КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 708/2/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко С.Є.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 серпня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 травня 2016 року в задоволенні позову ОСОБА_2 до Чигиринського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в призначенні пенсії відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що трудовою книжкою позивача підтверджується спеціальний трудовий стаж, що визначає право позивача на пенсію на пільгових умовах.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Чигиринському районі Черкаської області із заявою від 13 травня 2015 року №255 про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Листом від 11 вересня 2015 року №3655/03 Управління Пенсійного Фонду України в Чигиринському районі Черкаської області повідомило позивача, що у його трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, відсутня уточнююча довідка про пільговий стаж роботи, а тому ОСОБА_2 вирішено відмовити у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що пільговий стаж позивачеві можна зарахувати лише до 21 серпня 1992 року, що не надає йому права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.«б» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому відмова відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є обґрунтованою та відповідає вимогам закону.
За наслідком перегляду судового рішення в порядку апеляційного провадження колегія суддів приходить до наступних висновків.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», який гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій та встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Пунктом «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Таким чином, якщо особа має не менше половини стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 та за наявності передбаченого загального стажу роботи - пенсії за віком призначаються із зменшенням пенсійного віку, а саме на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
При цьому, ст.100 вищенаведеного Закону передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
У відповідності до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно Списку №2 виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, до такої категорії працівників віднесені, серед іншого, робітники: монтажники з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій (розділ ХХІХ «Будівництво будинків та споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожно-мостових, транспорту та зв'язку, житлових та культурно-побутових, а також надземних будинків та споруд шахт, рудників та комунікацій»), електрозварювальники (розділ ХХХІІ «Загальні професії»).
Відповідно до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, до такої категорії працівників відносяться монтажники з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій (розділ ХХVІІ, 2290000а-14612), електрозварювальники (розділ ХХХІІІ, 23200000-19906).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем для призначення пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку було подано копію трудової книжки, копію військового квитка, копію диплому про навчання, архівну довідку від 22 січня 2015 року №11-13/623 та від 22 січня 2015 року №11-13/624, видану Печерською районною в м.Києві державною адміністрацією про нарахування заробітної плати за 1983-1985 роки Печерським будівельно-монтажним управлінням тресту «Південенергомонтаж», повідомлення від 23 березня 2015 року №12-17/107 Шевченківської районної державної в м.Києві адміністрації, довідку від 07 жовтня 2013 року №98, видану ТОВ ГСІ «Сургутнафтохіммонтаж», архівну довідку Трудового архіву Чигиринської міської ради від 23 січня 2015 року №586 та від 23 січня 2015 року №587.
За наслідками розгляду заяви позивача комісією при Управлінні Пенсійного фонду України в Чигиринському районі 11 вересня 2015 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 на пільгових умовах за Списком №2 та зазначено, що право на пенсію заявник набуде при досягненні пенсійного віку.
Згідно ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно п.20 вищенаведеного Порядку у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Чигиринському районі Черкаської області із заявою щодо призначення пенсії саме зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Разом з тим, відповідач розглянув питання щодо можливості призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 у відповідності до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Судом першої інстанції при ухваленні постанови від 16 травня 2016 року наведена обставина також врахована не була.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним в ч.3 ст.2 КАС України вимогам.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Управління Пенсійного Фонду України в Чигиринському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 прийнято необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, зокрема відповідачем не досліджено питання щодо призначення позивачу, який досяг на день подання заяви про призначення пенсії 59 років та має стаж роботи, передбачений п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії саме зі зниженням пенсійного віку передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців роботи із шкідливими і важкими умовами праці.
Разом з тим, суд не може підміняти орган, на який покладено вирішення питання щодо розгляду заяви позивача про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та втручатися в дискреційні повноваження відповідача, а тому, з метою повного і всебічного захисту прав і законних інтересів позивача, колегія суддів, діючи у відповідності з приписами ст.ст.11, 195 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог і частково задовольнити адміністративний позов шляхом визнання протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Чигиринському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та необхідності зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 13 травня 2015 року про призначення пенсії на пільгових умовах по списку №2 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 травня 2016 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Чигиринського районного суду Черкаської області від 16 травня 2016 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 13 травня 2015 року про призначення пенсії на пільгових умовах по списку №2 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлено 08 серпня 2016 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Мельничук В.П.
Лічевецький І.О.