25.07.2016
Справа № 644/ 5409 /16-а
н/п 2-а/644/ 124 /16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2016 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Сітало А.К.,
за участю секретаря - Лазарєвої М.Ю.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо перерахунку пенсії за вислугу років, скасувати рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 13 від 24.05.2016 року в частині відмови в задоволенні заяви від 23.05.2016 року про перерахунок пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до виданої прокуратурою Харківської області довідки № 18-410 від 22.04.2016 року згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-2 від 05.11.1991 року (в редакції від 11.05.2007 року) в розмірі 90 % від суми місячного заробітку та здійснити відповідні виплати без обмеження її максимального розміру та в подальшому щомісячно виплачувати позивачу пенсію відповідно до зробленого перерахунку.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 27 червня 1985 року по 11 березня 2008 року вона працювала в органах прокуратури Харківської області. Наказом прокурора Харківської області № 222 від 11.03.2008 року позивача було звільнено з посади старшого помічника прокурора Орджонікідзевського району м. Харкова за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. Відповідно до ст. 56 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 13.04.2012 року) посаду старшого помічника прокурора змінено на посаду старшого прокурора прокуратури.
З квітня 2008 року ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року у розмірі 90 % середнього заробітку посади старшого помічника прокурора.
23 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 % від суми місячної чинної заробітної плати, надавши при цьому довідку № 18-410 від 22.04.2016 року про заробітну плату, видану прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами відповідно до Постанови КМУ № 763 від 30.09.2015 року та Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року.
Рішенням УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 13 від 24.05.2016 року позивачу відмовлено в задоволенні заяви посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, з посиланням відповідача на те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, не призначається, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вказана відмова відповідача грубо порушує її права, законні інтереси та норми Конституції України. При вирішенні поставлених ним питань повинно застосовуватись законодавство, яке діяло на час призначення їй пенсії.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова надало суду заперечення проти позову в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, мотивуючи це тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 12.03.2008 року за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» відповідно до протоколу № 5051 від 02.04.2008 року. 24.05.2016 року ОСОБА_1 звернулась до управління з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». В якості додатку було надано оригінал довідки про заробітну плату № 18-410 від 22.04.2016 року виданої прокуратурою Харківської області. Рішенням комісії УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 13 від 24.05.2016 року позивачу відмовлено в задоволенні заяви. В своїх запереченнях управління зазначає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначено розмір заробітку для обчислення пенсії. Порядок визначення заробітної плати для перерахунку та умови проведення перерахунку пенсії було передбачено п. 4 та п. 5 вказаної Постанови, які було виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року в прикінцевих положеннях зазначає, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України.
УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова зазначає, що на сьогоднішній день Закон про призначення всіх видів пенсій не був прийнятий.
Крім того, Управління заперечує щодо дати, з якої необхідно провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, що не відповідає нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, відповідно до ч. 4 ст. 45 цього Закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а тому Управління наголошує, що позивач ОСОБА_1 звернулась із заявою про перерахунок пенсії 24.05.2016 року відповідно до довідки прокуратури Харківської області № 18-410 від 22.04.2106 року.
Суд вирішив можливим розглянути справу на підставі наявних доказів та розглянути справу в порядку скороченого провадження, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства.
Суд, дослідивши матеріали справи надані сторонами, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу з 12.03.2008 року призначена пенсія, призначена на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року у розмірі 90 % середнього заробітку посади старшого помічника прокурора.
23 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 % від суми місячної чинної заробітної плати, надавши при цьому довідку № 18-410 від 22.04.2016 року про заробітну плату, видану прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами відповідно до Постанови КМУ № 763 від 30.09.2015 року та Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 13 від 24.05.2016 року позивачу відмовлено в задоволенні заяви посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 року, з посиланням відповідача на те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, не призначається, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Так, частиною 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Така редакція положень ч.18 ст.50-1 Закону існувала до набуття чинності Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII. З 01.01.2015 року редакція цієї частини була змінена, та діяла в слідуючій редакції - умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року не зазнали.
Таким чином, суд вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача протиправною, та такою, що порушує соціальні права і свободи позивача.
Вирішуючи питання щодо строку проведення перерахунку пенсії, суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою про проведення перерахунку пенсії 23.05.2016 року.
Пунктом 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 передбачено такі строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії 23.05.2016 року, то позивач має право на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", саме з 01.06.2016 року.
Крім того, суд зазначає, що всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури.
Також, суд відмовляє позивачу в частині задоволення вимоги в подальшому щомісячно виплачувати пенсію позивачу на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-410 від 22.04.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми вказаної в ній місячної (чинної) заробітної плати, оскільки задоволення позовних вимог наперед в разі наявного порушення прав особи законодавством України не передбачено.
Пунктом 1 части 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 1-4, 6-9, 17-19, 71, 72, 99, 158-163, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова про визнання протиправним рішення про відмову в перерахунку пенсії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років в розмірі 90 відсотків місячної (чинної) заробітної плати відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (зі змінами, внесеними згідно із Законом України №358/95-ВР від 05.10.1995 року, у редакціях Закону України від 12.07.2011 року №2663-ІІІ та від 28.01.2005 року) на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-410 від 22.04.2016 року.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова № 13 від 24.05.2016 року, щодо відмови ОСОБА_1 в задоволенні заяви від 23.05.2016 року у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України 358/95-ВР від 05.10.1995 року , у редакціях Закону України від 12.07.2011 року №2663-ІІІ та від 28.01.2005 року) з розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Харківської області №18-410 від 22.04.2016 року про заробітну плату, починаючи з 01.06.2016 року без обмеження її максимального розміру, на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-410 від 22.04.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми вказаної в ній місячної (чинної) заробітної плати.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Повний текст постанови виготовлено 01.08.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду, через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: А.К. Сітало