Ухвала суду № 59521141, 03.08.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
815/4099/15
Номер документу
59521141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4099/15

Категорія: 3.7.2 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Турецької І.О.,

Стас Л.В.

при секретарі: Голобородько Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство-15107» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2016р. по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство-15107» до Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення оформлене протоколом №6 від 25 червня 2015р., про визнання незаконним та скасування розпорядження №266/А-2015 від 1.07.2015р., про визнання незаконними дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

У липні 2015р. ТОВ «Автотранспортне підприємство-15107» звернулось в суд із позовом до Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області, в якому просило:

- визнати незаконним та скасувати рішення конкурсного комітету Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування Білгород-Дністровського району про організацію конкурсу з визначення перевізників та про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в Білгород-Дністровському районі: №13 Білгород-Дністровський АС - Приморське (через Попаздру) та №3 Білгород-Дністровський - Сухолужжя, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015р.;

- визнати незаконним та скасувати розпорядження №266/А-2015 від 1.07.2015р. Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області «Про введення в дію рішення районного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування»;

- визнати незаконними дії Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області щодо прийняття рішення конкурсним комітетом Білгород-Дністровської РДА Одеської області з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування Білгород-Дністровського району про організацію конкурсу з визначення перевізників та про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування Білгород-Дністровському районі: №13 Білгород-Дністровський АС - Приморське (через Попаздру) та №3 Білгород-Дністровський - Сухолужжя, оформлене протоколом №6 від 25.06.2015р.;

- визнати незаконними дії Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області щодо винесення розпорядження №266/А-2015 від 1.07.2015р. «Про введення в дію рішення районного конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних маршрутах загального користування».

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією Одеської області - (організатор перевезень), ТОВ «Науково-виробничий центр «Економінформ» - (робочий орган) опубліковано оголошення про проведення 14.06.2015р. конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування у Білгород-Дністровському районі: №13 Білгород-Дністровський АС - Приморське (через Попаздру) та №3 Білгород-Дністровський - Сухолужжя. В оголошенні про проведення конкурсу зазначені обов'язкові та додаткові умови конкурсу відповідно до Порядку №1081.

На конкурс з визначення перевізника на маршрутах № 13 Білгород-Дністровський АС - Приморське (через Попаздру) та №3 Білгород-Дністровський - Сухолужжя подано документи двома претендентами - автоперевізниками: ТОВ «Автотранспортне підприємство-15107» та ТДВ «Сервіс-Транс-Юг».

16 червня 2015р. проведено засідання конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування Білгород-Дністровського району, що підтверджено протоколом №6 від 25.06.2015р. У засіданні конкурсного комітету брав участь також представник автотранспортного підприємства ТОВ «АТП 15107».

Цього ж дня, конкурсний комітет прийняв рішення про недопущення ТДВ «Сервіс-Транс-Юг» та ТОВ «АТП-15107» до участі у конкурсі, та у зв'язку з цим, визнання конкурсу таким, що не відбувся. Зазначене рішення конкурсного комітету оформлено протоколом №6 від 25.06.2015р.

Посилаючись на приписи п.п.12,63 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.12.2008р. №1081, ст.ст. 34, 44 ЗУ «Про автомобільний транспорт», ст. ст. 24, 59, 74 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», позивач зазначив про незаконне недопущення його до участі у конкурсі відповідачем та незаконність рішення конкурсного комітету відповідача так як ТОВ «АТП 15107» не порушувались норми чинного законодавства.

Посилаючись на зазначені обставини, просив позов задовольнити.

Справа вже розглядалась судами першої та апеляційної інстанції та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2016р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015р. та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляду.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2016р. у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційних скарг, пояснення на них, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

За правилами ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що конкурсний комітет Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування Білгород-Дністровського району Одеської області та Білгород-Дністровська районна державна адміністрація Одеської області приймаючи протокольне рішення №6 від 25.06.2015р. про недопущення позивача до конкурсу та розпорядження №266/А-2015 від 1.07.2015р. про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення перевізників діяли в межах своїх повноважень, порушень при цьому не допустили, права позивача не порушили.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що на підставі оголошення в газеті «Советское Приднестровье» від 14.05.2015р. №37 було опубліковано оголошення про проведення конкурсу з визначення переможців з надання послуг з перевезення пасажирів приміськими автобусними маршрутами загального користування по Білгород-Дністровському району (а.с.38). В подальшому, у зв'язку із тим, що день на який був призначений конкурс був вихідним днем, дату проведення конкурсу змінили на 16.06.2015р., про що повідомили в газеті №43 від 4.06.2015р. (а.с.39).

Розпорядженням в.о. голови районної державної адміністрації №231/А-2015 від 10.06.2015р. (а.с.36) утворений конкурсний комітет Белгород-Дністровського району з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування.

Засідання конкурсного комітету з визначення перевізників відбулось 16.06.2015р., на засіданні комітету були розглянуті документи подані учасниками конкурсу, але за результатами розгляду документів та зауважень щодо надання послуг з перевезення пасажирів, комісією прийнято рішення про недопущення до конкурсу ТОВ «АТП-15107». Вказане рішення оформлено протоколом №6 від 25.06.2015р. (т.1 а.с.40-50).

