печерський районний суд міста києва
Справа № 757/13097/16-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2016 року Печерський районний суд міста Києва
у складі: головуючий суддя Батрин О.В.,
при секретарі Козак О. О.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Таничка А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у м. Києві про стягнення одноразової грошової допомоги,
В С Т А Н О В И В:
22 березня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у м. Києві про стягнення одноразової грошової допомоги.
Позовні вимоги мьотивовані тим, що позивач з 30 червня 2002 року по 6 листопада 2015 року перебував на службі в Органах внутрішніпх справ. 7 листзопада 2015 ороку позивач був прийнятий на службу до Національної поліції України та 3 лютого 2016 року звільнений зі служби через хворобу. На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії та свідоцтва про хворобу позивачу встановлена 2 група інвалідності, пов'язана із захворюванням внаслідок проходження служби в органах внутрішніх справ. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 «Про затвердження порядку та умов виплати грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції» одноразова грошова допомога виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ у розмірі чотирирічного грошового забезпечення інвалідам 2 групи. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядок та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. № 208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 37, ст. 1461). Для отримання грошової допомоги позивач надав всі необхідні документи до фінансового відділу управління ГУНП у м. Києві. Проте, у її виплаті позивачу було відмовлено.
Крім того, відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Оскільки позивачу не виплачено вказані грошові допомоги, то він звернувся з цим позовом до суду та просив стягнути з відповідачів на його користь одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності та стягнути з Головного управління Національної поліції у м. Києві одноразову грошову допомоги при звільненні та компенсацію за затримку у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі середньомісячного грошового утримання.
У судовому засіданні позивач зменшив позовні вимоги, просив лише стягнути з відповідачів на його користь одноразову грошову допомогу у зв'язку зі встановленням 2 групи інвалідності та компенсацію за затримку у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі середньомісячного грошового утримання, оскільки одноразова грошова допомога при звільненні позивачу виплачена 16 травня 2016 року.
Представник відповідача Міністерства внутрішніх справ України у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Зазначив, що вказані позовні вимоги виходять за межі повноважень відповідача, у зв'язку з чим просив у їх задоволенні відмовити.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції у м. Києві до судового засідання не з'явився, надав заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням у відпустці. Проте, доказів цього не надав. Тому, суд відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розглянув справу у відсутність відповідача Головного управління Національної поліції у м. Києві, оскільки у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін. Крім того, суд враховує, що в матеріалах справи містяться письмові заперечення відповідача, відповідно до яких Головне управління Національної поліції у м. Києві не вправі здійснювати нарахування та виплату грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності внаслідок загального захворювання, отриманого при проходженні служби в органах внутрішніх справ. Вказаний орган здійснює виплату лише працівникам поліції.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 30 червня 2002 року по 6 листопада 2015 року перебував на службі в Органах внутрішніх справ.
7 листопада 2015 року позивач був прийнятий на службу до Національної поліції України та 3 лютого 2016 року звільнений зі служби через хворобу.
На підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії та свідоцтва про хворобу позивачу встановлена 2 група інвалідності, пов'язана із захворюванням внаслідок проходження служби в органах внутрішніх справ (а.с. 8-10).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядок та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції» особам, які до набрання чинності Законом України від 13 лютого 2015 р. № 208-VIII «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 37, ст. 1461).
Відповідно до пп. 2 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Оскільки у позивача настала інвалідність в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, то позивач має право на отримання грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до пп. 2 п. 2 вказаної Постанови, а не на підставі положень Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. № 707.
Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби відповідні документи для призначення грошової допомоги.
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги. МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 8, 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850).
У виконання вказаних положень позивач надав відповідні документи за місцем проходження своєї служби (а.с. 28-31).
Головне управління Національної поліції у м. Києві направило їх для вирішення питання про призначення допомоги до МВС України (а.с. 26).
Разом з тим, МВС України повернуло ці документи, оскільки призначення грошової допомоги повинно здійснюватись за останнім місцем роботи поліцейського (а.с. 27), що не відповідає вказаним положенням Постанови № 850.
Оскільки позивачем дотримано порядок подання документів для призначення грошової допомоги, визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 850, цією постановою визначається порядок виплати грошової допомоги працівнику міліції, а не поліцейському, у ній чітко прописано подання документів за останнім місцем служби, яким є у даному випадку Головне управління Національної поліції у м. Києві, то суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині та зобов'язання відповідача Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснити дії щодо нарахування та виплати грошової допомоги позивачу.
Що стосується позовних вимог про стягнення компенсації за затримку у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі середньомісячного грошового утримання, то вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки дія положен Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» не поширюється на порушення строків щодо здійснення разових виплат.
Враховуючи викладене, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 «Про затвердження Порядок та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, 183-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Національної поліції у м. Києві про стягнення одноразової грошової допомоги - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у м. Києві у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності ОСОБА_1 відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 850.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 850 у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме на 18 лютого 2016 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя О.В.Батрин