Ухвала суду № 59542883, 08.08.2016, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
08.08.2016
Номер справи
444/920/14-ц
Номер документу
59542883
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 444/920/14-ц

Провадження № 4-с/444/13/2016

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2016 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючий суддя Оприск З. Л.

секретар судового засідання Мариняк Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовкві Львівської області цивільну справу за скаргою ОСОБА_1 на дії (бездіяльність) державного виконавця, -

в с т а н о в и в:

Скаржник звернувся до суду із скаргою на дії (бездіяльність) державного виконавця. Свою скаргу мотивував тим, що 22.07.2016 року (в кінці робочого дня) він отримав на пошті рекомендований лист, що підтверджується роздруківкою із сайту Укрпошти, сервіс відстеження поштових відправлень. У конверті знаходились постанова про відкриття виконавчого провадження №51626676 від 18.07.2016р. Вказав, що у постанові про відкриття виконавчого провадження №51626676 від 18.07.2016р. йому було запропоновано добровільно погасити борг до 25.07.2016 року, але в той самий час лише 22.07.2016р. він його отримав на пошті в кінні робочого дня. Зазначив, що оскільки у відкритому виконавчому проваджені з нього стягують кошти, то для добровільного виконання рішення необхідно було б повідомити у постанові про відкриття виконавчого провадження банківський рахунок стягувана або Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна було б перерахувати кошти, але такого банківського рахунку не вказано, що також порушує його законні права передбачені ЗУ Про виконавче провадження. Вказав, що незаконні дії та бездіяльність державного виконавця для нього мають конкретні правові наслідки, а саме обовязок сплатити виконавчий збір у розмірі 10% від суми боргу. Просив зобовязати головного державного виконавця, винести постанову про зупинення виконавчого провадження на строк розгляду даної скарги; визнати рішення, дії та бездіяльність державного виконавця неправомірними, щодо: визнати незаконною бездіяльність, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області. щодо невчасного повідомлення Боржника про строк добровільного погашення боргу; визнати незаконною бездіяльність, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, щодо не повідомлення банківських реквізитів (рахунку) стягувана або самого Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна перерахувати кошти для погашення боргу; зобовязати головного державного виконавця усунути порушення прав боржника шляхом поновлення строку для добровільного виконання рішення суду, вказати реквізити банківського рахунку стягувана або Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна перерахувати кошти.

Скаржник в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце його проведення, однак надіслав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі.

Представник ВДВС в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце його проведення.

У судовому засіданні було досліджено усі наявні в матеріалах справи письмові докази.

З копії постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 51626676 від 18.07.2016 року вбачається, що постановлено відкрити виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 444/920/14-ц, виданого Жовківським районний судом Львівської області 22.06.2016 року. У постанові боржнику запропоновано самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

З роздруківки з сайту Уркпошти від 25.07.2016 року вбачається, що відправлення з штрихкодовим ідентифікатором 7900046072622 прийнято ОПЗ Львів-Поштамп 21.07.2016 року.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, зясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст.383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Відповідно до ч.2 ст.384 ЦПК України скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.

Щодо вимоги скаржника - зобовязати головного державного виконавця, винести постанову про зупинення виконавчого провадження на строк розгляду даної скарги судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі:

1) смерті, оголошення померлим чи визнання безвісно відсутнім стягувача або боржника, або припинення юридичної особи, якщо встановлені судом правовідносини допускають правонаступництво;

2) визнання стягувача або боржника недієздатним;

3) проходження боржником строкової військової служби у Збройних Силах України, передбачених законом інших військових формуваннях, якщо згідно з умовами служби провадження виконавчих дій неможливе, чи на прохання стягувача, який проходить строкову військову службу в Збройних Силах України або інших військових формуваннях;

4) зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа;

5) прийняття судом до розгляду скарги на постанову органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення;

6) зупинення виконання відповідного рішення або виконавчого провадження судом чи посадовою особою, яким законом надано таке право;

7) зупинення судом реалізації арештованого майна;

8) порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника) та виконання рішень у немайнових спорах;

9) запровадження тимчасової адміністрації банку-боржника;

10) сплати боржником або іншим гарантом у встановленому законодавством порядку (у тому числі за договорами про відшкодування ядерної шкоди) коштів на відшкодування ядерної шкоди, що дорівнюють або перевищують встановлену законом межу відповідальності оператора ядерної установки. Для обчислення сплачені кошти підлягають перерахуванню у Спеціальні права запозичення, що встановлюються Міжнародним валютним фондом, за офіційним курсом Національного банку України на день сплати;

12) звернення до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 8 цього Закону;

13) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення;

14) наявності коштів за договорами банківського рахунку або банківського вкладу, які боржник не має права вимагати до закінчення строку дії таких договорів, у разі відсутності іншого майна боржника, на яке може бути звернуто стягнення;

15) внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";

16) затвердження плану санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство;

17) прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох

років з моменту завершення приватизації;

18) надіслання виконавчого документа до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Відповідно до ст. 38 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження може бути зупинено:

1) у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання;

2) у разі прохання боржника, який проходить строкову службу у складі Збройних Сил України чи інших передбачених законом військових формувань, якщо рішення неможливо виконати без його участі;

3) у разі перебування боржника на лікуванні у стаціонарному лікувальному закладі, якщо рішення неможливо виконати без його участі;

4) у разі оголошення розшуку боржника - фізичної особи, транспортних засобів боржника або розшуку дитини;

5) за заявою стягувача у разі його перебування у відпустці за межами населеного пункту, де він проживає.

Таким чином законом не передбачено такої підстави зупинення виконавчого провадження, як розгляд скарги на дії чи бездіяльність державного виконавця.

