ун. № 759/6851/16-а
пр. № 2-а/759/186/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ 12.43 год
03 серпня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва у складі суду : суддя Величко Т.О., при секретарі Нечипорук А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністраивний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - Позивач) в травні 2015 року звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії, а саме просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №539 від 29.03.2016 року згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції признечення пенсії позивачу) та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок розміру раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років з 01.04.2016 року, відповідно до ч.12 та ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакії, яка діяла на момент призначення пенсії, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 29.03.2016року №539, у розмірі 90% від середнього заробітку, без обмеження граничного розміру та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та посив суд позов задовольнити на пілдставі наданих пояснень та поданих пистмових доказів.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперчувала, надала письмові заперення проти позову ( а.с.38-39), вказувала, що згідно ст. 86 Закони України "Про прокуратуру", який діє з 14.10.2014 року пенсія призначається у розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до 01.08.2011 року- страхові внески на загальнобов"язкове деждавне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років, а тому просить суд у задоволенні позову відмовити.
Згідно з вимогами ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення", ст.55-1 «Про прокуратуру» та на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України, при підвищеної заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені раніше пенсії перераховуються. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміни розміру пенсії.
Судом встанволоено, що позивач перебуває на обліу в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповілно до Закону України " Про прокуратуру" з 10.07.2002 року. Розмір пенсії розрахований відповілдно до Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 12.07.2001 року та становить 90% від посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених вищевказаним законом.
Судом встанвооено, що 29.03.2016 року позивач звернувся в управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року в розмірі та відсотках відповідно до ч.І2 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Генеральної прокурати України №18-539зп від 29.03.2016 року.
Судом встанволено, що листом від 30.03. 2016 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року.
Позивач вважає дії управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва та відповідача є незаконними і такими, що порушують його гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.
Позивач не звертався до відповідача з заявою щодо призначення пенсії, просив лише провести перерахунок вже призначеної пенсії, що не підпадає під дію Закону.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При відмові в перерахунку пенсіпозивачу у розмірі 90% від розміру заробітку на час звільнення вказана норма була застосована відповідачем. Однак, вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок, вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва не повинно було застосовувати цю норму.
Відповідно до ч. 17ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру»(у редакції від 12.07.2001 за № 2663-ІІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідний категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії в розмірі 90%.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
Отже відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 29.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки довідки Генеральної прокуратури України від 29.03.2016року №539 про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) з розрахунку 90% від розміру місячної зарплати позивача.
З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку приходжу до висновку, що позов підлягають задоволенню в повному обсязі.Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 12, 17, 99, 160,161,162, 163, 160, 186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дії та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити .
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України №539 від 29.03.2016 року згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції признечення пенсії позивачу).
Зобов"язати Правобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2016 року, відповідно до ч.12 та ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", у редакії , яка діяла на момент призначення пенсії, згідно довідки Генеральної прокуратури України від 29.03.2016року №539, у розмірі 90% від середнього заробітку, без обмеження граничного розміру та виплатити різницю у розмірі пенсії за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців.
Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць
Стягнути з Державного бюджету України на користьОСОБА_1,1960 р.н.,зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 551 ( п"ятсот п"ятдесят ддна) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржено до Київського Апеляційного адміністративного суду через районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.О. Величко