На підставі прийнятого рішення про недопущення до конкурсу ТОВ «АТП-15107», розпорядженням в.о. голови районної державної адміністрацій №266/А-2015 від 1.07.2015р. (т.1 а.с.19) введено в дію рішення конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування згідно протоколу №6 від 25.06.2015р. щодо визначення конкурсу таким, що не відбувся.

Перевіряючи правомірність прийнятих рішень, підстави за якими вони були прийняти, судова колегія виходить з наступного.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що спірні правовідносини регулюються ЗУ «Про автомобільний транспорт», Постановою КМУ №1081 від 3.12.2008р. «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (далі Порядок).

За правилами ст.7 ЗУ «Про автомобільний транспорт» забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району покладається на районні державні адміністрації.

Статтею 44 ЗУ «Про автомобільний транспорт» визначено, що для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

У відповідності до вимог діючого законодавства, Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією прийняті відповідні розпорядження про утворення конкурсного комітету та здійснено оголошення у ЗМІ про дату і час проведення конкурсу.

На конкурс з визначення перевізника на маршрутах №13 Білгород-Дністровський АС - Приморське (через Попаздру) та №3 Білгород-Дністровський - Сухолужжя були подані документи від претендентів - автоперевізників: ТОВ «Автотранспортне підприємство-15107» та ТДВ «Сервіс-Транс-Юг».

Засідання конкурсного комітету відбулось 16.06.2015р. та за результатами розгляду поданих документів, зауважень членів комітету, прийнято рішення про недопущення ТДВ «Сервіс-Транс-Юг» та ТОВ «АТП-15107» до участі у конкурсі, у зв'язку з чим визнано конкурс таким, що не відбувся.

Підставою для прийняття такого рішення конкурсного комітету стали зауваження та скарги на порушення позивачем норм діючого законодавства щодо порядку і правил здійснення перевезень.

В ст.45 ЗУ «Про автомобільний транспорт» визначені вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі. Зокрема, у конкурсі можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. При цьому до участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам ст.44 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

За правилами ст.34 ЗУ «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник повинен відповідати певним вимогам, а саме:

- виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;

- утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону;

- забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв;

- організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод;

- забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;

- забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

В п.12 Порядку №1081 визначений більш розширений перелік умов, коли конкурсний комітет має право прийняти рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільних перевізників, де також визначено, що підставою для недопущення є порушення або не відповідність вимогам ст.34 Закону.

Отже, діючим законодавством чітко визначені підстави для недопущення автомобільного перевізника до участі в конкурсі та обов'язок конкурсного комітету прийняти рішення з цього приводу.

З вказаних приписів діючого законодавства можливо зробити висновок, що однією з підстав недопущення перевізника до конкурсу є той факт, коли автомобільний перевізник не відповідає вимогам ст.34 ЗУ «Про автомобільний транспорт».

В той же час, діючим законодавством на автомобільного перевізника покладаються обов'язки виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

На підтвердження неналежного виконання своїх обов'язків, як перевізника, та порушення законодавчих та нормативно-правових актів, до матеріалів справи додані копії неодноразових скарг пасажирів, листи Голови районної державної адміністрації про усунення порушень умов договору, листи районної ради щодо усунення порушень у сфері перевезень. Крім того, до матеріалів справи додані рішення судів, предметом спору яких були оскарження розпорядження районної державної адміністрації щодо розірвання договорів про організацію перевезення пасажирів на автомобільних маршрутах позивачем. Вказані рішення набрали законної сили, а договори на перевезення були розірванні.

Наведені докази свідчать про те, що позивачем в порушення вимог ст.34 ЗУ «Про автомобільний транспорт» не виконувались вимоги цього закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів.

На порушення вказаних нормативних актів та Закону було вказано і в ухвалі ВАСУ від 22.03.2016р. (а.с.199-201).

Представником позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вказані обставини спростовані не були.

Що стосується посилань представника позивача на той факт, що в Законі та Порядку №1081 чітко визначений перелік підстав для недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, а позивачем жодних з приведених пунктів не було порушено.

Судова колегія вважає необхідним зауважити, що ч.1 ст.45 Закону та п.12 Порядку чітко визначено, що до участі у конкурсі не допускаються автомобільні перевізника, які не відповідають вимогам статті 34 Закону.

За змістом ст.34 Закону автомобільний перевізник повинен виконувати цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Оскільки позивач допустив порушення нормативно-правових актів у сфері перевезення пасажирів, про свідчать скарги цих пасажирів, судова колегія вважає, що посилання позивача на ці обставини є безпідставними.

Виходячи з наведеного, судова колегія вважає, що судом першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що конкурсна комісія Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області з визначення перевізників на приміських внутрішньорайонних автобусних маршрутах загального користування Білгород-Дністровського району Одеської області та Білгород-Дністровська районна державна адміністрація Одеської області приймаючи протокольне рішення №6 від 25.06.2015р. про недопущення позивача до конкурсу та розпорядження №266/А-2015 від 1.07.2015р. про введення в дію рішення конкурсного комітету з визначення перевізників діяли в межах своїх повноважень, порушень при цьому не допустили, права позивача не порушили.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду постановлена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196,200,206 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранспортне підприємство-15107» - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2016р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: І.О. Турецька

Л.В. Стас