Справа № 296/4740/16-а
2-а/296/189/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2016 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого - судді Колупаєва В.В.,
при секретарі Долецькій Ж.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, правонаступником якого є Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та зазначає, що з 1990 року по 2013 рік працював у прокуратурі Житомирської області на прокурорсько-слідчих посадах. З 03.10.2006 року позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до положень ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 26.03.2013 року згідно наказу прокурора Житомирської області за №103к позивач з 11.04.2013 року звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Оскільки прокурорам і слідчим збільшено заробітну плату він 15.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року, надавши довідку прокуратури Житомирської області від 15.02.2016 року.
Однак, 21.03.2016 року відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно ст.86 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати, а також через те, що з 01.06.2015 року, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених окремими законами, в тому числі Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач оскаржив дану відмову до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та 30.04.2016 року отримав відповідь, де йому було повторно відмовлено у перерахунку пенсії з тих самих підстав.
Просить визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачеві пенсії за вислугою років з 01.01.2016 року за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на час призначення йому пенсії 03.10.2006 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (у редакції, що діяла на час призначення йому пенсії з 03.10.2006 року) на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 15.02.2016 року №18/106 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити ОСОБА_1 ризницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та письмових поясненнях.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав і просить у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області (правонаступник - Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області) та з урахуванням трудового стажу, з 03.10.2006 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону Україну "Про прокуратуру" у розмірі саме 90 відсотків заробітної плати.
Як вбачається з довідки прокуратури Житомирської області №18/106 від 15.02.2016 року заробітна плата на 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року складається: основний оклад 2894,00 грн., класний чин 135,00 грн., вислуга років 908,70 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 6078,23 грн.. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи - 2756,39 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 557,84 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб - 557,84 грн., а всього становить 13888,00 грн..
Позивач 15.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням довідки прокуратури Житомирської області №18/106 від 15.02.2016 року, однак, листом від 21.03.2016 року відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років.
Згідно пункту 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, норми Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії та не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Крім того, Верховний Суд України у постанові від 10.12.2013 року по справі №21-348а13 дійшов правового висновку, зазначивши, що внесені Законом №3668-VI зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII.
Згідно статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"(в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до положень ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Тобто, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
При цьому, перерахунок має здійснюватися з урахуванням норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто, згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, а саме 90% від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Щодо невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, то зазначена обставина не може бути підставою для позбавлення особи гарантованого законом права на перерахунок пенсії.
Оскільки позивач 15.03.2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з заявою здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням довідки прокуратури Житомирської області №18/106 від 15.02.2016 року, а не з заявою про призначення пенсії, тому відповідач повинен був керуватися ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) та відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст.94 КАС України документально підтверджений сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного та керуючись cт.ст.8, 22, 46, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 10, 11, 71, 99, 100, 128, 158-163, 256 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, правонаступником якого є Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відмові в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (у редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії з 03.10.2006 року).
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, як правонаступника Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2016 року за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-Х11 (у редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії з 03.10.2006 року) на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 15.02.2016 року №18/106 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити ОСОБА_1 ризницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України на користь ОСОБА_1 в розмірі 551,20 грн. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору, шляхом їх списання із рахунку Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м.Житомира на протязі 10 днів з дня її винесення подачею апеляційної скарги.
Cуддя В. В. Колупаєв