Окрім цього, відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» від 07.02.2014 року № 6 при розгляді скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд не вправі вжити заходів забезпечення скарги (аналогічно забезпеченню позову) шляхом зупинення виконавчого провадження, зупинення дії оскаржуваного рішення тощо, оскільки зазначене не є повноваженнями суду, а є виключним повноваженням державного виконавця, яке може бути оскаржено до суду.

За таких обставин у задоволенні вимоги скаржника - зобовязати головного державного виконавця винести постанову про зупинення виконавчого провадження на строк розгляду даної скарги слід відмовити.

Щодо вимоги скаржника - визнати незаконною бездіяльність Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області щодо невчасного повідомлення Боржника про строк добровільного погашення боргу судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.5 ст. 25 Закону України Про виконавче провадження у постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Відповідно до ч.5 ст. 25 Закону України Про виконавче провадження копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.

Як вбачається із роздруківки з сайту Уркпошти від 25.07.2016 року, постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 51626676 від 18.07.2016 року надіслано скаржнику з порушенням строку, визначеного ч.5 ст. 25 Закону України від Про виконавче провадження.

За таких обставин державний виконавець при надіслані вказаної постанови, а відповідно і повідомленні боржника про строк добровільного погашення боргу не діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимогу скаржника - визнати незаконною бездіяльність, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області. щодо невчасного повідомлення Боржника про строк добровільного погашення боргу слід задовольнити.

Щодо вимоги скаржника - визнати незаконною бездіяльність, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, щодо не повідомлення банківських реквізитів (рахунку) стягувана або самого Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна перерахувати кошти для погашення боргу судом встановлено наступне.

Скаржник вказує, що оскільки у відкритому виконавчому проваджені з нього стягують кошти, то для добровільного виконання рішення необхідно було б повідомити у постанові про відкриття виконавчого провадження банківський рахунок стягувача або Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна було б перерахувати кошти, але такого банківського рахунку не вказано, що також на думку скаржника порушує його законні права передбачені ЗУ Про виконавче провадження.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України Про виконавче провадження державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Відповідно до п 1.5.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень постанова як окремий документ містить такі обовязкові реквізити:

а) вступну частину із зазначенням:

назви постанови, дати видачі постанови та місця її винесення;

найменування органу ДВС, прізвища, імені та по батькові державного виконавця, який виніс постанову;

назви виконавчого документа, коли та ким виданий, резолютивної частини документа (далі - реквізити виконавчого документа);

за зведеним виконавчим провадженням - прізвища, імені та по батькові боржника - фізичної особи, повного найменування боржника - юридичної особи та дати обєднання виконавчих проваджень у зведене;

б) мотивувальну частину із зазначенням мотивів, з яких державний виконавець прийняв відповідне рішення (дійшов певних висновків), і посилання на закон чи інший нормативно-правовий акт (статтю, її частину, абзац, пункт, підпункт, на підставі якого видано постанову);

в) резолютивну частину із зазначенням:

прийнятого рішення державного виконавця;

прізвища, імені, по батькові фізичних осіб, повного найменування юридичних осіб, яким надсилається копія постанови;

строку і порядку оскарження постанови;

г) до постанов можуть вноситись також інші відомості, визначені Законом, цією Інструкцією та іншими нормативно-правовими актами;

ґ) постанова складається і підписується державним виконавцем у необхідній кількості примірників (копій), один з яких (оригінал) залишається у виконавчому провадженні, а інші (копії) направляються за належністю і у випадках, встановлених Законом або цією Інструкцією, затверджуються начальником відділу або його заступником та скріплюються печаткою;

д) у разі якщо постанова державного виконавця є виконавчим документом, вона повинна відповідати вимогам до виконавчого документа, визначеним статтею 18 Закону.

Інші посадові особи органів ДВС у випадках, передбачених Законом та цією Інструкцією, виносять постанови з урахуванням вимог, визначених цим пунктом.

Таким чином законом не передбачено такого обовязкового реквізиту постанови про відкриття виконавчого провадження, як банківський рахунок стягувача або Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, а тому не вказавши такої інформації у оскаржуваній постанові державний виконавець діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин у задоволенні вимоги скаржника - визнати незаконною бездіяльність, Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, щодо не повідомлення банківських реквізитів (рахунку) стягувана або самого Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна перерахувати кошти для погашення боргу слід відмовити.

У задоволенні вимоги скаржника - зобовязати головного державного виконавця вказати реквізити банківського рахунку стягувана або Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області, на який можна перерахувати кошти, слід відмовити, оскільки така вимога є похідною.

Щодо вимоги скаржника - зобовязати головного державного виконавця усунути порушення прав боржника шляхом поновлення строку для добровільного виконання рішення суду судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 35 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладення провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.

Таким чином законом не передбачено поновлення строку для добровільного виконання рішення суду у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм Законом України Про виконавче провадження. Разом з тим, суду не надано достатніх належних та допустимих доказів того, що скаржник звертався до державного виконавця із заявою про відкладення виконавчих дій.

За таких обставин у задоволенні вимоги скаржника - зобовязати головного державного виконавця усунути порушення прав боржника шляхом поновлення строку для добровільного виконання рішення суду слід відмовити.

За таких обставин скаргу слід задовольнити частково.

Керуючись ст.ст. 383-389 ЦПК України, ст. 25, 35, 37, 38 Закону України «Про виконавче провадження», Інструкцією з організації примусового виконання рішень, суд,

УХВАЛИВ:

Скаргу на дії (бездіяльність) державного виконавця задовольнити частково.

Визнати незаконною бездіяльність Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Львівській області щодо невчасного повідомлення ОСОБА_1 про строк добровільного погашення боргу.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня її проголошення, а у разі якщо її було постановлено без участі особи, яка її оскаржує протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області.

У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий Оприск З. Л.