коефіцієнт 70%, який був прийнятий на дату призначення пенсії державного службовця, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.12.2015 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 2010 року вона перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до ЗУ«Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 70 % суми середньомісячної заробітної плати працюючого державного службовця.
30.06.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою з проханням провести перерахунок її пенсії на підставі довідки Бахмацької міської ради від 29.06.2016 року №752/03-25, оскільки згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, посадові оклади керівних працівників і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками до постанови КМУ№ 268 підвищуються на 25%, проте, проте в листі № 60/02/Н-1 від 05.07.2016 року отримала відмову в задоволенні своєї заяви, з огляду на те, що подана нею довідка не може бути прийнята до розгляду, оскільки згідно з ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до ЗУ «Про державну службу», тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача, що і змусило її звернутися до суду з даним позовом.
10.08.2016 року представник відповідача подав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні її вимог, посилаючись на те, що Бахмацьке об»єднане управління Пенсійного фонду України діяло в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема вказує на те, що з 01.01.2015 року стаття 37-1 ЗУ «Про державну службу в редакції ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року передбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України; відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України; у зв»язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються; також, згідно з п.6 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 (зі змінами станом на 01.12.2015 року)визначено, що у всіх випадках призначення пенсії, заробіток для обчислення пенсії не може перевищувати сум заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, на момент призначення пенсій, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до частини четвертої статті 183-2 КАС.
Судом на підставі ч.1 ст. 41 КАС фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та прийшовши до переконання про наявність достатніх підстав для прийняття постанови у даній адміністративній справі у скороченому провадженні, суддя приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Бахмацькому об'єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в Чернігівській області та починаючи з 2010 року отримує пенсію по втраті годувальника, призначену згідно з ЗУ «Про державну службу», розраховану виходячи із 70% заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30.06.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання з 01.12.2015 року заробітної плати працюючих державних службовців, відповідно до постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 на підставі довідки про заробітну плату Бахмацької міської ради від 29.06.2016 року №752/03-25.
Однак, позивачу було відмовлено в такому перерахунку, що підтверджується листом відповідача від 05.07.2016 року № 60/02/Н-1.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, оскаржила їх в судовому порядку.
Відповідно до положень ч.1 ст.9 КАС України, що суд при вирішенні справи керується принципом законності.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст. 46 Конституції України закріплено конституційне право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Відповідно до положень ст.37 ЗУ «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії, у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням норм частини п'ятої цієї статті, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У зв'язку із прийняттям ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28.12.2014 року №76-VIII текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Разом з тим, згідно з положеннями ч.1ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Виходячи з матеріалів справи останнім місцем роботи годувальника, по втраті якого позивач отримує пенсію є посада голови Бахмацької міської ради.
Постановою КМУ від.09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджені схеми посадових окладів державних службовців.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено, що міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів необхідно вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
У зв'язку із наведеним та згідно з довідкою про заробітну плату №752/03-25, виданою Бахмацькою міською радою 29.06.2016 року, заробітна плата міського голови з 01.12.2015 року складає 7140.00 грн.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що 01.12.2015 року була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працював позивач, що було підставою для перерахунку, суд вважає, що відповідні вимоги позивача підлягають задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» не було визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
На думку суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Разом з тим, за правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеною у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, суд вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Разом з тим, що стосується дати проведення перерахунку, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст. 38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 30.06.2016 року, у зв'язку із чим з врахуванням положень ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проведення перерахунку пенсії позивачу підлягає з першого числа наступного місяця, тобто з 01.07.2016 року.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача здійснити розрахунок пенсії виходячи із цифрових показників зазначених позивачем, то суд не наділений такими повноваженнями, а розрахунок розміру пенсії належить виключно органам пенсійного Фонду.
Також, згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Одночасно в п.1 ч.2 вказаної статті зазначається, що суд, який прийняв постанову, може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Оскільки даний спір виник не з приводу присудження виплати пенсії, а з приводу перерахунку вже призначеної пенсії і загальна сума виплати не обраховувалась, а лише визначено період з якого необхідно здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії, то підстав для негайного виконання даного судового рішення суд не вбачає.
До того ж питання негайного виконання рішення суду не є позовною вимогою, а пов'язане з виконанням судового рішення.
Наведене в своїй сукупності є підставою для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС за рахунок бюджетних асигнувань Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області на користь позивача підлягає стягненню сплачений ним судовий збір при поданні адміністративного позову в сумі 1102.40 грн.
Керуючись статтями 8, 19, 46, 58 Конституції України, Законом України «Про державну службу», статтями 6, 8, 70, 71, 86, 94, 128, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмацького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області про оскарження дій - задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Бахмацького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Бахмацьке об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 70 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12. 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки про заробітну плату Бахмацької міської ради від 29.06.2016 року №752/03-25, починаючи з 01.07.2016 року з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Бахмацького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області.
Копії постанови не пізніше наступного дня надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода