Постанова № 59533999, 18.05.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2016
Номер справи
804/1109/16
Номер документу
59533999
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2016 р. Справа № 804/1109/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Закритого акціонерного товариства "Ніка" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства "Ніка" про стягнення заборгованості за вересень 2015 року по лютий 2016 року в сумі 7946,86 грн.

Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що відповідач зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та має заборгованість перед позивачем з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій призначених відповідно до п. "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка складає 7946,86 по пенсіонерам ОСОБА_2, ОСОБА_3

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи, просив здійснювати розгляд справи без участі представника.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду адміністративної справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Відповідачем не було подано письмових заперечень на позов чи доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги.

Ухвалою суду від 18.05.2016р. відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 19.08.2015 Закрите акціонерне товариство "Ніка"зареєстровано 19.02.2007 року.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а також платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно довідки №322/10/04-19-15-034 Криничанського відділення Верхньодніпровської ОДПІ від 02.02.2015 ЗАТ "Ніка" не є платником фіксованого сільськогосподарського податку, а тому має зобов'язання по відшкодуванню витрат на виплату пільгових пенсій у повному обсязі.

При цьому слід зазначити, що в 2015 році згідно пункту 114 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII главу 2 Податкового України "Фіксований сільськогосподарський податок" було виключено. Таким чином фіксований сільськогосподарський податок було скасовано, однак пункт 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" залишився без змін і покладав таким чином у 2015 році зобов'язання щодо відшкодування пільгових пенсій на всі без винятку підприємства, колишні працівники яких отримували пенсію згідно пунктів "б-з" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".

Таким чином у 2015 році обмежень щодо відшкодування сільськогосподарським підприємствам витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", не було встановлено.

Після набуття чинності 02.01.2016 Законом України №802-УІІІ абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» в новій редакції було викладено наступним чином: "Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак згідно довідки Криничанського відділення Верхньодніпровської ОДПІ від 21.01.2016 №108/10/04-19-15-03-20, виданої на запит управління від 11.01.2016, вбачається, що відповідач - ЗАТ "Ніка" не підтвердив на 2016 рік статус платника 4 групи платників єдиного податку, у зв'язку з чим має зобов'язання по відшкодуванню пільгових пенсій у 2016 році, оскільки не підпадає під виняток абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а також має зобов'язання по відшкодуванню виплачених пільгових пенсій за 2015 рік, оскільки такого винятку для четвертої групи платників у 2015 році не встановлено.

Управлінням Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області на адресу відповідача направлялися листи щодо відшкодуванням витрат по пільговій пенсії разом із розрахунками та актами звірки, в яких повідомлялося, що Закрите акціонерне товариство "Ніка" має заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Доказами направлення вказаних листів разом із розрахунками та актами звірки є наявні в матеріалах справи копії реєстрів опису вкладення та рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення.

Закрите акціонерне товариство "Ніка" має зобов'язання щодо відшкодування управлінню ПФУ в Криничанському районі фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам пільгової категорії, які були працівниками ЗАТ "Ніка" і відповідно до вимог пункту "в" ст.13 "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) були зайняті на роботах сільського господарства, а саме: ОСОБА_2 - призначено пільгову пенсію 26.01.2012р. відповідно до пункту "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12), як трактористу, зайнятому на виробництві сільськогосподарської продукції. Пільговий стаж підтверджується довідкою №02 від 03.01.2012р. та архівним витягом №608 від 20.12.2011р. Згідно розрахунку пільгового стажу, ЗАТ "Ніка" має зобов'язання відшкодовувати управлінню ПФУ 50,43% виплаченої пенсії на ОСОБА_2, так як пільговий стаж пенсіонера у ЗАТ "Ніка" становить 10 років, 1 міс., 1 день (грф.12 щомісячних розрахунків та розпорядження №126531 від 29.02.2012р. відомості про розподіл пільгового стажу); ОСОБА_3 - призначено пенсію 08.06.2012р. відповідно до пункту "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12), як трактористу, зайнятому на виробництві сільськогосподарської продукції. Пільговий стаж підтверджується довідкою №13 від 24.04.2012р. Згідно розрахунку пільгового стажу ЗАТ "Ніка" має зобов'язання відшкодовувати управлінню ПФУ лише 66,67% виплаченої пенсії на ОСОБА_3, так як пільговий стаж пенсіонера на даному підприємстві становить 13 років, 4 міс., (грф.12 щомісячних розрахунків та протокол №205 від 13.08.2012р. з пенсійної справи пенсіонера).

