Ухвала суду № 59516659, 03.08.2016, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2016
Номер справи
808/8202/15
Номер документу
59516659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ОСОБА_1 ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ

03 серпня 2016 рокуСправа № 808/8202/15 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Семененко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Бірюкової І.В.

за участю представників сторін:

заявника не зявився,

позивача не зявився,

відповідача не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження у справі

за позовом Долинської сільської ради

до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_2,

Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3,

про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.12.2015 у справі №808/8202/15 частково задоволено позовні вимоги Долинської сільської ради, зобовязано Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 провести державну реєстрацію юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

27 квітня 2016 року уповноваженій особі Долинської сільської ради судом видано виконавчий лист.

21 липня 2016 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління у Запорізькій області подано до суду подання про заміну сторони виконавчого провадження, в якому заявник просить суд замінити сторону виконавчого провадження боржника за виконавчим провадженням №51302183 з виконання виконавчого листа по справі №808/8202/15 виданого 27.04.2016 Запорізьким окружним адміністративним судом з Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 на Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд.26, код ЄДРПОУ 40302133).

Заявник в судове засідання не зявився, просив розглядати подання без його участі.

Представник позивача в судове засідання не зявився, подав до суду клопотання про розгляд подання без його участі, просить задовольнити подання державного виконавця. Відповідачі в судове засідання не зявилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Відповідно до положень ст.264 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, у звязку з чим суд дійшов висновку про можливість розгляду подання без участі представників сторін та державного виконавця.

Суд, дослідивши матеріали справи, подання про заміну сторони виконавчого провадження, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №304-р «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції» припинено надання Запорізьким міськрайонним управлінням юстиції адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб підприємців.

Пунктом 3 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.

Крім того, приписами Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Пункт "б" частини першої статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., № 24, ст. 170 із наступними змінами) доповнити підпунктом 8 такого змісту: "8) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". 6. Статтю 25 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., № 20-21, ст. 190 із наступними змінами) доповнити пунктом 23 такого змісту: "23) здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (крім обласних державних адміністрацій)".

За таких обставин судом встановлено, що на даний час Державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області не здійснює функції з державної реєстрації відповідно до Закону.

Також, судом встановлено, що рішенням Запорізької міської ради від 19.02.2016 №8 затверджено Положення про Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі Положення).

Відповідно до п.2.1 Положення одним із завдань Департаменту є організація реалізації державної політики у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в межах повноважень і способом, передбаченими законодавством України, нормативно-правовими актами та даним Положенням, серед іншого, державна реєстрація юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, тобто офіційне визнання шляхом засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій відповідно до законодавства.

Таким чином, станом на момент розгляду подання державного виконавця саме на Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради покладено обовязок здійснювати відповідно до Закону державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Як встановлено судом з подання державного виконавця, станом на 15.07.2016 документального підтвердження виконання рішення суду до органу Державної виконавчої служби не надійшло.

Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Враховуючи судову практику розгляду справ Європейським Судом з прав людини, суд зазначає, що стаття 6 §1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, учасницею якої є Україна, захищає право кожного на подання позову або скарги, які пов'язані з його громадянськими правами та обов'язками, до суду, таким чином, це означає «право на суд». Однак, вказане право є ілюзорним, якщо правова система Високих Договірних Сторін допускає, щоб кінцеве обов'язкове до виконання рішення суду залишалось не виконаним та не усувало наслідків нанесеної одній із сторін шкоди.

Так, Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні у справі «ОСОБА_4 проти Італії» наголошував, що право на звернення до суду, гарантоване статтею 6, також передбачає практичне виконання остаточних, обов'язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні.

За таких обставин, суд зазначає, що незважаючи на припинення здійснення функцій з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців територіальними органами Міністерства юстиції України, судове рішення в частині зобовязання провести державну реєстрацію юридичної особи Територіальної громади Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру повинно бути виконано.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до ч.1 ст.264 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Враховуючи викладене, для забезпечення виконання в повному розмірі судового рішення, яке набрало законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміти боржника за виконавчим провадженням №51302183 з виконання виконавчого листа по справі №808/8202/15 виданого 27.04.2016 Запорізьким окружним адміністративним судом з Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 на Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради.

А відтак, подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Враховуючи наведене, керуючись ст.264 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Подання державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління у Запорізькій області про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

Замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника за виконавчим провадженням №51302183 з виконання виконавчого листа по справі №808/8202/15 виданого 27.04.2016 Запорізьким окружним адміністративним судом з Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції Запорізької області ОСОБА_3 на Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд.26, код ЄДРПОУ 40302133).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.О. Семененко