Постанова № 59547117, 01.08.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
01.08.2016
Номер справи
643/6285/16-а
Номер документу
59547117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/6285/16-а

Провадження № 2-а/643/209/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.08.2016 Московський районний суд м. Харкова в складі головуючого судді - Марченко О.М. при секретарі Воловод К.А. справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання рішення противоправним, зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26 травня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова якому просив:

- визнати противоправним рішення УПФУ в Московському районі м. Харкова від 24.03.2016 року про відмову в проведенні перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки виданою прокуратурою Харківської області про заробітну плату станом на 26.02.2016 р. за № 18-178.

- зобов*язати УПФУ в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015, яка видана прокуратурою Харківської області про заробітну плату станом на 26.02.2016 р. за № 18-178, виходячи з 88% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її граничного розмірі, починаючи з 01.12.2015.

- стягнути з УПФУ Московського району м. Харкова судовий збір в розмірі 551,21 грн.

Представник відповідача в судове засідання не з*явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутністю.

В запереченнях щодо заявлених позовних вимог відповідач вказав:

Позивач отримує пенсію за вислугу років, обчислену згідно ЗУ «Про прокуратуру». Пенсію призначено з 12.04.2010 року.

Згідно заяви позивача від 18.12.2012 року проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року згідно довідки про заробітну плату б/н, б/д, виданої прокуратурою Харківської області, з урахуванням 80% від суми місячного заробітку в розмірі - 6519,67 грн. зазначеного у довідці. Отже оскільки за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 суми місячної заробітної плати складає 80%, отже змінювати її на 88% підстав не має.

Пенсію ОСОБА_1 обчислено із заробітної плати на посаді слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Харківської області. Стаж зараховано по 31.03.2010 року. Пенсію розраховано при загальному стажі роботи 26 років 2 місяця 23 дня, у тому числі стаж роботи прокурора / слідчого складу 14 років 11 місяців 4 дні.

Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " N 213-VIII від 02.03.2015 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", ;Про прокуратуру", ;Про судоустрій і статус суддів", ;Про статус народного депутата України", ;Про Кабінет Міністрів України", ;Про судову експертизу", ;Про Національний банк України", ;Про службу в органах місцевого самоврядування", ;Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена згідно ЗУ „Про прокуратуру". Таким чином, раніше призначені пенсії не перераховуються.

На основі вищезазначеного, ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії із розрахунку

Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач в судове засідання не з*явився, але надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, в своїх письмових поясненнях наданих через канцелярію суду від01.08.2016 року просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Враховуючи правову позицію сторін, дослідивши та оцінивши в сукупності докази матеріалів справи, суд встановив наступні обставини та факти:

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова з 12.04.2010 року та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30.09.2015 №763 та від 09.12.2015 №1013, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, у зв'язку з чим у Позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.

21 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» відповідно довідки прокуратури Харківської області від 26.02.2016 №18-178 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури.

Відповідач, рішенням від 24.03.2016 оформленим протоколом відмовив в перерахунку пенсії позивачу за вислугу років у зв'язку з тим, то відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIIIз 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та з вказаної дати пенсії в порядку та на умовах, передбачених вищезазначеним Законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

З прийнятим рішенням позивач не погоджується.

На думку суду, при вирішенні питані щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках яка діяла на час призначення пенсії, тобто умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів визначено статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ., яка на час розгляду справи редакція зазначеної статті змінювалась.

Відповідно до частини першої статті 50 і Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесені зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІ1, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, у редакції Закону №3668-VIпрокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

З 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VI.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VI змін не зазнали за винятком змін нумерація частини цієї статті.

Частиною 13 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ визначено: Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченою йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тобто нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VI не зазнали.

Статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституціята закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, а саме у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури та ін., і яким пенсія призначається за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про прокуратуру».

У рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії с видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, як під час проходження служби, так і після її закінчення, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22Конституції України не допускається

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (№21-348а13).

Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене Законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсій призначених відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.

Крім того, згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 за №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання)максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача має проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонером, в даному випадку - за довідкою прокуратури Харківської області від 26.02.2016 №18-178. Відповідно до частини 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З огляду на викладене, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Таку правову позицію, означив Верховний суд України у постановах від 10.12.2013 (справи №№ 21-348а13; 21-420а13), від 17.12.2013 (№ 21-445а13), від 06.10.2015 (№ 127/11720/14-а), що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

З урахуванням правового обґрунтування, твердження відповідача, про відсутність правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України N 213-VIII від 02.03.2015 щодо пенсійного забезпечення», є не обгрунтованими, оскільки відповідачем застосовані нові положення до правовідносин, які виникли до набрання Законом № 213-VII чинності. Проте таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, рішення відповідача стосовно відмови в перерахунку пенсії позивача є неправомірним.

Відповідно до ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, з аналізу встановлених обставин відповідно до норм Закону, правова позиція відповідача є хибною, а вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання рішення противоправним, зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними рішення Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІ1 від 05.11.1991 на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробітну плату від 26.02.2016 №18-178.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015, яка видана прокуратурою Харківської області 26.02.2016 за № 18-178, виходячи з 88% від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її граничного розміру починаючи з 01.12.2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 в сумі 551 грн. 20коп. по оплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Марченко О.М.