До 25 числа кожного місяця спірного періоду відповідач мав зобов'язання сплатити кошти на рахунок управління ПФУ по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідні місяці, а саме:

- за вересень 2015р. - 1307,82 грн.;

- за жовтень 2015р. - 1328,87 грн.;

- за листопад 2015р. - 1326,33 грн.;

- за грудень 2015р. - 1326,33 грн.;

- за січень 2016р. - 1326,33 грн.;

- за лютий 2016р. - 1331,18 грн.;

Факт понесення управлінням фактичних витрат на виплату пенсій особам пільгової категорії підтверджується згідно списків з банківських установ про виплату пенсій громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, копії яких долучені до матеріалів справи.

Судом досліджені Довідки видані підприємством відповідача відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про підтвердження пільгового стажу, посади та періодів роботи пенсіонерів на вказаному підприємстві надані для подання у відділ пенсійного забезпечення, та протоколи УПФУ про призначення пільгових пенсій вказаним особам, а також копії трудових книжок вищевказаних пенсіонерів.

Розрахунки заборгованості направлялися на адресу відповідача разом з листами рекомендованою кореспонденцією та отримані ним, про що свідчать наявні в матеріалах справи рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.

Однак, вказану заборгованість відповідачем добровільно не сплачено, у зв'язку із несплатою відповідачем боргу, Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області звернулось до суду.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

На підставі п.6 ч.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) страхувальник повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам; трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Пунктом 6.4 вказаної Інструкції передбачено, що розмір відшкодування сум здійснюється органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Крім того суд зазначає, що до 01.01.2015 року згідно підпункту 6.1 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не відшкодовували лише ті підприємства, які ліквідовані без правонаступника або є платниками фіксованого сільськогосподарського податку.

У зв'язку з набранням чинності з 1 січня 2015 року Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок. Для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не передбачено.

Тому, згідно підпункту 6.7 пункту Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах підприємства повинні вносити щомісяця до 25-го числа. В разі своєчасно не сплачених сум, стягнення заборгованості проводиться в судовому порядку.

Загальна сума заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до пунктів «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за вересень 2015р. по лютий 2016р., складає 7946.86, що підтверджується Розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку, копія якого міститься в матеріалах справи.

В силу ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 224-2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно висновку Верховного Суду України щодо правильного застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії, викладеному, зокрема у постанові від 13 лютого 2012 року № 21-11а12, підприємства та організації здійснюють покриття фактичних витрат ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII, оскільки з лютого 2000 року Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 400/97-ВР) зазначені витрати визначено як об'єкт оподаткування збором на обов'язкове державне пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788-XII (абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР) зі ставкою збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

При винесенні рішення суд враховує, що відповідач правом на подання заперечень або участі у судовому засіданні не скористався.

На підставі викладеного, з урахуванням відсутністю заперечень, пояснень та доказів сплати боргу, суд вважає, що факт порушення відповідачем вимог пенсійного законодавства доведений, у зв'язку з чим, позов Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Закритого акціонерного товариства "Ніка" про стягнення заборгованості підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області до Закритого акціонерного товариства "Ніка" про стягнення заборгованості, - задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Ніка" на користь Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за період з 01.09.2015 року по 29.02.2016 року у розмірі 7946,86 грн. (сім тисяч дев'ятсот сорок шість гривень вісімдесят шість копійок).

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Н.В. Турлакова